YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama ''mültecilere kapımızı açmalıyız' dedi, 15 eyalet kapılarını kapadı
Paris'teki terör saldırılarının ardından ABD'nin bazı eyaletleri, artık Suriyeli sığınmacı kabul etmeyeceklerini açıkladı.
Obama ''mültecilere kapımızı açmalıyız' dedi, 15 eyalet kapılarını kapadı
17 Kasım 2015 / 10:50 Güncelleme: 17 Kasım 2015 / 10:56

Fransa'nın başkenti Paris'teki terör saldırılarının ardından ABD'de 15 eyalet Suriyeli mültecilerin girişini kabul etmeyeceklerini açıkladı.

Çoğunluğu Cumhuriyetçi Parti üyesi eyalet valileri, resmi internet siteleri ve sosyal medya aracılığıyla yaptıkları yazılı açıklamalarla, bundan böyle Beyaz Saray yönetiminin 10 bin Suriyeli mülteciyi kabul etme politikasına destek vermeyeceklerini duyurdu.

Kimi eyalet valisi Beyaz Saray yönetimine Suriyeli mülteciler konusunda daha ciddi tedbir alma çağrısı yaparken kimisi de net bir şekilde Suriyeli mültecileri eyaletlerine kabul etmeyeceklerini belirtti.

BAŞKAN OBAMA'YA AÇIK MEKTUP

Başkan Barack Obama'ya açık bir mektup gönderen Teksas Valisi Greg Abbott, Suriyeli mültecilerden bazılarının terörist gruplarla ilişkili olabileceğini gerekçe göstererek, Teksas eyaletinin herhangi bir "Suriyeli mülteci programına" dahil olmayacağını kaydetti.

Abott, "Ne siz ne de hiçbir federal yetkili Suriyeli mültecilerin herhangi bir terörist aktivite içinde olmadığını garanti edemez" dedi. Valilerin bu kararı yetki tartışmalarını da beraberinde getirdi. Yerel basına konuşan uzman isimler, göçmenlik kararının federal hükümetin elinde olduğunu ve valilerin buna karşı gelme yetkililerinin olmadığını savundu.

OBAMA, "MÜLTECİLERE KAPIMIZI AÇMAK ZORUNDAYIZ" DEMİŞTİ

ABD Başkanı Barack Obama, Antalya'daki G-20 Zirvesi'nin kapanışında yaptığı konuşmada, Türkiye, Lübnan, Ürdün devletleri şu anda inanılmaz büyük bir yük kaldırıyor. Bu ülkeleri mülteciler karşısında tek başına bırakamayız. Bütün ülkelerin güvenliğine önem veriyoruz. Suriyeliler de dahil olmak üzere daha fazla mülteci almaya devam ettikçe terör sorunlarının yanında mağdurlar da artıyor. Mültecilere kapılarımızı açmak zorundayız. Ama güvenliği de sağlamak zorundayız.” 

KERRY, 100 BİN MÜLTECİYİ KABUL EDECEKLERİNİ AÇIKLAMIŞTI

ABD Dışişileri Bakanı John Kerry geçen Eylül ayında yaptığı açıklamada, ABD'nin gelecek iki yılda kabul edeceği Suriyeli mülteci sayısını 15 bine çıkaracağını, 2017 yılı itibariyle toplamda 100 bin mülteciyi kabul edeceklerini açıklamıştı.

Suriyeli mülteci kabul etmeyecek eyaletler:

Michigan, Alabama, Teksas, Lousiana, Arkansas, Indiana, Mississippi, Illinois, Massachusettes, Florida, North Carolina, Ohio, Arizona, Wisconsin, New Hampshire.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler