YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O sergi için savcılık harekete geçti
Eskişehir'de CHP'li Tepebaşı Belediyesi'nin galerisinde açılan ve dine hakaret edildiği belirtilen 'ucube' sergiyle ilgili soruşturma başlatıldı...
O sergi için savcılık harekete geçti
03 Mayıs 2011 / 12:55 Güncelleme: 03 Mayıs 2011 / 12:55

Eskişehir Basın Savcılığı, konunun basında yer almasının ardından söz konusu camiyi ucubeye benzeten resim ile başörtülü kadının ağzını iç çamaşırı ile kapatan resimleri yapan ressamlar hakkında soruşturma başlattı. "Dini değerlere hakaret" suçundan açılan soruşturmada ilgili dosyayı Cumhuriyet Savcısı Erdoğan Yıldırım inceleyecek. Savcı Yıldırım, yapılan resimlerde suç ve suç unsuru bulunması halinde resmi yapan kişiler hakkında iddianame hazırlayacak.

Geçtiğimiz günlerde CHP'li Tepebaşı Belediyesi'nin galerisinde "Ucube-Ebucu" isimli resim sergisi açılmış ve sergide caminin Kars'taki ucube denilen heykele benzetildiği ve başörtülü kadının ağzının iç çamaşırla kapatıldığı resimler büyük tepki toplamıştı. Konunun basında yer bulmasıyla birlikte sergiye toplumun her kesimden tepkiler yağmıştı. Başkan Ataç, kendisini savunarak sergideki resimlerden kendisinin haberinin olmadığını ve resimlerin kabul edilemez olduğunu açıklamıştı. Camiyi ucubeye benzeten resmi yapan Ressam Menekşe Samancı da sosyal paylaşım sitesi Facebook'tan yaptığı açıklamada, resmini savunurken, asıl o resmi ucubeye benzetenlerin ucube olduğunu belirtmişti.

Yaşananlar üzerine Büyük Birlik Partisi Eskişehir İl Başkanlığı da söz konusu sergiyi açan, organize eden ve o resimleri yapanlarla ilgili Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunmuştu.

Günlerce medyada yer bulan ve her kesimden tepki alan söz konusu "ucube" sergiyle alakalı şimdi de savcılık tarafından soruşturma başlatıldı. Eskişehir Basın Savcılığı, konunun basında yer almasının ardından söz konusu camiyi ucubeye benzeten resmi yapan Ressam Menekşe Samancı ile başörtülü kadının ağzının iç çamaşır ile kapatıldığı resmi yapan Ressam Özlem Alp, hakkında soruşturma başlattı. "Dini değerlere hakaret" suçundan açılan soruşturmada ilgili dosyayı Cumhuriyet Savcısı Erdoğan Yıldırım inceleyecek. Savcı Yıldırım, yapılan resimlerde suç ve suç unsuru bulunması halinde resmi yapan kişiler hakkında iddianame hazırlayacak. Hazırlanan iddianamenin ardından söz konusu resimleri yapan ressamlar hakkında dava açılması için mahkemeye başvuracak.

KÖYLÜLER BAŞKANI TEPKİ GÖSTERDİ

Bu arada, ucube resim sergisinin açıldığı CHP'li Tepebaşı Belediyesi'ne tepkiler sürüyor. Kutlu Doğum programı çerçevesinde Tepebaşı ilçesine bağlı Uludere köyüne giden Başkan Ahmet Ataç, burada bir vatandaşın ilginç tepkisiyle karşılaştı.

Kutlu Doğum programının ardından yenen pilavın akabinde Uludere köy camiinin avlusundaki kahveye gelen Başkan Ataç, burada oturmakta olan vatandaşlarla tokalaşıp sohbet etti. Ataç, bu sırada ilginç bir protesto ile karşılaştı. Ataç'ın uzattığı eli tutmayan bir vatandaş, "Ben camimizi ucubeye benzeten, değerlerimize hakaret eden sergiyi belediyede açtıran başkana elimi uzatmam" diyerek tepki gösterdi. Bunun üzerine Başkan Ataç, vatandaşa durumu izah etmek istedi. Fakat, vatandaş, "Her şey ortada. Fotoğraflar, resimler ortada. Neyi savunacaksınız" diyerek Başkanın sözünü kesti. Yaşananlar üzerine Başkan,"Sen elini vermezsen, ben de elimi size vermiyorum" diyerek ayrıldı. (Cihan)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler