YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O madende üretim durdu
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu yeni yıla Manisa'nın Soma İlçesi'ndeki Darkale Kömür Madeni'ndeki işçilerle girmişti. İşte o madende üretim durdu o işçiler işsiz kaldı!
O madende üretim durdu
05 Ocak 2011 / 14:25 Güncelleme: 05 Ocak 2011 / 15:36

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yeni yıla girdiği Manisa'nın Soma ilçesindeki Darkale Kömür Madeni'nde üretim durdu. Madeni işleten Uyar Madencilik ile Türkiye Kömür İşletmeleri arasındaki alım sözleşmesinin yenilenmemesi nedeniyle 750 işçiye ücretsiz izin verildiği belirtildi.

Ege Linyitleri İşletmesi'nden aldığı lisansla 2004 yılından bu yana Darkale Maden Ocağı'nda üretim faaliyetini sürdüren Uyar Madencilik'in İdare Müdürü Hakan Sevinç, ürettikleri 450-500 bin ton kömürü termik santrallerde kullanılmak üzere Türkiye Kömür İşletmesi'ne sattıklarını belirtti.

TKİ'nin 2 yılda bir alım sözleşmesi yaptığını, 31.12.2010'da biten sözleşmenin yenilenmesi için şirket yöneticilerinin TKİ ile görüşme yaptığını kaydeden Sevinç, ''Ancak görüşmeler sonuçsuz kaldı. Sözleşme yenilenmedi. Maden bölgesinde stok alanımız olmadığı için üretimi durdurmak zorunda kaldık. 750 işçiye ücretsiz izin verdik. Sözleşme yenilenmezse maden kapanmak durumunda kalacak'' dedi.

ZİYARETLE İLGİSİ YOK!

Sözleşmenin yenilenmemesinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 31.12.2010 gecesi yaptığı ziyaretin bir etkisi olup olmadığı yönündeki soru üzerine Sevinç, ''Bu durumun Kılıçdaroğlu'nun yaptığı ziyaretle ilgisi olduğunu sanmıyorum. Kömür alım fiyatıyla ilgili bir anlaşmazlık söz konusu olabilir'' dedi.

Sevinç, maden ocağının Ege Linyit İşletmesi'nin denetiminde çalıştığını, çalışma koşulları ve iş güvenliği açısından bir sıkıntısının olmadığını belirterek, ''Ücretsiz izne ayrılan işçilerimiz kaygıyla Ankara'dan gelecek haberi bekliyor. Kışı ortasında işsiz kalmak kötü bir durum ama yapacak bir şeyimiz yok'' diye konuştu.

KÖMÜR ALIMINA DEVAM EDECEĞİZ

Türkiye Kömür İşletmeleri'ne (TKİ) bağlı Ege Linyit İşletmeleri (ELİ) Müessese Müdürü Hakkı Duran,  Uyar Madencilik tarafından işletilen Darkale Kömür Madeni ile yeni alım sözleşmesi için görüşmelerin sürdüğünü belirtti.

Madende sözleşmenin yenilenmemesi üzerine üretimin durmasının, işçiler açısından mağduriyete yol açmasını arzu etmediklerini ifade eden Duran, ''İşçilerin mağdur olmaması için kömür alımına devam edeceğiz. İşçiler işlerine geri dönecekler. Yeni sözleşme için de görüşmeler sürüyor'' dedi.

Ege Linyitleri İşletmesi'nden aldığı lisansla 2004 yılından bu yana Darkale Maden Ocağı'nda üretim faaliyetini sürdüren Uyar Madencilik, yıllık ürettikleri 450-500 bin ton kömürü termik santrallerde kullanılmak üzere Türkiye Kömür İşletmesi'ne satıyordu.

TKİ'nin 2 yılda bir yaptığı alım sözleşmesinin yenilenmemesi üzerine, madende bugün itibariyle üretim durdurularak, 750 işçiye ücretsiz izin verilmişti. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler