YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O konuda bir endişem yok
TBB'ye iade-i ziyarette bulunan Meclis Başkanı Cemil Çiçek, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı.
O konuda bir endişem yok
03 Ekim 2011 / 18:28 Güncelleme: 03 Ekim 2011 / 18:38

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, yeni anayasa sürecini siyasi partilerin götüreceğini, ama bu sürece en aktif biçimde katkı verecek kuruluşların başında Türkiye Barolar Birliğinin (TBB) geldiğini söyledi.

Çiçek, TBB Başkanı Vedat Ahsen Coşar'ı makamında ziyaret etti. Başlangıcında görüntü alınmasına izin verilen ziyaret, basına kapalı yapıldı.

Ziyaretin ardından gazetecilere açıklama yapan Çiçek, TBB'ye iadeiziyarette bulunmak için geldiğini belirtti.

Birliği ziyaretinin bir başka özel sebebi de bulunduğunu dile getiren Çiçek, bugün itibarıyla Mecliste grubu bulunan siyasi partilere yeni anayasa hazırlıklarıyla ilgili bir yazı yazdığını hatırlattı.

Çiçek, şöyle dedi:

''Onun akabinde de Türkiye Barolar Birliğine geldim. Sebebi şu: 82 Anayasası'na pek çok kurumdan, kişiden ve sivil toplum örgütünden itirazlar geldi, tartışıldı ama bugün yürürlükte olan anayasaya ilk itirazı yapan TBB'dir. Anayasa yürürlüğe girdikten sonra değil, daha hazırlık aşamasında bu itirazları yapmış, bu itirazlarının ne kadar haklı olduğu da aradan geçen süre içerisinde anlaşılmıştır. O nedenle evvela bir hakkı teslim etmek lazım.''

''Yeni dönemde de elbette yeni anayasa sürecini siyasi partilerimiz götürecek, ama en aktif biçimde katkı verecek kuruluşların başında Türkiye Barolar Birliği geliyor'' diyen Çiçek, bu beklentisini Başkan Coşar'a da ilettiğini kaydetti.

Çiçek, bir soru üzerine, Birliğin anayasayla ilgili geçmişte yaptığı tartışmalar ve hazırladığı taslaklar bulunduğunu hatırlatarak, ''Artık bundan sonrası kendilerinin bileceği iş, ama büyük katkı vereceklerine inanıyorum'' dedi.

Bir başka soru üzerine, siyasi partilere yazdığı yazılara henüz bir yanıt gelmediğini ifade eden Çiçek, ''Ama olumlu bir cevap vereceklerini hepsi ifade ettiler zaten. Onun için o konuda bir endişem yok. Bu tür işlere mümkünse hep olumlu tarafından bakalım. Olumsuz kelime geçen bir şey kullanmayalım'' diye konuştu.

TBB Başkanı Coşar da, Cemil Çiçek'i TBMM Başkanı olduktan sonra TBB olarak ziyaret ettiklerini, kendisinin de iadeiziyaret için geldiğini söyledi. Ziyarette, Çiçek'in, yeni anayasa sürecinde TBB'den beklentilerini de ilettiğini aktaran Coşar, şöyle konuştu:

''Aynı zamanda tarihe de tanıklık ettiler. Gerçekten TBB, 12 Eylül Anayasası'nın daha hazırlık aşamasında itirazlarını, eleştirilerini ifade etmişti. O aşamada dikkate alınmadı ama o eleştirilerin, önerilerin doğruluğu zaman içerisinde ortaya çıktı.

Şimdi yeni anayasa yapımıyla ilgili süreç başladı. Bu parlamentonun, siyasi partilerin görevi, ama kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarına ve sivil toplum örgütlerine de düşen görevler var. Biz bu konuda da siyaset kurumuna yardımcı olmak için hazırız. Geçmiş dönemlerde TBB olarak hazırladığımız anayasa taslakları vardı. Bir anayasa taslağı falan hazırlayacak değiliz, böyle bir düşüncemiz yok. Sadece ne şekilde olması gerektiği konusunda, çerçevesiyle ilgili görüşlerimizi zaman içerisinde açıklayacağız.

Parlamentoda herhangi bir konuda, siyasi partilerin arasında bir anlaşmazlık olduğu takdirde ki büyük bir olasılıkla olacaktır. Çünkü herkesin aynı şekilde düşünmesi mümkün değil, biz bir kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşu olarak, bir hukuk kuruluşu olarak, her ne kadar anayasa yasal bir metin ise de aynı zamanda hukuki bir metin, bu konularda da üçüncü bir ses olarak, sağduyunun sesi olarak görüşlerimizi ortaya koyacağız.'' AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler