YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sürpriz teklifini kabul etti
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD Başkanı Obama'nın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD'deki camiyi birlikte açma teklifini prensipte kabul ettiğini söyledi.
Obama Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sürpriz teklifini kabul etti
20 Nisan 2015 / 07:00 Güncelleme: 20 Nisan 2015 / 10:06

ABD'nin başkenti Washington temasları kapsamında Maryland eyaletindeki Türk-Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezi'ni ziyaret eden Çavuşoğlu, çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Çavuşoğlu, daha sonra ABD'deki Müslüman toplumunun temsilcileriyle öğle yemeğinde bir araya geldi.

Burada yaptığı konuşmada, merkezin ABD'deki tüm Müslümanların birlikte ibadet edebileceği bir yer olarak inşa edildiğini belirten Çavuşoğlu, cami ve merkezin açılışının da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla kısa süre sonra yapılmasını beklediklerini belirtti.

Çavuşoğlu, "Cumhurbaşkanı Erdoğan, telefon görüşmesinde Obama'ya merkezi birlikte açma teklifinde bulundu. Obama da teklifi prensipte kabul etti" dedi.

"Bizim görevimiz İslamı anlatmak"

Amerika'daki Müslümanların birlik içinde olduğunu görmekten mutluluk duyduğunu dile getiren Çavuşoğlu, yemeğe farklı eyaletlerden Müslüman toplumun temsilcilerinin katılmasının da kendilerini memnun ettiğini söyledi.

Çavuşoğlu, Müslümanların bazı zorluklarla yüz yüze kaldığını ve bunlardan birinin de yükselen islamofobi olduğunu anlatarak, "Bizim görevimiz barış dini olan İslam'ı anlatmak. İslam terörizmi hoş görmez. Ama ne yazık ki El-Kaide ve DAEŞ gibi örgütler, dünya genelindeki tüm Müslümanların imajına zarar veriyor. Şunu vurguluyoruz ki: DAEŞ ne bir devlet ne İslami. Hepimizin görevi bunu Amerikalılara ve yetkililere ifade etmek" diye konuştu.

Bu konuda Amerikan yönetimine farklı kaynaklardan baskılar geldiğini ama bu baskılara güçlü biçimde karşı durmaları nedeniyle yönetimin duruşunu memnuniyetle karşıladıklarını ifade eden Çavuşoğlu, Müslüman toplumu temsilcilerine de İslam'ı savunmak için yönetimi desteklemeleri çağrısında bulundu.

Çavuşoğlu, dünya genelindeki Müslümanları desteklemek için ellerinden geleni yaptıklarını vurgulayarak özellikle Afrika, Myanmar, Somali ve Cibuti'deki Türkiye'nin yaptığı çalışmalardan örnekler verdi. Çavuşoğlu, Türkiye olarak bu tür ülkelerdeki altyapı ve geliştirme projelerini desteklemeye devam ettiklerini ve gelecek tekliflere de açık olduklarını bildirdi.

"Müslüman olan ile olmayanlar arasında ayrımcılık yapılıyor"

Müslümanların yüz yüze kaldığı sorunların sadece islamofobi olmadığını ifade eden Çavuşoğlu, farklı lobilerin Türkiye ve Müslüman toplumu aleyhine çeşitli propagandalarda bulunduğuna işaret etti.
Çavuşoğlu, Ermeni diasporasının aktif şekilde Türkiye ve İslam karşıtı çalışmalar yürüttüğüne dikkati çekerek, Türkiye olarak 1915 yılında ölen Müslümanların yanı sıra Ermenilerin de acılarını paylaştıklarını ama Papa Franciscus dahil farklı lider ve parlamentolardan gelen açıklamalara bakıldığında Müslüman ile Müslüman olmayanlar arasında ayrımcılık yapıldığının görüldüğünü kaydetti.

Çavuşoğlu, "Biz bunu kabul edemeyiz. Ermeni diasporası ve destekçileri ABD'de de çok aktifler. Ancak Büyükelçimiz (Serdar Kılıç) bana sizlerin bizi desteklediğini söyledi, bu destek için de size teşekkür ederim" diye konuştu.

Çavuşoğlu, Müslüman toplumunu, Türk-Amerikan sivil toplum kuruluşları tarafından başkent Washington'da 24 Nisan'da düzenlenecek "Barış ve Dayanışma Yürüyüşü"ne davet etti.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler