YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama: Biz İslam'la savaşmıyoruz!
BM Genel Kurulu 49. dönem genel görüşmelerinde liderlere seslenen ABD Başkanı Barack Obama, "Biz İslam'la savaşmıyoruz" dedi.
Obama: Biz İslam'la savaşmıyoruz!
24 Eylül 2014 / 19:02 Güncelleme: 24 Eylül 2014 / 19:10

ABD Başkanı Obama, BM Genel Kurulu 49. dönem genel görüşmelerinde liderlere seslendi. Obama konuşmasında, 'Biz İslam'la savaşmıyoruz' dedi.

İran'a sesleniyorum. Amacımız nükleer silahlardan arındırılmış bir dünya. ABD barış ve istikrarı destekleyen bir ülke olmaya devame decek. Ama bütün ulusların da uyması gereken kurallar var.

Dünyadaki tüm çocukları eşit görüyoruz. Bu gezegeni çocukları ve torunlarımız için koruyabiliriz.

''IŞİD masumları öldürüyor"

Farklı bir yüzyıl için yazılmış olan kılavuzlara dayanamayız. Müslüman dünyasının çoğunu etkileyen bir kanser terörizm. Kennedy şöyle demişti 'terör yeni bir silah değildir, tarih boyunca kullanılmıştır'

Masumları öldüren bir yapıyla karşı karşıyayız. ABD'nin dış politikasını sadece terörizme cevap vermeye dayandırmayacağım. ABD İslam'la hiçbir zaman savaş içerisinde olamaz. İslam barışı öğretiyor. Adalet çağrısı yapıyor. Milyonlarca Müslüman ABD'li bizim ülkemizin bir parçası.

Bu örgüte karşı adım atmak zorundayız. El Kaide'nin Afganistan'da yaptığı gibi, şimdi de özellikle Kuzey Afrika ve Ortadoğu'da aşırı uçlar başka bir yöne doğru gitti. İşsiz olan gençlerin yoğun olduğu bölgeler.

''Kara harekatı yok''

Öncelikle IŞİD olarak bilinen örgütün gücü azaltılmalı ve sonradan imha edilmedi.Anneler kardeşler tecavüze maruz kalmıştır. Masum çocuklar öldürülmüş. Bu tip katillerin anlayabileceği tek dil güçtür. ABD bu sebeple uluslararası koalisyonla çalışmaktadır. Burada ABD yalnız değildir. Kara birliği göndermeye de niyetimiz yok. Amacımız Irak ve Suriyelilere yardımcı olmaktır.

IŞİD militanlarına tehdit

Şuana kadar 40'tan fazla ülke koalisyona katılmış bulunuyor. IŞİD'e katılanlar savaş alanından çekilmeli. Ancak savaşmaya devam edenler ileride kendilerini tek başına bulacaklar.

''Müslümanlar El Kaide ve IŞİD'i reddetmeli''

Artık dünyada Müslüman topluluklar, El Kaide ve IŞİD gibi örgütlerin ideolojisini reddetmeli. Küresel ekonomiyle para toplayıp daha sonra da çocukların beynini yıkayan yaklaşımlar imha edilmeli.

Bir imam şöyle demişti: 'Din hiçbir zaman bir savaş sebebi olmamalı'

Suriye muhalefetine destek olmayı sürdüreceğiz. ABD Suriye'deki muhalifleri eğitiyor ama çözüm elbetteki siyasi olacak.

''Müslüman gençlere sesleniyorum"

Dördüncü nokta; Arap ülkeleri kendi halklarının potansiyelini kullanmalı. Müslüman gençlere sesleniyorum, cehaleti değil eğitimi temel alın. Tahribatı değil geleceğe. Sizi bu yoldan çıkaranlar büyük ilkeye ihanet ediyor. Gençlerin elinde yeterli araçlar olduğunda, bilimde ekonomide iyi bir yerlere gelebilineceğini gösterdiniz. ABD bu vizyonu teşkil eden ülkelerle birlikte çalışacaktır.

Terörizmi hoş görmeyeceğiz ama işgalci güç olarak da davranmayacağız.

''Filistinli çocukların hayatları söz konusu''

Açık konuşalım. Batı Şeria ve Gazze'deki statüko kabul edilebilir bir durum değil. Filistinli çocukların hayatları söz konusu. Ben başkan olduğum sürece iki devletin barış ve güvenlik içerisinde yaşaması için çaba göstereceğiz.

''Bizim de iç sorunlarımız var''

Daha iyi bir yaşamın varlığı söz konusu. Tabi ki bizi eleştirenler şunu diyecektir. ABD de kendi ideallerini gerçekleştirememiştir. Ferguson ve Doğu Avrupa'da yaşananlar. Toplum bölündü diyebilirler. Evet bizim de kendi içimizde gerilimlerimiz var. Her ülke gibi biz de küreselleşmenin getirdiği şeylerle nasıl baş edebiliriz gibi yoğun bir süreçten geçiyoruz.

Hangi tanrıya ibadet ediyorsanız edin. Hepimizin paylaştığı ortak şeyler var.

Dünya halklarının gözleri bizde. ABD hiçbir zaman yapılacak şeylerden kaçmayacaktır. Bu ortak misyona sizin de katılmanızı istiyorum çok teşekkürler.

1
 // 1
bir koalisyon da israil icin kurun o zaman...
24 Eylül 2014 19:23
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler