YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"O" valiler yargıya gidiyor
"O" valiler yargıya gidiyor
24 Ocak 2010 11:30
"O listede yer almak bizim için şereftir"

Camileri bombalayarak kaos oluşturmayı öngören Balyoz darbe planında isimleri geçen valiler yargıya gidiyor.
Fişlenen ve tasfiyesi planlanan valiler, haklarını hukukî yollardan arayacaklarını açıkladı. Görevden alınacaklar listesinde bulunan dönemin Samsun Valisi Mustafa Demir, "Diğer arkadaşlarla konuştuk. Avukatlarımızla görüşüyoruz. Gereğini yapacağız. Hakkımızı hukukî yollardan arayacağız." dedi. Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş'un, cuntanın tasfiye listesine tepkisi sert oldu: "Öyle bir listede yer almak bizim için bir şereftir."

2005 yılında emekliye ayrılan Mustafa Demir fişleme iddialarıyla ilginç bir detaya da değindi. 2002 yılında Cumhuriyet Gazetesi'nce İçişleri Bakanlığı'nda görev yapan 33 vali hakkında yine benzer iddiaları içeren bir listenin yayınlandığına dikkat çekti. Demir, şöyle devam etti: "O dönemde de avukatımız aracılığı ile hakkında çeşitli ithamlarda bulunulan valiler dava açtı. Her birimiz Cumhuriyet Gazetesi'nden oldukça yüklü tazminatlar kazandık."

Görevden alınacak valiler listesinde Hüseyin Avni Coş'un da ismi geçiyor. Demokrasi ve hukuka inanan bir insan olduğunu, onbaşı psikolojisiyle hareket etmediği için adının çizildiğini belirten Coş, "Ben demokrat bir insanım, darbeciler beni görevden almasalar da ben darbecilerle çalışmam. Kendim istifa ederim. Yani demokrasiye, hukuka inanan bir insan olarak bu atmosferin olmadığı bir ortamda çalışmam, darbecilere bırakın vali olarak, hiçbir sıfatla hizmet etmem. O tür bir listede yer almak bizim için bir şereftir. Bizim demokratlığımızın, hukuka inanan bir insan olduğumuzun tescilidir. O açıdan iftihar ederim." ifadesini kullandı. Aklıselim olan hiçbir kimsenin darbeyi savunmayacağını aktaran Coş, uzun yıllar terörle mücadele başta olmak üzere birçok alanda devlete hizmet ettiğinin altını çizdi: "Ben devletin her bölümünde, her yerinde çalıştım. Dolayısıyla bizim vatana millete hizmetten başka hiçbir gayemiz olmadı, olamaz. Niye beni oraya yazmışlar onu bilmiyorum ama tahmin ediyorum ki, bizim mesleki yeterliliğimiz konusunda hiç kimse bir şey söyleyemez. Sadece kendilerine olumlu bakmadığımız, darbeci görüşleri savunmadığımız, demokrasi dışı tutum ve davranışları asla tasvip etmediğimiz ve onları eleştirdiğimizin bilinmesinden dolayı ve bizi bu hükümetin atamış olmasından zannederim ismimizi o şekilde değerlendirmişler."  (Zaman)
 

geç kaldınız.
 // dursun bayır
bunlar bir idda . belki doğru belki yalan belki iftira. ama sanki türkiyede yayın yapan sözde türk medyası bu olayı yargıladı tsk mızı suçlu yaptı çoktan. o valiler kimseniz hiç geç kalmayın koşun hemen dava açın....
24 Ocak 2010 20:11
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler