YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O polisler hâkim karşısına çıkıyor
Böcek soruşturması kapsamında Romanya'da yakalanan 2 eski emniyetçi hâkim karşısına çıkıyor
O polisler hâkim karşısına çıkıyor
03 Mayıs 2015 / 07:45 Güncelleme: 04 Mayıs 2015 / 12:59

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde çalışma ofisine "böcek" tabir edilen dinleme cihazı konulmasıyla ilgili 13 kişi hakkında açılan davanın beşinci duruşması yarın yapılacak. Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesinde, saat 09.30'da başlayacak duruşmada, Romanya'da yakalanan eski emniyet mensupları Sedat Zavar ve İlker Usta'nın savunmaları alınacak, tanıkların ifadelerine başvurulacak.

Zavar ve Usta'nın, iddianamenin tebliğinden sonra savunma yapma talebi mahkemece kabul edilmişti. Mahkeme, suça konu dinleme cihazlarının TÜBİTAK'a gönderilerek, nitelik açısından aynı olup olmadıklarının, varsa farklı özelliklerinin, seri numaralarının ve üretim tarihlerinin tespit edilip edilemeyeceği konusunda rapor istenmesine karar vermişti.

Zavar ve Usta'nın da arasında bulunduğu 13 kişi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde çalışma ofisine dinleme cihazı konulmasıyla ilgili yargılanıyor. Dava açıldığı sırada firari olan dönemin Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı Teknik Şube Müdür Yardımcısı Zavar ve polis memuru Usta, Romanya'da yakalanarak geçen mart ayında Türkiye'ye getirilmişti.

36 yıl hapis isteniyor

iddianamede, sanıklardan Ali Özdoğan, Sedat Zavar, Serhat Demir, Ahmet Türer, Enes Çiğci ve İlker Usta hakkında 21'er yıldan 36 yıl 6'şar aya kadar mahkumiyetleri isteniyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler