YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O ülkenin temsilcisi Erdoğan için özel mektupla geliyor
İlk kez Ankara'ya gelecek olan isim Ermenistan Dışişleri Bakanı Nalbandyan, çantasında Erdoğan için özel bir mektupla geliyor.
O ülkenin temsilcisi Erdoğan için özel mektupla geliyor
27 Ağustos 2014 / 04:51 Güncelleme: 27 Ağustos 2014 / 04:53

Ermenistan Dışişleri Bakanı Nalbandyan, Erdoğan’ın yemin törenine katılmak için ilk kez Ankara’ya gelecek. Nalbandyan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Ermenistan Devlet Başkanı Sarkisyan’ın Erivan’a davet mektubunu iletecek.

Seçilmiş Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yemin törenine, Ermenistan da “taziye mektubuna” jest nitelikli bir katılımla cevap verecek. Ankara’ya ilk kez gelecek olan Ermenistan Dışişleri Bakanı Eduard Nalbandyan, Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan’ın mesajını da getirecek. Nalbandyan’ın Dışişleri Bakanı ile görüşme yapması beklenmiyor.

Nalbandyan, en son Türkiye ile Ermenistan Dünya kupası eleme maçı için Bursa’ya, sonra da 2008 tarihinde Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) toplantısı için İstanbul’a gelmişti. Diplomatik kaynaklara göre, Kabine henüz oluşturulmadığı için, Erivan’dan talep gelmesi halinde Nalbandyan ile kimin görüşeceği şuan için belirsiz.

Erivan’a davet bekleniyor

Cumhurbaşkanlığı’ndaki devir teslim sonrasında Başbakanlığı vekaleten Ahmet Davutoğlu yürütecek. Cumhurbaşkanının hükümeti kurma görevini vermesi öncesinde kısa süreli vekaleten Başbakanlık yapacak olan Davutoğlu’nun Nalbandyan’la görüşmesi planlanmıyor. Bu arada kaynaklar, Nalbandyan’ın Sarkisyan’ın, Erdoğan’a tebrik mesajının yanısıra, “Türkiye Cumhurbaşkanı’nı 24 Nisan 2015’te Erivan’da yapılacak törenlere davet” mesajını Erdoğan’a ileteceğini belirtiyor. Ankara’nın ise herhangi bir görüşmenin gerçekleşmesi halinde Nalbandyan’a “İki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesi için önşartsız masaya oturulması ve imzalanan protokollerin buzdolabından çıkarılması gerektiği” yolunda mesajlar vermesi bekleniyor.

Venizelos temsil edecek

Öte yandan Yunanistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos’un, Cumhurbaşkanlığı törenine katılarak ülkesini temsil edeceği bildirildi.

 

STAR

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler