YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama İlber Ortaylı'yı kızdırdı!
Tarihçi İlber Ortaylı, Başbakan Erdoğan'ın 1915 olayları için yayınladığı taziye mektubunu değerlendirirken, ABD Başkanı Obama'nın konuyla ilgili sözlerini de eleştirdi.
Obama İlber Ortaylı'yı kızdırdı!
26 Nisan 2014 / 06:40 Güncelleme: 26 Nisan 2014 / 11:43

Prof. Dr. İlber Ortaylı, Türk Ocağı'nın davetlisi olarak 'Türkiye'nin Dış Meseleleri' konulu konferansı vermek için Bursa'ya geldi.

Eğitim Araçları Salonu'na gelen Prof. Dr. Ortaylı, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 24 Nisan'da 1915 olayları ile ilgili yayınladığı taziye mesajı ile ilgili konuşan Prof. Dr. Ortaylı, "İnşallah kalıcı etkileri olur. Bakalım olacak mı? Zamanlamayı iyi yapmak lazım. Ne zaman söyleneceğini bilmek lazım. Arkası ne gelir çok iyi hesaplamak lazım. Bu gibi tartışmalarda yerinizi iyi saptayacaksınız. Tabi kulağını kapatıp 'bana ne' de denmez dünyada. Her şeyi kendine göre inceliği vardır. Bunlar iki kere iki dört diye gitmez" dedi.

"Beklenen netice gelmiyor"

Bir gazetecinin 'Erivan'da Türk bayrağının yakılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?' sorusuna Prof. Dr. Ortaylı, "Demek bak gördün gibi beklenen neticeler gelmiyor. Başka şeylerde geliyor" diye cevap verdi.

"Obama ne dediğini bilmiyor"

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Obama'nın 1915 olaylarını 'Büyük Felaket' olarak adlandırmasını ne anlama geldiğinin sorulması üzerine Ortaylı, "Büyük Felaket Ermenicesinin tercümesi. Burada filoloji yapacak değiliz. Obama kendi de ne kullandığını bilmiyor zaten. Birileri ona bir şey söylüyor" diye konuştu.

"Kırım için Avrupa Birliği ve Obama'yı beklememiz şart değil"

Rusya, Ukrayna gerilimde Türkiye'nin Kırım'da yaşayan Türkler için nasıl tutumu izlemesi gerektiğini de değerlendiren Prof. Dr. İlber Ortaylı, "Rusya oraya bırakacak değil. Çok zamandan beri tesirleri görülüyor. Bizim de oradaki kendi azınlığımızı korumak için Avrupa Birliğini veya Obama'yı beklememiz şart değil. Doğrudan Putin ile temasa geçip tartışmamız, sorunları ortaya yatırıp bir nevi pazarlığımızı yapmamız gerekiyor. Çünkü buna hakkımız var. Bizim protektoramız altındaki bir azınlık. Bunun için Avrupa Birliği falan beklenmez" dedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler