YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'O' komutan konuştu...
'O' komutan konuştu...
27 Ocak 2010 09:21
Taraf gazetesinin yayomladığı Balyoz Darbe Planı'nda imzası olduğu idda edilen Çetin Doğan Milliyet'ten Fikret Bila'nın sorualrını yanıtladı...

Taraf’ın öne sürdüğü “Balyoz darbe planı”yla ilgili tartışmalar sürüyor. Tatbikat Semineri adı altında darbe planı hazırlamak ve tartışmakla itham edilen dönemin 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, bir darbe planı hazırlamadıklarını, söz konusu tatbikat seminerinde Taraf’ta yer aldığı biçimde senaryo tartışmadıklarını ifade etti.
Emekli Org. Doğan, Milliyet'ten Fikret Bila'nın sorularını yanıtladı:

Komutanlar yoktu
Plan tatbikatlarını genellikle Genelkurmay Başkanı ve Kara Kuvvetleri Komutanı’nın izlediğini, katılamazlarsa, görevlendirdikleri bir generalin izlediğini ifade ettiniz. Dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök, Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman ve Genelkurmay İkinci Başkanı Yaşar Büyükanıt söz konusu seminere katıldılar mı?
- Hayır, katılamadılar. Ben davet ettim. Ancak o günlerde Ankara’da 1 Mart tezkeresi çalışmaları vardı. Bu nedenle Genelkurmay Başkanı da Kara Kuvvetleri Komutanı da bu işle meşguldüler, katılamadılar. Büyükanıt Paşa İkinci Başkan’dı. İkinci Başkan zaten karargâhtan ayrılamazdı.
Genelkurmay adına hangi komutan izledi? Sizden daha üst bir komutan izledi mi?
- Genelkurmay adına kim katıldı hatırlamıyorum. Listede vardır. Ancak seminerde en üst komutan, en kıdemli komutan bendim. TSK’da Genelkurmay Başkanı Özkök Paşa ve Kara Kuvvetleri Komutanı Yalman Paşa’dan sonra en kıdemli bendim.

Senaryo neydi?
Taraf’ta yayımlanan senaryoyu reddettiniz. Sizin tartıştığınız senaryo neydi?
- Plan seminerleri mevcut bir planla ilgili yapılır ve gerekirse plan tadil edilir. Biz mevcut planla ilgili bir tatbikat semineri yaptık. Bizim çalıştığımız senaryo şuydu: Eğer bir savaşa girersek, birliklerimizin büyük bölümünü bu savaşa tahsis edeceğimizden, geriye kalan birlikler geri bölge olarak İstanbul’da asayişi sağlamaya yeterli olur mu? Eğer savaş çıktığında geri bölgede bir irticai kalkışma olursa bu birliklerimiz yeterli olur mu? Bizim senaryomuz buydu, bunu çalıştık. Çünkü Türkiye’nin gerçek durumuyla uyumlu en tehlikeli iki olasılık bölücülük ve irtica tehdidiydi.

Cami bombalama iddiası
Bu senaryo içinde Fatih ve Beyazıt camilerinin bombalanması, kendi uçağımızın düşürülmesi gibi eylem planlamaları var mıydı?
- Hayır. Olur mu öyle şey? Senaryoda biz bomba patlatmayız. Her şey olmuş bitmiş, irticai kalkışma başlamış. Biz bundan sonraki durumu tartışırız, öyle de yaptık. Bu terbiyesizce bir iddiadır.

Varılan sonuç
Her seminerden sonra Kara Kuvvetleri ve Genelkurmay’a sonuç raporu iletildiği açıklandı. Sizin vardığınız sonuç neydi?
- Biz seminer sonunda; bir savaş halinde birliklerimizi savaşa ayırdığımızda ve bir kalkışmayla karşılaştığımızda geride kalan birliklerin yeterli olmadığı sonucuna vardık. Ve bu sonuca göre de Kara Kuvvetleri’ne tekliflerimiz oldu. 1. Ordu kuvvetlerinin takviye edilmesi gerektiğini bildirdik ve ek kuvvet gerekir dedik. Nitekim bizim bu değerlendirme ve talebimiz kabul edildi ve planda bu yönde değişiklik yapıldı.

‘İptal edin’ emri geldi mi?
Haberde imzası bulunan Taraf muhabiri Mehmet Baransu, televizyonda, Aralık 2002’de size bu seminerin icra edilmemesi, iptal edildiği, 1. Ordu’da tatbikat yapılmayacağı yönünde bir emir gönderildiğini söyledi ve bu emri okudu. Siz iptal emrine rağmen mi bu semineri yaptınız?
- Bana resmi, yazılı bir emir iletilmedi. Eğer iletilseydi semineri yapmam zaten mümkün olmazdı. Yazılı emir geldi mi ben gereğini yaparım. Ama sözlü olarak bunu yapmazsanız iyi olur gibi bir telkinde bulunuldu mu, onu hatırlamıyorum. Üzerinden 7 yıl geçti.

Bilgisayarım duruyor
Haberi hazırlayan Yasemin Çongar, Yıldıray Oğur ve Mehmet Baransu, CNN Türk’te Hasan Cemal ve Cengiz Çandar’ın “Tecrübe Konuşuyor” programında belgeleri gösterdiler. Görevden alınacak ve atanacaklar listesini ekrana yansıttılar. Darbe planının detaylarıyla ilgili belgeler sundular. Cami krokileri de vardı. Bu belgelere ne diyorsunuz?
- Ben kendileriyle televizyonda tartışmaya hazırım. Benim bilgisayarım 1. Ordu’da duruyor. İncelensin. Bu metinleri kim, nasıl hazırlamış bilmiyorum. Ama bizim icra ettiğimiz plan tatbikatıyla ilgisi yok.

Farklı listeler
Tutuklanacak gazeteciler, yararlanılacak gazeteciler, kurulacak hükümetin üyeleri, görevden alınacak valiler, belediye başkanları, subaylarla ilgili listeler yayımlandı, metinlerde AKP ve bazı derneklerin, kişilerin isimleri yer aldı?
- Böyle listeler kesinlikle yok. Bunlar uydurma şeyler. Biz plan seminerlerinde kesinlikle isim kullanmayız. Ne kişi ne parti ne kurum ismi kullanılır. Bunlar terbiyesizce iddialar. Böyle seminer olmaz.

Ses bantları
Bazı ses bantları yayımlandı. Size ait olduğu öne sürülen ses kayıtları da var. Bu kayıtlara ekleme yapılamayacağı, çünkü teyp bandı oldukları da söylendi?
- Ben zaten komutan olarak semineri dinliyorum. Arkadaşlar tartışıyor. Ben sonucunda bir değerlendirme yapıyorum. Ancak konuşmanın belli bölümleri alınıp kullanılmış, montaj, eklemeler yapılmış. Ben orada arkadaşları dinlediğimi ve ortaya çıkan sonuca göre sözünü ettiğim teklifleri komutanlara ileteceğimi söylüyorum. Kaldı ki teyp bandı da önce elektronik ortama aktarılıp sonra ilave yapılabilir.

Milliyet

!!!
 // Mehmet DURUKAN
TSKnın siyasi ve politik güçünün AKP hümetine kadar kontrolsüz oluşu ve ayrı bir otorite oluşu bu gibi yapılanmalara zemin hazırlıyordu. TSK nın sivil kontrolü ile birlikte geçmişteki bugibi cunta ve darbe planları ortaya çıkacak ve çıkmaya da devam edecektir. Bu planların bile bunca yıl sonra ortaya çıkıyor olması siyasetteki normalleşme ve AB normları sayesinde olmaktadır. Zira daha önceki dönemler düşünüldüğünde bırakın bu haberleri neşretmeyi konuş...
27 Ocak 2010 16:03
BÜGÜN HERKES DERSİNİ ALDI YARINA BAKINIZ !
 // VATANDAŞ
Vatandaş diyoruzki yapılan yanlışlardan ders alınmasını ve gerekli yasalarla gerekli değişikliğin yapılarak uygulanmasını,sivrisineklerin imhasıyla birlikte bataklığın nasıl kurutulacağını, hatalar nerelerden geliyor bulunmasını,yanlışa kapıyı açık bırakmanın yanlışı yapmak gibi olduğunu,biz içimizle uğraşırken dışardakilerin bize yeni işler hazırladıklarını,yeter artık çıkalım bu yokuşu.Vatandaş olan bitenleri takip ediyor ve uyumuyoruz ya siz...
27 Ocak 2010 10:32
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler