YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama: Bunun İslam ile alakası yok
ABD Başkanı Obama, G20 zirvesinde basın toplantısı düzenledi. ABD Başkanı Obama, IŞİD'in yaptığının terör olduğunu ve İslam ile bağlantısının olmadığını söyledi.
Obama: Bunun İslam ile alakası yok
16 Kasım 2015 / 17:33 Güncelleme: 16 Kasım 2015 / 17:54

ABD Başkanı Obama, G20 zirvesinde basın toplantısı düzenledi.

Obama'nın açıklamasından öne çıkanlar şöyle;

Fransa, bizim için önemli bir ortak. Bugün de yeni bir anlaşmayı buradan ilan ediyoruz. Fransız ortaklarımızla istihbarat paylaşımını artıracağız.

Şuana kadar IŞİD'e karşı 8 bin hava saldırısı düzenlendi. IŞİD'in liderlerini ve önemli merkezlerini hedef alıyoruz. IŞİD'in Rakka'daki merkezine giden hatlar kesiliyor. IŞİD üyeleeri hiçbir yerde serbestçe barınamayacak.

Türkiye inanılmaz yük kaldırıyor

Mülteciler konusunda Türkiye, inanılmaz yük kaldırıyor. Mültecilere kapımızı kapatmak değerlerimize karşı olur. G20'de ortak bir anlayışa varıldı.

Esed'in rolü yok

Esed'in Suriye'nin geleceğinde rolü olmadığına inanıyoruz. Görüşmelerimiz sonucunda, Suriye muhalifi ve Esed rejimiyle yapılacak görüşmeler, daha kapsayıcı olması konusuna vardık. Yeni bir anayasa ve reformların yapılması öngörüldü. Müzakereler, daha kapsayıcı biçimde yürütülecek.
Sahaya yardım ediyoruz, eğitim veriyoruz, Suriye'deki muhaliflere destek oluyoruz. IŞİD'in finansal kaynaklarını kesmeye çalışıyoruz. Kısa süre önce IŞİD'in sivilleri katlettiği videolarda sık bir şekilde görülen bir haini öldürdük, onları hedef alıyoruz.

Terörle mücadele konusunda, biz bu tür saldırılardan endişeliydik. AB'li ortaklarımız ve ABD olarak, terör örgütlerine karşı aynı şekilde bakıyoruz. Dünya çapındaki ortaklarımızla bu bilgileri paylaşıyoruz.

Suriye'ye asker göndermek hata olur

Suriye'deki ılımlı muhalefet, geçiş hükümetini oluşturabilir. Kara harekatına ilişkin ise, benim bütün danışmanlarım bana bunun yanlış olduğunu söylüyor. ABD askerinin Rakka'ya veya IŞİD'in merkezlerine giremeyeceğinden değil, daha önce yapılan hataların tekrarlanmaması için böyle bir yanlış yapılmaması gerektiğini düşünüyoruz. Suriye'ye asker göndermek bir hata olur. Bizim yapmamız gereken IŞİD merkezlerini hedef almak ve onun sahadaki eylemlerini engellemeye çalışmak.

Paris'le ilgili özel istihbarat gelmedi

Paris ile ilgili özel bir istihbarat bize gelmemişti. IŞİD tehditleriyle ilgili endişeler 1 yıldır vardı.

 // islam
Obama da fetva verir olduysa ve o buna islam degıl diyorsa bu vallahi İslamın ta kendisi dir...
16 Kasım 2015 18:44
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler