YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O soruya yanıt yok!
Milletvekilleri ile Uludere’ye ait Heron görüntülerini izleyen G.Kurmay ve ASELSAN’ın 7 uzmanı “Sizce bunlar kaçakçı mı, PKK’lı mı” sorusuna “Yetkimizi aşar” yanıtını verdi
O soruya yanıt yok!
17 Şubat 2012 / 08:34 Güncelleme: 17 Şubat 2012 / 08:34

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu tarafından Genelkurmay’dan 4, Aselsan’dan 3, toplam 7 kişilik uzman heyetin sunumuyla izlenen Uludere olayına ilişkin heron görüntülerinin ardından milletvekillerinin akıllarına takılan sorular, Genelkurmay Başkanlığı’na sorulacak. 9 saatlik görüntünün net olduğunu ve görüntülerdeki kişilerin kaçakçı olduğunun belli olduğunu CHP ve BDP’liler iddia ederken, Genelkurmay’a bazı soruların sorulmasını istediler. Komisyon bu soruları not olarak alırken, telsiz kayıtlarından, bölgede daha önce PKK’lıya rastlanıp rastlanmadığına ilişkin birçok soru Genelkurmay’a sorulacak ve bilgiler istenecek.

‘Sayın savcı, Meclis’e ne anlatalım?’

Komisyon, Heronları kontrol eden Batman’daki merkez, bombalama yapan uçak pilotları, Ankara’daki Genelkurmay karargahı, bölgedeki yerel karargahlar arasında yapılan telsiz ve telefon görüşmelerinin kayıtlarını isteme kararı da aldı. Öte yandan milletvekillerine bilgi veren 7 kişilik heyetin, TBMM’ye gelmeden önce Diyarbakır Özel Yetkili Başsavcıvekilliği’ni arayarak, “Meclis’e ne anlatalım?” diye sordukları ve savcının yönlendirmesi ile sınırlı bilginin komsiyonla paylaşıldığı ifade edildi. Bunun üzerine bazı vekiller, “Savcı Meclis’in üstünde mi, neden onay alınıyor?” diye tepki gösterdi.

İşte merak edilen sorular

Komisyonda görüntüleri inceleyen vekiller ,uzmanların “yetkimiz yok” diyerek yanıtlamadığı bütün soruları Genelkurmay Başkanlığı’na soracak:

- Görüntülerin izlendiği Batman’daki odada ne yaşandı, ne konuşuldu?

- Uzman kişiler görüntülerdekilerin kaçakçı olduğunu anlamadı mı? Anladıysa üstlerine bildirmedi mi?

- Heron kaydına göre ilk grup 18:25’te tespit edildi. Bombalama 21:39’da yapıldı. Arada geçen 3 saati aşkın sürede bir değerlendirme yapılmadı mı?

- Arada vakit olduğu için birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü bombalamalar için ayrı ayrı emir verildi mi, verildiyse kim verdi?

- 34 vatandaşın öldüğü yerde daha önce hiç PKK unsuru tespit edildi mi?

- Çok sayıda katır var. Çıplak gözle belirleyebiliriz, siz bunu ayırt edemediniz mi?

- Bombalama emrini veren siyasi irade neye göre bu saldırıyı realize etti? ‘Bunlar PKK’lı vurun’ talimatını neye göre verdi?

- Vur emrini kim verdi? Hedef tayinini kim yaptı?

- Görüntüleri hangi birim izleyip değerlendirdi?

- Sınır içinde yapılan operasyonlar vali talimatı olmadan yapılamıyor, talimat nereden geldi?

- PKK 80-90 katır kullanıyor mu? Bu kadar kalabalık hareket ediyor mu?  (Vatan)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler