YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O öneriye çok sert cevap
O öneriye çok sert cevap
13 Ekim 2010 13:34
BDP'li Vekil Bengi Yıldız'ın Kürtçe resmi dil olsun önerisine Kayseri Erciyes Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Başkanı Nevzat Özkan'dan sert cevap geldi...

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Grup Başkan Vekili Bengi Yıldız'ın, Kürt sorununun çözülmesi için sunduğu, "Doğu bölgesinde kürt sorununun çözülmesi için Özerk Kürdistan'ın resmi dili Kürtçe olmalıdır" önerisine Kayseri'den sert cevap geldi. BDP Grup Başkan Vekili Bengi Yıldız'ın önerisine, Kayseri Erciyes Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Başkanı Nevzat Özkan, "Aklından zoru olanlar böyle bir teklifte bulunur. Böyle bir teklif dahi yapılmamalı" dedi.

800 yıllık sağlam kültürü olan Türkçenin ikinci bir dil konumunda düşünülemeyeceğini söyleyen Nevzat Özkan, "Mahalli planda talep edilen haklar insani sınırda olmalı ve bu konuda insanlar tahrik edilmemeli. İnsanların sabrını taşırmamak lazım" diye konuştu.
Lozan Antlaşması'na göre Hıristiyanlardan başka azınlık olmadığını hatırlatan Özkan, "Antlaşmaya göre Hıristiyanlardan başka azınlık ve ayrıcalıkları bulunmamaktadır. Ama biz, bizimle aynı toprakta yaşayan kardeşlerimizin rahat yaşayabilmeleri için elimizden geleni yapıyoruz. Ancak resmi dil konusunda maksadı aşan davranışlara gerek yok. Bu gibi davranışlar toplumda kaos yaratır" şeklinde konuştu.

"KÜRTÇEYİ EĞİTİM DİLİ HALİNE GETİRMEK YENİ BİR MİLLET YARATMAKTIR"

İnsan haklarının farklı bir durum olduğunu kaydeden Özkan, "İnsan hakları ayrı bir şeydir. Kürt vatandaşlarımız kendi aralarında ve çevrelerinde Kürtçe konuşması normaldir. Ancak, Kürtçeyi eğitim dili haline getirmek ve üniversitelerde ders olarak vermek farklı bir durumdur. Kürtçeyi eğitim dili haline getirmek yeni bir millet yaratmak demektir. Bu gibi düşünceler bölünmeye neden olur. Bu düşüncelerini de farklı kılıflar giydirip söylemeleri yanlıştır. Bu gibi tartışmalar ülkemize ve birliğimize zarar verir. İnsani olarak yapılacak yardımlarında önünü keser. Devlet yetkilileri bu konuda daha uyanık olmalı ve dikkatli davranmalıdır" ifadelerini kullandı. (İHA)
 

VEKİL YA HERŞEYİ BİLİR !
 // BATUHAN
Ne yazıkki daha kimin vekili olduğunu bilmeyen kalkıp ahkam kesip akla mantığa izana sığmayacak tekliflerde bulunuyor. Zatın maksatı üzüm yemek değil bağcıyı dövmek,hala dış güçlerin sopası olup arı kovanını sürekli karıştırmak. Nasıl olsa ölen gençler kendi çocuğu değil oh ne ala rahatıda maaşıda çok çok iyi mağarada kışta kıyamettede değil, çıkıp iki kelam edip vekilliğide garantiye alıp açıkcası savunduğu topluma ve fikrine zıt yaşantıya...
13 Ekim 2010 17:27
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler