YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O kayıtları paralel şirket mi yok etti?
O kayıtları paralel şirket mi yok etti?
09 Mart 2015 17:34
İstanbul'daki asayiş ve güvenlik olaylarını kontrol altına almak için kurulan MOBESE sisteminin paralel devlet yapılanmasına yakın olduğu iddia edilen Kaynak Holding bünyesindeki Sürat Teknoloji A.Ş. tarafından yönetildiği tespit edildi.

Gazeteci-Yazar Zihni Çakır, Gezi olaylarlarıyla ilgili MOBESE kameralarının hiç birinde bu eylemlerin örgütlü bir eylem olduğunu ifade edecek bir görüntüye rastlanmamasının arkasında paralel yapıyla direkt ilişkisi olan Kaynak Holding bünyesindeki Sürat Teknoloji firmasının olduğunu söyledi.

Çakır, Türkiye'de MOBESE Kayıt Sistemi, Ulusal Yargı Ağı ve PolNet gibi sistemlerin tamamının paralel yapıyla direkt ilişkisi olan Kaynak Holding bünyesindeki Sürat Teknoloji gibi firmalar tarafından yapıldığını, söz konusu sistemlerle ilgili kodların bu firmaların elinde olduğunu iddia etti

Çakır, "Ben 17 Aralık sürecinin başladığı dönemde de Türkiye'de casusluk faaliyetleri içerisinde devletin gizli arşivlerine ulaşabilecek her noktada bunlara ait firmalarının etkili olduğunu söylemiştim" dedi.

Çakır, "İstanbul'daki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nin basılmak istenmesi sırasında Beşiktaş'taki MOBESE kameralarının hiç birinde o eylemlerin örgütlü bir eylem olduğunu ifade edecek bir görüntüye rastlanmadı. Niye rastlanmadı? Çünkü bu görüntüleri depolayan, üzerlerinde oynayabilen firma Kaynak Holding bünyesindeki Sürat Teknoloji" ifadelerini kullandı.

Emniyette depolanıyor mu?

Çakır, MOBESE kayıtlarının büyük çoğunluğuna ulaşılamaması, kameraların bazılarının bozuk olması ve kayıtların olduğu hard disklerin profesyonelce tahrip edildiği yönündeki iddiaların gülünç olduğunu da hatırlatarak, "O MOBESE kameralarının hard diskleri yok edilse bile bu MOBESE kayıtları aynı zamanda İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ndeki MOBESE İzleme Merkezi'ndeki datalara yükleniyor. Bu merkez bu görüntüleri depoluyor" diye konuştu. 

Emniyet'te aktarılan kayıtların kimler tarafından yok edildiğinin güvenlik kameralarından bulunabileceğinin de altını çizen Çakır, "Bu işin en somut kayıtları olan MOBESE kayıtlarının yok edilmesinde Paralel yapı emniyet ayağıyla bu işe direkt müdahil olmuştur. Bu işin örtbas edilmesi ve Hükümete yönelik bir darbe girişiminin olduğu gerçeğinin ortaya çıkmasının önüne geçmişlerdir" şeklinde konuştu.

Gezi'nin koordinatörü

Zihni Çakır, "Gülen Hareketi her ne kadar o eylemlere direkt olarak katılmamış olsa da, tıpkı 12 Eylül'de farklı görüşteki insanların aynı silahla birbirlerini öldürmesi eylemlerinin arkasındaki gizli el gibi Gezi eylemlerinin planlayıcısı ve koordinatörüdür" dedi. 

Çakır, "Gülen Hareketi'ne mensup olan bazı gazetecilerin kamuoyunda Kabataş'ta başörtülü hanımefendiye yönelik yapılan saldırının yalan olduğu yönünde algı oluşturmaya çalışması, Kabataş olayının Gezi sürecinin kırılma noktası olmasından kaynaklanmaktadır. Çünkü toplum desteği o hanımefendiye yönelik alçak saldırı sonrasında kırılmıştır. Darbe teşebbüsünde esas bu saldırıyla kırılganlık olmaya başlamıştır. 1.5 dakika bile sürmeyen görüntüyle yarım saati aşkın görüntülerde zulüm edildiği ortada olan bir hanımefendiyi bugün hedefe koymak ancak paralel yapının haşhaşi zihniyetinin bir ürünüdür. Bu başka bir şey olamaz" diye konuştu.

MOBESE görüntülerini neden Emniyetten istemiyorsunuz?

Konuyla ilgili Twitter hesabı üzerinden açıklama yapan Sürat Teknoloji A.Ş.'nin avukatı Hürol Karadaş, İstanbul Emniyeti'ni işaret ederek, "Bu nasıl bir hedef saptırmadır? Mobeseyi yönetenin emniyet olduğunu bildiğiniz halde görüntüleri istemiyorsunuz. Yok mu yoksa? Cesaretiniz mi yok işinize mi gelmiyor" ifadelerini kullandı. Karadaş'ın, emniyette kaybolan söz konusu görüntülerle ilgili "Yok mu yoksa?" ifadelerini kullanması akıllarda soru işaretleri bıraktı.

İstanbul'daki asayiş ve güvenlik olaylarını kontrol altına almak için kurulan MOBESE sisteminin, paralel devlet yapılanmasına yakın olduğu iddia edilen Kaynak Holding bünyesindeki Sürat Teknoloji A.Ş. tarafından yönetildiği tespit edildi. Gazeteci-Yazar Zihni Çakır, Gezi'deki olaylarla ilgili MOBESE kameralarının hiç birinde bu eylemlerin örgütlü bir eylem olduğunu ifade edecek bir görüntüye rastlanmamasının arkasında paralel yapıyla direkt ilişkisi olan Kaynak Holding bünyesindeki Sürat Teknoloji firmasının olduğunu söyledi.

 

YENİ AKİT

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler