YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O soruya savcı Pekgüzel'den tepki
O soruya savcı Pekgüzel'den tepki
24 Nisan 2012 19:22
Ergenekon davasında son durum...

Birinci ''Ergenekon'' davasında tanık olarak dinlenilen Serhat İnce'ye, tutuklu sanık Hikmet Çiçek tarafından yöneltilen ''Savcılık ifadesinde Veli Küçük'ün adını kullanması için kendisine baskı yapılıp yapılmadığına'' ilişkin soruya, savcı Mehmet Ali Pekgüzel tepki gösterdi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada beyanları alınan tanık Serhat İnce, daha sonra sanıkların sorularını yanıtladı.

Tutuklu yargılanan Aydınlık Gazetesi yazarı Hikmet Çiçek, İnce'ye, ''Silivri 7 No'lu Cezaevi'nde kalırken savcı Zekeriya Öz'e mektup yazarak Ergenekon'da tanık olmak istediğinizi söylemişsiniz  Nereden aklınıza geldi  Ailenizle Sedat Peker arasında bir husumet varmış bunun da etkisi oldu mu '' diye sordu.

Hem adalete yardımcı olmak, hem de Peker ile ailesi arasındaki sorun nedeniyle mektup yazdığını ifade eden İnce, mektup yazdığı dönemde gasp suçundan tutuklu olduğunu söyledi.

Çiçek'in ''2008 yılında cezaevinden mektup yazarak ifade vermek moda olmuştu. Cezadan kurtulurum diye mi ifade verdiniz '' sorusuna Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Hüseyin Özese müdahale ederken, tanık İnce, ''Çok saçma bir şey. Bildiğim şeyleri anlatmak için ifade verdim'' diye yanıt verdi.

Çiçek'in ''Veli Küçük'ün adını ifadede vermeniz için size bir baskı yapıldı mı, telkin oldu mu '' şeklindeki sorusuna savcı Mehmet Ali Pekgüzel tepki gösterdi.

Pekgüzel, ''Sayın Başkan bu soruların sorulmasına izin veriyorsunuz ama tanık Serhat İnce'nin ifadesini ben aldım. Kim baskı yapabilir   Ben mi telkin etmişim, baskı yapmışım  Bir hukukçu tanığa niye baskı yapsın  Yanımızda katip var, nasıl baskı yapabilir '' dedi.

Kimsenin kendisine telkinde bulunmadığını, hür iradesiyle ifade verdiğini belirten İnce, Çiçek'in sorusu üzerine de yargılandığı gasp davasından dolayı cezaevinde yattığını, ancak gasptan değil başka suçtan kendisine ceza verildiğini anlattı.

Çiçek'in ''Tanık olarak ifade verdikten ne kadar sonra tahliye oldunuz '' sorusu üzerine de Başkan Özese, ''Ne demek istiyorsunuz Hikmet Bey... Açık konuşun. Savcıya ifade verdikten sonra mı tahliye olup olmadığını soruyorsunuz '' diyerek tepki gösterdi.

Marmara Üniversitesi'nde yüksek lisans yaptığını, kimsenin etkisi altından kalmayacağını belirten İnce, ifade verdikten bir yıl sonra yargılandığı davadan tahliye olduğunu anlattı.

İnce'ye soru yöneltilmesine ara veren mahkeme heyeti, duruşmayı perşembe gününe erteledi. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler