YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O sevkiyatın sırrı ortaya çıktı!
Suriye'deki Süleyman Şah Türbesi'ne yapılan askeri sevkiyatın detayları ortaya çıktı.
O sevkiyatın sırrı ortaya çıktı!
27 Nisan 2014 / 18:25 Güncelleme: 27 Nisan 2014 / 18:25

VATAN'ın edindiği bilgilere göre zırhlı araçlarla yapılan sevkiyatla, Süleyman Şah Saygı Karakolu'ndaki asker sayısı ve silahlı teçhizatlar artırıldı. Karakola, gelişmiş silah takviyesi yapıldığı, sevkiyatta tankların ise kullanılmadığı öğrenildi.

Plan da hazır

TSK, son yaşanan gelişmelerin ardından Süleyman Şah Türbesi, plananını hazırlamıştı. Türkiye'nin yurt dışındaki tek toprak parçası olan ve Suriye sınırları içinde yer alan Süleyman Şah Türbesi'nin bulunduğu bölgenin çevresinde El Kaide'ye bağlı IŞİD(Irak Şam İslam Devleti) güçleri tarafından alan hakimiyetinin kurulmasının ardından TSK teyakkuz durumuna geçmişti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a da sunulan plana göre, Süleyman Şah Türbesi'ne bir saldırı gerçekleşirse, TSK, kara ve hava unsurlarını devreye sokacak. Bu kapsamda Diyarbakır'daki 181.Pars ve 182. Atmaca Filo'larının da tetikte bekletildiği öğrenildi. Daha önce Kuzey Irak'taki PKK kamplarına operasyonlar düzenleyen ve sınır ötesi tecrübesi olan her iki filoda da Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın seçkin savaş pilotları hizmet veriyor. Suriye sınırındaki topçu bataryaları da türbenin korunmasında devreye sokulacak.

Gelişmiş silahlarla takviye

Türbe için karadan destek timi de olası bir saldırı durumu için oluşturuldu. Türbeye iç güvenlik harekatı tecrübeli asker takviyesi de yapıldı. Yaklaşık 25 askerin koruduğu türbedeki tam asker sayısının kaç olduğu ise "istihbarata karşı koyma tedbirleri" nedeniyle gizli tutuluyor.

Son yapılan askeri sevkiyatla yaklaşık 25 olan asker sayısının artırıldığı, karakoldaki silahların ise gelişmiş silahlarla takviye edildiği öğrenildi. Bölgeye, tank takviyesinin ise yapılmadığı belirtildi. Karakol ve türbe Türk toprağı sayıldığı için olası bir saldırı durumunda angajman kuralları gereği askerlerin misliyle karşılık verme hakkı bulunuyor.

Suriye tezkeresi 4 Ekim 2014'e kadar geçerli

Suriye'ye ilişkin, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yabancı ülkelere gönderilmesi ve buna imkan sağlayan gerekli düzenlemelerin hükümet tarafından belirlenecek esaslara göre yapılması için hükümete verilen yetkinin süresinin 4 Ekim 2013'ten itibaren bir yıl daha uzatan tezkere, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilmişti. Tezkere Süleyman Şah Türbesi'ne karşı yapılacak saldırı dahil her türlü saldırıya karşı Türkiye'nin karşılık vermesine olanak sağlıyor.

Askerlere Suriye tazminatı verilmeye başlandı

Türkiye'nin sınırları dışındaki tapulu tek toprağı olan Suriye'deki Süleyman Şah Türbesi'nin bulunduğu Caber Kalesini koruyan Türk askerlere, bir süre önce ek tazminat verilmeye başlandı. Suriye'deki iç karışıklık dikkate alınarak, Süleyman Şah Saygı Karakolu'nda görev yapan subay, astsubay ve uzman erbaşlar 205 ile 308 TL arasında ilave tazminat almaya başladı. Osman Gazi'nin büyükbabası Süleyman Şah, 1086 yılında 2 muhafızı ile birlikte Fırat Nehri'ni geçerken şehit olunca, bölgede bulunan Caber Kalesi'nde toprağa verildi. Yıllar sonra Yavuz Sultan Selim tarafından fethedilen bölgede Süleyman Şah adına türbe yaptırıldı. Türbe, 20 Ekim 1921'de Fransızlar ile yapılan anlaşma kapsamında Suriye sınırları içinde kaldı, ancak bulunduğu alan Türk toprağı sayıldı. Lozan Antlaşması ile bu hak aynen korundu.

ORG. Akar: "Rutin faaliyet"

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar, TBMM'nin 94. açılış yıl dönümü resepsiyonunda gazetecilerin, "Süleyman Şah Türbesi'ne yapılan askeri takviye" ile ilgili sorularını yanıtlamıştı. "Gidenler ikmal amaçlı mı?" sorusuna Akar, "Sayın Başbakan ve Dışişleri Bakanı'nın açıklamaları var, onlara ilave edecek bir şeyim yok" yanıtını vermişti. Akar, "Rutinin dışında bir faaliyet denebilir mi?" sorusu üzerine, "Hayır, hayır, yok değil" demişti. "Olağanüstü bir şey olarak algılamayalım mı?" sorusuna yanıt verirken Akar, "Hayır, algılamayın. Suriye hudut iç güvenlik harekat bölgesinde bize verilen görevleri en etkin şekilde yapma gayretlerimiz sürüyor. Faaliyetlerimiz planlıdır, onun dışında herhangi yeni bir gelişme söz konusu değil" diye konuşmuştu. Org. Akar, gazetecilerin aynı konudaki ısrarlı soruları üzerine ise "Olağanüstü bir durum yok. Planlı bir faaliyet" demişti.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler