YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama: PKK ve El Kaide ortak düşmanımızdır
ABD Başkanı Obama: Türkiye ve Ermenistan sorunlarını ortak çözmeli
Obama:  PKK ve El Kaide ortak  düşmanımızdır
06 Nisan 2009 / 15:50 Güncelleme: 06 Nisan 2009 / 00:00

ABD Başkanı Barack Obama TBMM Genel Kurul'a gelerek milletvekillerine seslendi.


İşte Obama'nın konuşmasından notlar: "Sayın başkan sayın üyeler bugün bu mecliste konuştuğum için onur duyuyorum. Ülkelerimiz arasındaki dostluluğu ve müttefikliği devam ettirmeyi amaçlıyorum. Bu ilk ziyaretim. Daha önceki ziyaretlerim oldu. Bana ziyaretimi Ankara'ya ve İstanbul ile neden devam ettirdiğimi soranlar oldu. Cevabım Evet. Türkiye ABD'nin önemli bir müttefiki Türkiye AB'nin önemli bir parçasıdır. Bu sabah gerçekten Atatürk'ün sizin ülkenizin kurucusunun mezarını ziyaret ettim. Hakikaten bu ziyaretten kendisi adına inşa edilen binadan etkilendim. Ama Atatürk'ün yaşamına ait en iyi anıt taştan inşa edilemez. En büyük mirası laik demokrasisidir. Bugün bunun devamı sağlanmaktadır. Takibi bu günlere kolay ulaşılmadı. 1. dünya savaşının sonunda Türkiye başka güçlere teslim olabilirdi. Bunun yanı sıra imparatorluğu da devam ettirebilirdi. Kendisini yabancı kontrolden uzaklaştırdı ve bir cumhuriyet kurdu. Türkiye'deki oluşturulan demokrasisi kendi başarınızdır. Bu size diretme ile kazandırılmadı. Türkiye hem geçmişinden hem de her nesil Türklerin çabaları ile kazandı.


ABD devrimini yapan George Washington'dur. Onun anıtı şehir merkezinde. Beyaz Saray'ın tam karşısındaki parkta duruyor. Beyaz Saray'ın penceresinden bunu hergün görüyorum. Bunu yapmak on yıllar aldı. Hakikaten bugün bu anıtın durması bu insanların sayesinde oldu. Herkes Washington'a saygı duyuyor. Bunlardan bir tanesi de Osmanlı topraklarından geldi. Abdulmecid bir mermer tabaka gönderdi. Burada bir şiir yazılıydı. Ülkemiz arasındaki dostluk yazıyordu. Onun üzerinden 150 yıl geçti. Dostluğumuz güçlendi. 2. dünya savaşından sonraki süreçte başladı. NATO'da Türkiye'nin önemli üyesi oldu. Soğuk savaş dönemine birlikte karşı geldiler. Halklarımız arasındaki bağlar da derinleşti. Türk kökenli Amerikalı ABD'de yaşıyor. Bir basketbol severek Hidayet Türkoğlu ve Mehmet Okur'un başarılarını izliyorum.


ABD ve Türkiye her zaman aynı fikirde olmamıştır. Bu beklenemezde. Ama müttefikliğimizin bir sonucu olarak Hem ABD hem de Türkiye daha da güçlendi. Sınır tanımayan ekonomik kriz aşırı uçlar kadınları çocukları öldürüyor iklim değişikliği sorunu var. Çatışmalar var. Bunlar bizim daha yeni yaşamaya başladığımız yüzyılın sorunları. Geleceğin özgürlükle mi korkaklıkla mı barışla mı güçle mi. Hiç bir ulus tek başına üstesinden gelemez. Tüm ulusların birlikte çalışması gerekmektedir. Bu nedenle müşterek menfaatler için çalışmalıyız. Bizler bunu yaptığımızda daha da güçleniriz. ben bu ziyaret boyunca bu mesajı beraberimde getirdim. Cumhurbaşkanı ile Başbakan ile de konuştum. ABD'nin ileriye giden yaklaşımı bu olacak. ABD ve Türkiye G-20'de görüşmemiş krize birlikte çalışarak hareket ediyor. Nakit akışını hızlandırmak istiyoruz. Gelişmekte olan ülkelere el uzatmak istiyoruz.


ABD ve Türkiye dünya refahı için birlikte çalışma alanı bulabilir. Cumhurbaşkanı ile görüştük. Enerji alanında yeni kaynaklar geliştirilebilir. İklim değişikliği için de bunu yapmalıyız. Daha temiz enerjilere yönelmeliyiz. ABD bu kapsamda yapılan yatırımları destekleyecektir. Ekonomik işbirliği ortak güvenliği iyileştirmeye yarar. ABD ve Türkiye'nin böyle bir görevi var. 21. yy güçlükleri ile başa çıkmak için barışçıl bir AB hedefliyoruz. ABD Türkiye'nin AB üyeliğini desteklemektedir.


Türkiye AB'ye sadece boğaz üzerindeki köprülerle bağlı değil. Avrupa etnik farklılığından inanç farklılığından güç alıyor. Türkiye'nin kendi sorumlulukları var. Üyelik yolunda önemli adımlar attınız. Önemli reformlar yapıldı. Bunlar Türkiye için yaptınız.


Kürt televizyonları dünya saygı ile izlemektedir. Demokrasiler durağan olamazlar. İnanç özgürlüğü sayesinde devletler güçlenir. Heybeli Ada Ruhban Okulu'nun açılması da bunun gibi. Azınlık hakları sayesinde halk her tür katkıdan yararlanma fırsatı bulur. Benim gibi benim rengine sahip olması nerdeydi ki oy kullanması. Bu değişimi yapabilirsiniz. Demokratik kökenlerimize saygı duyarak yapabiliriz. İşkencenin kullanımının önüne geçtik. Bazen değişmek çok zor.


Geçmişimizle nasıl başa çıkacağız. ABD bazı kendi karanlık dönemlerine ele almak zorunda. Lincoln heykeli var. Kölelerini kurtaran kişidir. Ülkemizde kölelik, ayrımcılık geçmişi var. Tarih her zaman trajik gerçeklerle dolu. Her ülkenin geçmişiyle barışması ve daha iyi bir geleceğe yönelmesi gerekiyor. 1915 yılında yaşanan kötü olayları da gündeme getirmek gerek. Bu benim değil Türk-Ermenileri çözmesi gereken sorun. Zaten bu anlamda Ermeni ve Türk liderlerin attıkları adımları gördük. Türk ve Ermeni halkların barışçıl geleceğe adım atmasıdır. Türkiye bölgede barışçıl bir geçmişe sahip tek ülke. Bunun ileriye yönelmesinde siz çok önemli role sahipsiniz. Doğu Akdeniz, Karadağ, Kıbrıs'ta sorun var. Kıbrıs'ta adımlar atılıyor. ABD süre giden barış anlamında çabaları desteklemektedir. Tabi ki bu da Türkiye'nin komşuluğundaki kritik bir bölgededir. Ortadoğu'da da İsrail ile komşuları arasında bir barışı hedefliyoruz. İsrail ve Filistin devletini desteklemektedir. Bu Filistinlilerin de İsraillilerin de hedefidir. Ben bunu izleyeceğim. Güveni sağlayacak adımlar atılmalı. Taahhütlerine uymalı, uzun süren sorunları çözmelidirler. Devam eden barışa yönelik çaba sarf etmelidir. İsrail'in güvenlik adına olan çabalarına Filistin adına da yapılması gerekenler var. İlerleme adına her fırsatı kullanabiliriz.


Türkiye Suriye - İsrail görüşmelerinde elini uzattığı gibi Filistin için de uzatmalıdır. İran'ın nükleer silahlardan uzak durması ile yapılabilir. Nükleer silahlar bölgenin güvenliği için yarar sağlamaz. Daha fazla tahrip güçlerine izin yok. İslam Cumhuriyeti liderlerine de söyledim. İran'ın da yapmak zorunda olduğu görevleri var. İran köklü bir toplum. Refah ve güvene yönelmeli. Acaba daha iyi bir geleceğe mi yönelmek istiyorlar yoksa silaha mı yönelmek istiyorlar. Ama artık bu savaşı sonlandırma görevine sahibiz. Irak'ın güvenliği açısından önemli. ABD gelecek Ağustos'tan itibaren oradan çekilecek. Bizler Irak ile birlikte çalışacağız. Diyalogla çalışacağız. Hiç hata yapmayalım. Terör örgütü ile karşı karşıya kalmamalıyız.


El Kaide de öyle PKK'da öyle. Ne PKK nede başka bir örgütü desteklemiyorum. Eğitim fırsatları verilmeli Türk halkının demokrasi adına desteklenmeli. EL Kaideyi Afganistan ve Pakistan'da güvenli bir bölge olarak görmesine karşıyız. Bizim amacımız El Kaide'yi yenmektir. Afgan halkına ve Pakistan halkına yaptığımız yardımları artırıyoruz. Türkiye bu anlamda güçlü bir ortağımız. Bölgeye giden ilk güçlerden birisidir. Önemli sorumluluk aldınız. Eğitim için yapılan desteğe teşekkür ediyoruz. Birlikte bu zorlukları da yeneceğiz.


Son yıllarda sorunlar yaşandı. Güven zorlandı. Bu zorluk pek çok alanda yaşandı. Özellikle Müslüman inancının olduğu yerlerde yaşandı. ABD hiç bir zaman İslam ile savaşta değildir olmadı, olmayacaktır. Esasen Müslüman dünya ile ilgili ortaklığımız kritik öneme sahip. Fırsatları güçlendirmek adına yapılmalı. ABD'nin Müslüman toplumlarla ilişkisi sadece terörizm ile sınırlanamaz. Müşterek menfaatleri dinlemeliyiz ortak zemin oluşturmalıyız. Bu konuya Müslüman ve İslam dünyasına olan katsına saygı duymalıyız. ABD Müslüman aileler tarafından zenginleşti. Pek çoğunun ailesinde Müslüman var ve ben de bunlardan birisiyim. Ben daha fazla çocuğun eğitim alması için çalışmak istiyorum. Mağdur bölgelere ulaşmalıyız. Birkaç ay önce spesifik yardımlardan bahsettim. Neler yapılabileceğini ele aldım. Biz ABD olarak dostluk elini herkese ulaştırdık. Eski bir atasözü var. Siz yangına körükle gidemezsiniz. Türkiye ve ABD bunu gayet iyi bilirsiniz. Ama güç tek başına sorunları çözemez. Gelecek güç kullananların değil yaratanların elinde olacaktır.


Biliyorum ki Türkiye'nin geleceğini tartışanlar var. Siz medeniyetlerin buluştuğu bir yerleşimdesiniz. Ülkeyi bir yöne çekmek isteyeler olabilir. Türkiye'nin büyüklüğü her şeyin ortasında olmasıdır. Doğu ile batının ayrılması değil birleştirmesinden kaynaklanıyor. Demokrasininiz gücü ümitleriniz Türkiye'yi Türkiye yapıyor.


Türkiye'nin güçlü ve sürekli dostluğuna vurgu yapıyorum.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler