YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O liderden Erdoğan'a büyük övgü
Cumhurbaşkanı Adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a son mitinginde bir sürpriz vardı.
O liderden Erdoğan'a büyük övgü
09 Ağustos 2014 / 17:18 Güncelleme: 09 Ağustos 2014 / 17:51

İzzetbegoviç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasi hayatını konu alan “Bir Liderin Doğuşu: Recep Tayyip Erdoğan” kitabının Boşnakça basımının tanıtımı dolayısıyla Visoko şehrinde düzenlenen ve cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da video konferans yoluyla katıldığı törende Konya'daki kalabalığa hitap etti.

Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç, “Senin zaferin bizim de zaferimizdir. Senin her zaferin Gazze’deki, Kahire’deki, Bosna Hersek’teki insanların ve tüm İslam ümmetinin de zaferidir” dedi.

“Bugün burada, sadece Türkiye için değil, tüm Müslümanlar için yaptıklanızı bir kez daha hatırlamak için toplandık” diyen İzzetbegoviç, Türk halkının Başbakan Erdoğan’a sadece bir dönem cumhurbaşkanlığı yapma yetkisi değil, en az 10 yıl bu görevi yapma yetkisi vermesini istedi.

Erdoğan’ın Türkiye için ekonomik başarılardan fazlasını yaptığını belirten İzzetbegoviç, şunları kaydetti:

“Siz, Türk devletini ve Türk halkını hak ettikleri yere geri getirdiniz. Ondan da önemlisini yaptınız. Müslüman ümmentinin gururunu ve özgüvenini geri getirdiniz. Visoko ve Saraybosna’da, büyük bir Müslüman lidere saygı gösterdiğimiz için bugün buradayız. Konya, lideriniz Recep Tayyip Erdoğan için bayraklarınızı yükseğe kaldırın. O, bizim bayrağımızı da taşıyor. O, bizim emanetimizi de taşıyor. O, rahmetli Aliya İzzetbegoviç’in kanlı Bosna savaşında taşıdığı bayrağı da taşıyor.”

“Tayyip, seninle gurur duyuyoruz” diyen İzzetbegoviç, “Senin zaferin bizim de zaferimizdir. Senin her zaferin Gazze’deki, Kahire’deki, Bosna Hersek’teki insanların ve tüm İslam ümmetinin de zaferidir” ifadesini kullandı.

İzzetbegoviç, milyarlarca insanın Erdoğan’ın sağlığı ve başarısı için dua ettiğine işaret ederek, “Hepimiz senin yanındayız. Yarın kazanan sen olacaksın inşallah. Nihai zafere kadar da kazanmaya devam edeceksin'' şeklinde konuştu. İzzetbegoviç konuşmasının sonunda Türkçe ''Tayyip, Bosna sizi çok seviyor” dedi.

Konya’daki mitingten video konferans yoluyla Visoko’ya bağlanan Erdoğan ise Türkiye olarak, Hırvatlarla Sırplarla beraber Bosna Hersek’in birliği için dua ettiklerini söyledi.

Erdoğan’ın sözleri salonda alkışlarla karşılandı.

Visoko’daki salondan notlar

Erdoğan’ın video konferans yoluyla Visoko’ya bağlanmasının ardından kitap tanıtımına katılan yüzlerce vatandaş sevgi gösterisinde bulundu. Erdoğan’a destek sloganları atan kalabalık, üzerinde “Bosna’dan sevgiler”, “Durmak yok yola devam”, “Konyamıza selamlar” ve “Aramızdaki kardeşlik ve dostluk ebede kadar” yazan döviz taşıdı.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler