YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O ülke şaşırtmadı: Müslüman istemiyoruz!
O ülke şaşırtmadı: Müslüman istemiyoruz!
08 Ocak 2016 04:42
Slovakya Başbakanı Robert Fico, ülkede birleşik Müslüman cemaatinin oluşmasına neden olacak gönüllü sığınmacı kabul kararını asla kabul etmeyeceklerini söyledi.

Fico, düzenlediği basın toplantısında, Paris'teki terör saldırıları, Köln'deki cinsel taciz vakaları ve hırsızlık vakalarını hatırlatarak, bu olayların "farklı dinden sığınmacıların kolayca entegre olabileceğini" iddia edenlere cevap olduğunu ifade etti.

"Slovakya'yı koruyacağız"

Sığınmacı akını ve Köln'deki olaylar arasında açık bağlantı bulunduğunu savunan Fico, "Çok kültürlülük bir hayaldir. Sığınmacıların girişine izin verirseniz bu tür problemlerle karşı karşıya kalırsınız. Biz Slovakya'yı koruyacağız" değerlendirmesinde bulundu.

Fico, bu tür olayların Slovakya'da gerçekleşmesini önlemek istediklerini belirterek, "Biz sadece zorunlu kota sistemini reddediyor değiliz, aynı zamanda Slovakya'da birleşik Müslüman cemaatinin oluşmasına neden olacak gönüllü sığınmacı kabul kararını da asla kabul etmeyeceğiz" yorumunu yaptı.

Müslümanlar endişeli

Slovakya İslam Vakfı, yaptığı yazılı açıklamada, İslam'ın ve Müslümanların terörizm ve cinsel saldırı ile doğrudan veya dolaylı bağlantısının bulunmadığı kaydederek, şunları bildirdi:

"Seçim öncesi kampanyaların parçası haline getiriliyor olmaktan dolayı üzgünüz. Mevcut sosyal atmosferin ailemizin özellikle kadın ve çocuklarımızın güvenliğini tehlikeye atmasından korkuyoruz. Bu yüzden siyasi temsilcilerden, topluma mal olmuş kişilerden ve medyadan bu konudaki hassasiyetleri dikkate almalarını rica ediyoruz."

Parlamento seçimleri 5 Mart'ta yapılacak

Kamuoyu araştırmalarına göre, sığınmacı karşıtlığının yüzde 90'lara ulaştığı Slovakya'da, 5 Mart'ta parlamento seçimleri yapılacak. Sığınmacı sorununu seçim kampanyasının ön sıralarına koyan hükümetin hem sağlık, yolsuzluk, eğitim ve işsizlik gibi gerçek problemleri halkın dikkatinden kaçırdığını hem de popülist politikalarla seçimlerden en yüksek oy oranına ulaşmayı hedeflediği belirtiliyor.

169 sığınmacı kabul edildi

Sığınmacıların hedefinde olmayan Slovakya, geçen yıl 149'u Hristiyan olmak üzere sadece 169 sığınmacı kabul etti. AB Komisyonu ise Slovakya'dan 800'ün üzerinde sığınmacı kabul etmesini istiyor. Başbakan Fico, AB Komisyonu'nun 120 bin sığınmacının üye ülkeler arasında zorunlu olarak dağıtılmasına karşı dava açmıştı.

Başbakan Fico, Paris'teki saldırıların ardından "ülkedeki bütün Müslümanları adım adım takip ettiklerini" söylemiş ve tepkilere neden olmuştu.

Yaklaşık 5,4 milyon nüfuslu Slovakya'da 5 bin civarında Müslüman yaşıyor.

 

AA

küfür milleti
 // avşarelleri sarız
bizde sizi istemiyoruz ORTADOĞU da ne işiniz var fitne ficurmusunuz ...
08 Ocak 2016 Cuma 08:15
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler