YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O yasa bu perşembe görüşülecek
AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, kamuoyunda ''Haberal Yasası'' olarak bilinen düzenlemenin TBMM Genel Kurulu'nda Perşembe günü görüşüleceğini bildirdi.
O yasa bu perşembe görüşülecek
09 Nisan 2012 / 16:20 Güncelleme: 09 Nisan 2012 / 17:26

CHP'nin tutuklu Zonguldak milletvekili Mehmet Haberal'ın 94 yaşındaki annesi medine Haberal'ın hayatını kaybetmesi tutukluların ölüm döşeğindeki yakınlarını ziyaretine imkan tanıyan düzenlemeyi yeniden tartışmaya getirdi. Düzenleme 3 ay rötar yapınca, Haberal annesinin acı haberini cezaevinde aldı. CHP'deb bu olaya tepki gecikmemişti.

AK Parti'den ise karşı atak geldi. Kamuoyunda ''Haberal Yasası'' olarak bilinen düzenlemenin TBMM Genel Kurulu'nda Perşembe günü göürüşülecek. Haberi ise AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli verdi.

Parlamento muhabirleriyle sohbet eden Canikli, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Canikli, CHP'nin, kamuoyunda ''Haberal Yasası'' olarak bilinen Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'da değişiklik öngören yasa teklifinin görüşülmesini 8 Mart'tan itibaren talep ettiğini belirterek, ''Bu konuda CHP'nin iradesi 8 Mart'ta ortaya çıkmıştır. Bu tarihe kadar CHP, teklifin görüşlemelerinin yapılmasını hem talep etmemiş hem de istememiştir'' dedi. 

Yerel seçimlerin öne alınması gibi bir konunun gündemlerinde olmadığını, tartışma konusu bile yapılmadığını belirten Canikli, ''Suriye ile ilgili olarak insani koridor oluşturacağı ifade ediliyor. Bunun için Tezkere gerekli mi '' sorusuna ise böyle bir ihtiyacın söz konusu olmadığını kaydetti.

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, ''CHP, 8 Mart'tan önce istemiş olsaydı bu teklif (Haberal teklifi) bugüne kadar görüşülmüş ve yasalaşmış olurdu. Ama CHP'nin olayı dramatize eden ve grubumuzu suçlayan açıklamaları doğru değildir'' dedi.

Parlamento muhabirleriyle sohbet eden Canikli, TBMM Genel Kurulu'nun bu haftaki gündemiyle ilgili bilgi verdi. Genel Kurul'un; yarın 15.00- 20.00 saatleri arasında çalışacağını ve sözlü soruların ele alınacağını, bitimi halinde 2-B Yasa Tasarısı'na geçileceğini bildiren Canikli, 11 Nisan Çarşamba günü ise darbelerle ilgili araştırma önergelerinin görüşüleceğini, saat 14.00 ile önergelerin bitimine kadar çalışacağını söyledi.

Genel Kurul'da, 12 Nisan Perşembe günü ise kamuoyunda ''Haberal Yasası'' olarak bilinen Ceza ve Güvenlik Tedbirlerini İnfazı Hakkında Kanun'da değişiklik yapan yasa teklifinin görüşülmesini planladıklarını belirten Canikli, teklifi bu hafta görüşülmesini ''geçen hafta planladıklarını'' ve bu konudaki iradelerini CHP yetkililerine ilettiklerini anlattı.

''Bugüne kadar teklifin Genel Kurul'da görüşülmesinin gecikmesi, CHP'nin 8 Mart'a kadar olan tutumundan kaynaklanmıştır'' diyen Canikli, sözlerine şöyle devam etti:

''CHP; bu teklifi, 8 Mart tarihine kadar görüşülmesini istememiştir, 8 Mart'tan itibaren Genel Kurul'da görüşülerek yasalaşmasını talep etmiştir. CHP'nin bu konudaki ilk iradesi, 8 Mart'ta ortaya çıkmıştır. Bu tarihe kadar CHP, teklifin görüşlemelerinin yapılmasını hem talep etmemiş hem de istememiştir. Talep etmemesinin ötesinde aynı zamanda istememiştir. Bu tarihten sona bize CHP grup başkanvekilleri bu talebi 8 Mart'ta ilettikten sonra bir planlama yaptık ve 2-B Yasa Tasarısı'nın ardından görüşüleceğini kendilerine bildirdik. Böyle bir planlama yaptık fakat şu ana kadar Meclis'in yoğun gündemi nedeniyle henüz 2-B'nin görüşmelerine başlanamadı. 2-B ile ilgili tasarı görüşmeleri yapılamadığı için kanun teklifinin görüşmelerine geçilemedi. Ama geçtiğimiz hafta 2-B Yasa Tasarısı'nın görüşmelerinin de önüne aldığımızı CHP'li yetkililere söyledim. Cuma günü ben, Sayın Hamzaçebi'yi telefonla aradım; Perşembe günü görüşeceğimizi teyit ettikten sonra o gün grup önerisini kendilerinin getirmelerini, bizim destek vereceğimizi ifade ettim. Ama Sayın Hamzaçebi bunu farklı yansıtmış bugünkü basın toplantısında. Yöntem olarak öyle bir önerimiz oldu. Zaten AK Parti Grubu'nun kabul etmediği bir grup önerisinin uygulamaya konulması mümkün değil.''

Canikli, bugüne kadar CHP'nin TBMM Genel Kurulu'nun çalışmalarının yönlendirilmesine yönelik olarak sayısız grup önerisi getirdiğini vurgulayarak,  ''Teklifin 18 Ocak'ta, 48 saat geçmeden gündeme alınmasına ilişkin grup önerisinin kabulünden bugüne kadar CHP toplam 24 kez grup önerisi getirmiştir.  Hiçbir tanesinde bu teklifin görüşülmesine ilişkin bir öneri bulunmamaktadır. Hiçbirinde Haberal Yasası olarak bilinen teklifin görüşülmesi, CHP tarafından önerilmemiştir bugüne kadar. 8 Mart'a kadar iradi olarak görüşülmesini istememişlerdir, 8 Mart'ta görüş değiştirdikten sonra gündeme aldık ve o gündem içerisinde bu hafta görüşmelerini planlıyoruz. Onun dışında, 3 aydan beri AK Parti Grubu tarafından görüşülmesinin geciktirildiği gibi bir irade, bir durum söz konusu değildir'' diye konuştu.

Geçen hafta görüşmeyi planladıklarını söylediklerini, ancak ön sıralarda olan ve planlanan düzenlemeler görüşülmediği için teklifin bu haftaya aktarıldığını belirten Canikli, CHP'nin konuyla ilgili kamuoyuyla paylaştığı ve kendilerine hedef alan hususların gerçeği yansıtmadığını kaydetti.

Canikli, 'Eğer CHP bu konuda samimi olsaydı verdiği 24 grup önerisinin bir tanesinde o gün TBMM Genel Kurulu'nda teklifin görüşülmesini talep eder ve gündeme getirirdi. 24 grup önerisinde her konu var ama bu konu yok. Böyle bir talep CHP tarafından hiç gündeme getirilmemiştir. CHP'nin olayı dramatize eden ve grubumuzu suçlayan açıklamaları doğru değildir. CHP başından beri bunu istemiş olsaydı, Genel Kurul gündeminin daha rahat olduğu zamanlarda teklifin görüşmeleri mümkündü. CHP, 8 Mart'tan önce istemiş olsaydı bu teklifi bugüne kadar görüşülmüş ve yasalaşmış olurdu'' görüşünü savundu.


-''Kurultayı gerekçe göstermişlerdi''-


Bir gazetecinin, ''8 Mart'a kadar görüşülmemesini istemelerinin gerekçesi neydi '' sorusuna Canikli, ''O günlerde kurultayı gerekçe göstermişlerdi'' dedi.

''Teklifi sizin milletvekilinize ait. Daha önce MİT Kanunu'nda da gördüğümüz gibi, önemli konuları mutabakat olmasa bile halledebildiniz. Bunda neden öyle bir inisiyatif almadınız, neden CHP'yi beklediniz '' sorusuna Canikli, düzenlemeler hakkında diğer parti grupları ile istişare ettiklerini, konunun önemine binaen bazen mutabakat sağlanmadığında da görüşmeleri gerçekleştirdiklerini belirti. Canikli, ''Bu kanunu, milletvekili vasıtasıyla, doğrudan CHP'yi ilgilendiren bir kanun... Böyle bir konuda görüşülecek gün konusunda CHP'nin mutabakatı önemlidir. Eğer çok acil değilse, herhangi bir kanun veya görüşmeyle ilgili talep olursa yerine getirmeye çalışıyoruz. Bu da o fasılda, hemen çok acil, çok önemli, hayati öneme haiz bir düzenleme içeren teklif değildir. CHP'nin böyle bir talebinin yerine getirilmesi, genel yaklaşımımıza uygundur'' karşılığını verdi.

''Keşke beklemeseydik dediniz mi '' sorusuna Canikli, ''Bunu zikrettik, 'keşke görüşseydik.' İlk getirdiğimiz 18 Ocak'ta gündeme aldığımızda. Bunu söyledik. Bunun nedeni budur. Ama AK Parti Grubu'ndan kaynaklanan bir gecikme söz konusu değil'' dedi.


-''Tartışma konusu dahi olmamıştır''-


Canikli, bir soru üzerine, yerel seçimlerin öne alınmasına ilişkin parti grubunda, organlarında ve Hükümet'te herhangi bir kararın söz konusu olmadığını belirterek, konunun gündeme gelmediğini ve yapılan toplantılarda hiçbir şekilde istişare edilmediğini söyledi. Canikli, ''Bu konu tartışma konusu dahi olmamıştır, gündemimizde böyle bir konu yoktur. Böyle bir düzenleme ancak Anayasa değişikliğiyle mümkün olabilir. Herhangi bir siyasi parti grubunun verebileceği bir karar değildir' dedi.

Bir gazetecinin ''4 4 4 ile ilgili veto bekliyor musunuz '' sorusuna Canikli, ''Sayın Cumhurbaşkanımızın takdirleridir. Bekliyoruz, 15 günlük süre var. Bu konuda beklentimiz anayasaya aykırı bir durum içermediği bu düzenlemenin. Tam aksine son derece demokratik, insanların tercihini öne çıkaran seçmeli imkanlar arasında tercih sunan bir model olduğu. Anayasa aykırılık veya başka nedenle geri gönderme beklemiyoruz'' dedi.

Canikli, ''Suriye ile ilgili insanı koridor oluşturacağı ifade ediliyor, İnsani koridor için Tezkere gerekiyor mu '' sorusu üzerine şöyle konuştu:

''Başbakan'ın Çin'den yaptığı açıklamadan bugüne onun ötesinde bir  değişiklik söz konusu değil. Şu an itibarıyla Sayın Başbakanımız da Sayın Annan'a da mesaj gönderen bir açıklama yaptı. 10 Nisan bekleniyor. Orada son günlerde kaygılı bir durum söz konusu. Kaygı artmaya başladı, özellikle Türkiye'ye gelen insanların sayısında çok hızlı bir artış var. Oradaki gelişmeler, Türkiye'yi etkiliyor ve etkilemeye devam ediyor, bunun boyutu da artıyor. Beklentimiz, bu şekilde devam ederse daha çok insanın Türkiye'ye  geleceği noktasında. Tabii Türkiye çok dikkatli şekilde takip ediyor. Ulusal çıkarları ve ulusal güvenliği tehdit edecek herhangi bir noktaya gelmemesi için de herkes hazır bir vaziyette, bütün kurumlar hazır bir vaziyette bekliyorlar. Çok dikkatli takip ediliyor, bütün kurumlar nezdinde. İçerideki yerleşmeyle ilgili olarak da yetkili kuruluşlarımız tarafından çok yakından takip ediliyor her şey. ''

Canikli, ''Tezkereye ihtiyaç var mı '' sorusuna, ''Şu an itibariyle verilmiş öyle bir karar söz konusu değil'' karşılığını verdi.  (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler