YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O ülkeden Gülen'e büyük şok!
O ülkeden Gülen'e büyük şok!
06 Ocak 2015 11:30
Gülen grubunun Tacikistan'da bulunan okullarının faaliyet izninin 2015'te sona erdiği, yeni iznin verilmeyeceği açıklandı.

Tacikistan'da Gülen grubunun Türk-Tacik liseleri olarak bilinen okullarının kapatılacağı bildirildi. Tacikistan Eğitim Bakanlığı bu okulları bünyesinde bulunduran Şelala Eğitim kurumları isimli şirketle anlaşmayı yenilemeyeceğini duyurdu.

Ozodi radyosuna açıklama yapan bakanlık yetkilisi Rahimjon Saidov anlaşma süresinin 2015 yılına kadar olduğunu ve bundan sonra uzatılmayacağını söyledi.

Türk-Tacik liseleri yöneticisi Selahaddin Günay ise okulların kapatılması konusunda yorum yapmaktan kaçındı.

Ozodi Radyosuna konuşan Hacı Kemal isimli okulun bir yetkilisi Tacikistan’daki faaliyetleri için verilen iznin 2015 yıl Nisan ayına kadar geçerli olduğunu söyledi. Şirket yeniden izin almak için Tacikistan Eğitim Bakanlığında prosedürü tamamladı, şimdi kendilerine yeniden izin verilmesini bekliyor.

Tacikistan'da Türk okullarının faaliyetleri 1993 yılında başlamıştı. Daha sonra 2003 yılında söz konusu anlaşma 10 yıl daha uzatıldı. “Şelale” şirketi, altısı Duşanbe’de olmak üzere Kurgan-Tube, Tursunzoda, Kulyab ve Khujand şehirlerinde 10 okul açmıştı.

Liselerde eğitim ücretsiz olarak başlamıştı, ama daha sonra öğretim yılı başına 1.000 dolar ücret alınmaya başlandı.

haklılar
 // akarcalı
bunların öz memleketlerinde yaptıkları ortaya çıktıkça herkes tedbirini kendince alır. rusyada kapattı zaten....
06 Ocak 2015 Salı 14:16
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler