YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O yol çıkmaz yoldur
Meclis Başkanı Cemil Çiçek, 'Genç kızlarımızı öldürerek çocuklarımızı katlederek, masum insanların koydukları bombalarla hayatlarına son vermeye kalkışırlarsa bilsinler ki, o yol çıkmaz yoldur.' dedi.
O yol çıkmaz yoldur
24 Eylül 2011 / 21:50 Güncelleme: 24 Eylül 2011 / 21:57

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, ''Türkiye geleceğini daha güçlü inşa edecekse, dünyanın gelişmiş en önde gelen birkaç ülkesinden birisi olacaksa, bu dünyada daha güçlü bir dünya devleti kuracaksak bunun yolu, inanç yolu, akıl yolu, Ahi Evran yoludur. Bunun dışındaki her yol ülkemiz için, insanlık için karanlıktır'' dedi.

Çiçek, 24. Ahilik Haftası Kutlamaları Töreni'nde yaptığı konuşmada, tarih ve kültür şehri olan Kırşehir'de bulunmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti.

Bu topraklarda doğan Ahiliğin, Anadolu'yu ayakta tutan, ekonomik ve kültürel gelişmeyi sağlayan mesleki örgütlenme, sosyal ve kültürel dayanışma sistemi olduğunu belirten Çiçek, dünyada ilk astronomi eğitimi verilen merkezlerden olan Cacabey Medresesi'nin bilime verilen önemin göstergesi olarak bu şehirde kurulduğunu söyledi.

Ahi Evran'ın Kırşehir'de, Mevlana'nın Konya'da, Hacı Bayram Veli'nin Ankara'da manevi ışık ve yol gösterici olduklarını anlatan Çiçek, ''O ışık, bugün gönüllerimizi aydınlatmakta, bize yol göstermekte, bize insanlığın erdemlerini, millet olmanın kıvancını yaşatmaktadır'' dedi.

Anadolu erenlerinin kültürle, sanatla ve toplumsal ilişki biçimleriyle büyük bir medeniyet yarattıklarını, böylece Anadolu'nun barış ve esenlik yurdu, bir medeniyet havzası haline geldiğini ifade eden Çiçek, bu erenlerin cehalete karşı ilmi, tembelliğe karşı çalışmayı, miskinliğe karşı üretmeyi, softalığa karşı bilgiyi ve ayrılığa karşı da birliği savunduklarını belirtti.

Anadolu'da kurulan sevgi ve birlik medeniyetinin en önemli unsurlarından birinin, Ahilik anlayışı ve bunun somut bir ifadesi olan Ahilik teşkilatı olduğunu dile getiren Çiçek, şunları söyledi:

''Ahilik insana hizmet, toplumu korumak ve onun gelişip kalkınmasını sağlamak gibi yüce bir mefkurenin eseridir. Bu zengin felsefe, sosyal doku, güçlü toplumsal yapı ve bu anlayış üzerine kurulu Ahiliğin en büyük katkısı Anadolu'nun milletimize yurt olma süreci ve buraya medeniyet mührümüzün vurulmasıdır. Ahilik teşkilatı gibi güçlü sosyal yapılarla, Anadolu erenlerinin manevi ve kültürel katkılarıyla Anadolu yaklaşık bin yıldır milletimize yurt olmuştur. Burası kültürümüzle, sanatımızla ve ekonomimizle bizim ebedi yurdumuzdur ve öyle de kalacaktır.''


-''O YOL ÇIKMAZ YOLDUR''-


Ahi Evran'ın insanların kurtuluşa ermeleri için iki yol önerdiğini, bunların birisinin inanç yolu, diğerinin akıl yolu olduğunu vurgulayan Çiçek, şöyle devam etti:

''Yaşadığımız olaylar açısından baktığımızda Türkiye geleceğini daha güçlü inşa edecekse, dünyanın gelişmiş en önde gelen birkaç ülkesinden birisi olacaksa, bu dünyada daha güçlü bir dünya devleti kuracaksak bunun yolu, inanç yolu, akıl yolu, Ahi Evran yoludur. Bunun dışındaki her yol ülkemiz için insanlık için karanlıktır. Kim ki ülkenin sorunlarını, karşılaştığımız sıkıntıları, bu yolun dışında aramaya çalışırsa, kan dökerek, kin kusarak, cinnet getirerek, vahşet ortaya koyarak, genç kızlarımızı öldürerek çocuklarımızı katlederek, masum insanların koydukları bombalarla hayatlarına son vermeye kalkışırlarsa bilsinler ki, o yol çıkmaz yoldur. Birilerinin ocaklarını yakanlar, eninde sonunda kendi ocaklarını da yakmış olurlar. Onun için, bugün sadece tarihi bir kutlamayı değil, aynı zamanda ülkenin geleceğine yönelik yolun hangi yol olduğunu , hangi yolun bizi mutluluğa refaha eriştireceğini buradan tüm dünyaya, tüm insanlara buradan haykırmamız gerekiyor.''

Geçmişi olmayan toplumların geleceğinin olamayacağını, milletlerin geçmişlerinden güç alarak geleceğe yürüyebileceklerini ifade eden Çiçek, geçmişi olmayan toplumların rüzgarların önünde savrularak, ne yana gideceklerini bilemeyeceklerini söyledi.

Türkiye'nin özgürlükleri geliştirerek, demokrasi çıtasını yukarı çıkararak ve ekonomi pastasını büyüterek daha da gelişeceğini belirten Çiçek, ülkenin üretimle mamur olacağını, gelişecek ve zenginleşeceğini sözlerine ekledi.

Ahi Stadı'nda düzenlenen 24. Ahilik Haftası kutlama töreninde TBMM Başkanı Cemil Çiçek'e, Ahilik Kaftanı giydirildi. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ile Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken, Çiçek'e katılımlarından dolayı plaket verdi. AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler