YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O maddeye terör ayarı! Doğu ve G.Doğu'da yasaklandı
O maddeye terör ayarı! Doğu ve G.Doğu'da yasaklandı
19 Mart 2016 08:08
Ankara’yı sarsan son terör olayından sonra, bomba yapımında kullanılan amonyum nitrata sınır ticareti yasağı geldi.

Bomba yapımında kullanılan amonyum nitrata sınır ticareti yasağı geldi. Doğu ve Güneydoğu’daki bazı illerde sınır ticaretini düzenleyen Bakanlar Kurulu kararı yayımlandı.

Karar; Artvin, Ardahan, Kars, Iğdır, Ağrı, Van, Hakkâri, Şırnak, Mardin, Gaziantep, Kilis ve Hatay sınır illerinde yapılacak sınır ticaretine ilişkin kuralları kapsıyor.

Karar uyarınca, esnafın sınır ticareti kapsamında ithalat ve ihracat yapabilmesi için sınır ticaret belgesine sahip olması gerekiyor. Belge, üç yıllık geçerli olacak ve devredilemeyecek. 

TERÖR AYARI

Kararla, sınır ticaretine terör ayarı geldi. Eski düzenlemede mevzuatla yasaklanmış, ticareti belli kuruluşlara bırakılmış maddeler ile kota gibi uygulamalara tabi ürünler sınır ticaretinden hariçken, yeni düzenlemede belirgin ayrım yapıldı.

Dün yayımlanan düzenlemeye göre harp araçları, silah, sivil kullanım amaçlı patlayıcı maddeler ile amonyum nitrat benzeri patlayıcı yapımında kullanılan maddeler sınır ticaretine yasaklandı.

Amonyum nitrat, bomba yapılan bir madde olarak biliniyor. Son olarak Mardin’de bir evde  2 ton 850 kilo amonyum nitrat ele geçirildi.

 

MİLLİYET

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler