YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O köprünün çökme nedeni...
'Çaycuma'daki köprü malzeme yüzünden değil, selden çöktü'
O köprünün çökme nedeni...
21 Nisan 2012 / 17:46 Güncelleme: 21 Nisan 2012 / 17:46
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, ilk tespitlere göre Çaycuma'daki köprü çökmesi olayının, şiddetli sel yüzünden yer değiştiren kum çukurlarının köprünün kazık sisteminin altını 5 metreye kadar oymasından kaynaklandığını söyledi.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Karayolları Genel Müdürlüğü'nün Ortaköy'deki tesislerinde ekonomi gazetecileriyle bir araya geldi. Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD)'nin düzenlediği toplantıda, bakanlığın icraatlarından bahseden Yıldırım, güncel konulardaki soruları da cevapladı. Ulaştırma Bakanı, Çaycuma'da çöken köprü ile ilgili araştırma, inceleme ve soruşturma işlemlerinin devam ettiğini belirterek, şöyle konuştu:

"Bu konu inceleniyor, talimat verdim. İdari soruşturma bir yandan devam ediyor, adli soruşturmada savcılıkta devam ediyor. İlk tespitler şu; Irmağın çeşitli yerlerinden kum alındığı için çukurlar oluşmuş. Oluşan bu çukurlarda gelen suyun kar sularının erimesiyle, gelen suyun debisi 1000 metreküp saniyeye çıkmış. Yani saniyede bin tonluk bir yük geliyor. O oyuklar ilerleye ilerleye köprünün kazık kısmını yani kazıkların oturduğu platformun altını 5 metreye kadar oymuş. Oyunca, o kadar yük, suyun çullanmasıyla beraber toptan çökme var. Malzemede falan herhangi bir şey yok. Demirlerde, betonarmadede falan. Onlar sağlam. Hala şimdi bile kaldıramadılar. Kesemediler, o kadar sağlam. Ama o alt toptan çökmüş, birden bire o kazık sistemi sel alıp götürünce, tabi mesnetsiz kalınca.. İlk bulgular böyle. Soruşturma, inceleme devam ediyor. Ama yanında da yeni köprünün yapılmış olduğunu ifade etmek istiyorum." (Cihan)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler