YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O ocağın müdürleri açıkladı: Yaşam odası yoktu!
Maden şirketinin sahibi Alp Gürkan ve şirketin üst düzey yetkilileri basın açıklaması yaptı. İşletme Müdürü Akın Çelik ocakta yaşam odasının olmadığını belirtti.
O ocağın müdürleri açıkladı: Yaşam odası yoktu!
16 Mayıs 2014 / 14:00 Güncelleme: 16 Mayıs 2014 / 14:47

Facianın yaşandığı maden ocağının sahibi Alp Gürkan, "Türkiye'nin en ileri madeninin yönetmenin mutluluğunu yaşıyor idim. Olması imkansız bir şey söylüyorlardı. Bu konuşmayı birkaç gün sonra yapacaktım. Hayatını kaybeden kardeşlerimizin bir çoğunun babası da benim yanımda çalışarak emekli olmuştur" dedi.

Soma Maden İşletmeleri Genel Müdürü Ramazan Doğru, "İşletmemizin 2941 çalışanı var.  Yangının kömür kızışmasından kaynaklandığını ve hava akımıyla büyüdüğünü düşünüyoruz. Trafo, yangının başladığı yerden çok uzakta" dedi.

YAŞAM ODASI YOKTU

Madeni İşletme Müdürü Akın Çelik, "Madeni ilk işletmeye başladığımızda 1 tane yaşam odası oluşturduk. Bu oda 500 işçi kapasiteliydi. İşçilerimizin en yoğun çalıştığı yere bu alanı oluşturduk. Ancak kurduğumuz alanda çalışmalar bitince o odayı sökerek farklı bir yere kurma çalışmalarımız sürüyordu. O yüzden madenimizde yaşam odası yoktu. Kömür madeninin içine yaşam odası yapılamaz" dedi.

"Ölen işçilerin ailelerine ömür boyu destek vereceğiz"

Maden şirketinin sahibi Alp Gürkan: Arkadaşlarıma talimat verdim. Tüm haklarının yanı sıra hayatını kaybden arkdaşlarımızın ailelerine ömür boyu tüm ihtiyaçlarının giderilmesine yönelik bir çalışma hazırlıyoruz. Bir vakıf kurulacak ve bu vakıf üzerinden bu ihtiyaçlar giderilecek. Ayrıca bu ailelerin hepsini bir sitede toplama gibi alternatifler üzerinde de çalışıyoruz.

Her ay tatbikat yapıyoruz 

Alp Gürkan, Madende her ay tatbikat yapıyoruz. Onun belgelerini savcılık aldı. Hangi ay ne yapmışız hepsi bu belgelerde var. Biz eğitimleri yeni işe alırken de her daim veriyoruz. Her türlü risk ve karşılaşacağı sorunlarla ilgili tüm arkadaşlarımızı eğitiyoruz. Geçen sene bu madende bir arkadaşımızı kaybettik. Kendisi göçük sonrası hayatını kaybetti" dedi.

Gürkan, "Madende en son denetim Mart ayında yapıldı. Denetimlere gelen arkadaşlar Bakanlığa bağlı" dedi.

Vicdanım son derece rahatsız

Maden ocağının sahibi Alp Gürkan, "Yaşanan faciadan ötürü vicdanım son derece rahatsız. Burada hayatını kaybeden işçiler bende büyük bir infial yarattı." dedi.

15 yaşında işçimiz yok!

Maden şirketinin üst düzey yetkilisi, "Kemal Yıldız diye bir işçimiz yok. Cemal Yıldız diye bir arkadaşımız var kendiside 19 yaşındadır. Bahsedildiği gibi 15 yaşında değildir. Madenimizde bir tane yabancı uyruklu bir tane 18 yaşın altında, bir tane de taşeron işçi bulamazsınız." dedi.

İşte toplantıdan satır başları:

- Maden ocağının sahibi Alp Gürkan, "Çocukların tahsili için bir vakıf kurulacak" dedi.

- Maden İşletmesi Yöneticisi: "Yer altına giren işçi sayımız 787"

Yasada yaşam odası zorunlu değil. 

- Alp Gürkan: "3 yıldır madene gitmiyordum. Başbakan ile ilk kez el sıkıştım önceden tanışmıyoruz. İşletme eksiklerini tamamlayarak devam edecek "

14:37
 // n.s
Hemen kapatilsin ruzgar ve gunesten enerji uretilsin bir daha olmayacak diye bir garantisi yok...
16 Mayıs 2014 14:37
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler