YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O karikatür 10 kitaba bedel
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, AK Parti Siyaset Akademisi'nde ders verdi.
O karikatür 10 kitaba bedel
11 Ocak 2012 / 16:29 Güncelleme: 11 Ocak 2012 / 16:36

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 12 Eylül askeri darbesiyle ilgili iddianameye değinerek, ''Darbeciler hakkında iddianame tanzim edildi. Arkadaşlar bundan sonra darbeciliği aklından geçiren varsa bu iddianameyi alıp okusunlar'' dedi. Arınç, AK Parti'nin 3 seçimde artan oy oranlarına da dikkati çekerek, ''Etrafınıza bakarkan biraz omuzlarınızı kaldırıp biraz cakayla bakmanız için bunları söylüyorum. (AK Parti) aslan gibi bir parti. Kırkpınar'ın başpehlivanı gibi'' diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, AK Parti Kırıkkale İl Başkanlığında yapılan Siyaset Akademisi'nde kursiyerlere siyaset dersi verdi.

Konuşmasına, 12 Haziran 2011 seçimlerinde AK Parti'nin iki seçmenden birinin oyunu alarak ''yine, yeni, yeniden'' iktidara geldiğini anımsatarak başlayan Arınç, kursiyerlere, yakın siyasi tarihi araştırıp okumaları tavsiyesinde bulundu.

1950'de Demokrat Parti'nin büyük bir çoğunlukla iktidara geldiğini hatırlatan Bülent Arınç, 1954'te bu başarının tekrarlandığını ancak 1957'den sonra çöküşe geçişin başladığını söyledi. 1983'te kurulan ANAP'ın ise 1991 seçimlerinde iktidarı kaybettiğini kaydeden Arınç, AK Parti'nin ise 2002, 2007 ve 2011 seçimlerinde oylarını artırarak iktidarını sürdürdüğünü anımsattı. Başbakan Yardımcısı Arınç, şunları söyledi:

''80 yıllık neredeyse kendini cumhuriyetin sahibi olarak gören bir partinin karşısında kurulduktan yalnızca 16 ay sonra iktidar olduk. Kuvvet, kudret sahibi Allah'tır. Allah bize bu başarıyı nasip etti. Sandığa gidip bize bu güveni sunan aziz milletimize de şükran borcu içindeyiz. AK Parti tek başına iktidarda olan bir parti. Ama bazen deryadaki balıklar gibi bazen dışarıda olandan haberimiz olamayabiliyor. Bu güçlü iktidar partisini tahlil etmemiz lazım. 5 milyon 609 bin kayıtlı üyemiz var. Bu kadar oyu alamayan partiler var. 2002'de 11 milyon, 2007'de 16,5 milyon oy aldık. 12 Haziran 2011'de ise 21 milyon 500 bin oy almışız. Her seçimde oyunu 6 milyon artıran bir parti var karşınızda. Yani Kırkpınar'ın başpehlivanı gibi. Oy da oy veren seçmen sayısı da artıyor.''


-Omuzlarınızı kaldırıp cakayla bakın-


''2002'den beri bu parlamentodan bir cumhurbaşkanı, iki başbakan çıktı. Birisi sayın Gül diğeri de sayın başbakanımız Erdoğan. Şu partinin bereketine gücüne bakın. 4 tane de meclis başkanı çıkardı'' diyen Arınç, ''Yerel seçimlerde aynen merkezi hükümet gibi güçlüyüz. Orada da iktidardayız. Toplam 3 bin belediyenin bin 600'ü AK Partili. Etrafınıza bakarken biraz omuzlarınızı kaldırıp biraz cakayla bakmanız için bunları söylüyorum. (AK Parti) aslan gibi bir parti. Demek ki başarılar tesadüfi değil, demek ki 3 dönem iktidar tesadüfi değil. Yokluktan, kerhen verilen oylar değil. Milletimizin, severek koşarak verdiği oylarla iktidarımızı sürdürüyoruz. Yüce Rabbim verdikçe veriyor'' diye konuştu.


-''CHP faşist parti''-


AK Parti'ye gösterilen ilginin sebebi üzerine de değerlendirmelerde bulunan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, şöyle konuştu:

''Geçmişte fikir ve ideoloji partileri ve bir de kitle partileri vardı. Şimdi ise kitlelerle buluşması lazım partilerin. Biz kendimize merkez sağ, merkez sol, liberal gibi bir yer seçmedik. Biz kimliğimizi muhafazakar demokrat olarak seçtik. Muhafazakarız çünkü bizi biz yapan tüm değerlere saygılıyız. Muhafazakarlık gericilik anlamında değildir. Değerlere bağlılık anlamındadır. Bizim muhafazakar ve demokratlığımız daha toparlayıcıdır. Mesela Avrupa'dan gelenler, siz aynı bir sosyal demokrat bir parti gibi fonksiyon icra ediyorsunuz. Avrupa Parlamentosu başkanlarından, oradan gelen heyetlerden, pek çok heyetin içindeki milletvekillerinden duyduğumuz budur. (Siz o kadar büyük devrimler yaptınız ki biz buna sosyal demokrasinin gereği olarak bakıyoruz) diyorlar. Bizde CHP var dediğimizde, (biz onlarla görüşmek bile istemiyoruz. Onlar olsa olsa faşist partidir) diyorlar. Halkı esas alıyoruz; halkın taleplerini esas alıyoruz.''

Siyaset Akademisi kursiyerlerine yakın siyasi tarihi özetleyen Arınç, ''DP iktidarı, 10 yıl sonra darbe ile sonuçlandı. Sonra DP'nin devamı AP iktidara geldi. 1971'de muhtıra verildi. O zaman darbeyi yapanlar MDP'ye oy verilmesini istediler. Ama millet Anavatan Partisine oy verdi. Rahmetli Özal'ın cenazesinin ardından yürüyen o mahşeri kalabalığın içinde bir pankart vardı; 'sivil, dindar, demokrat cumhurbaşkanı'. Özal'ı böyle gösteren hissiyat çok önemlidir. Halk kendisi gibi olanı istiyor. Kendisine tepeden bakanı, zulmedeni değil. CHP, 1950 14 Mayısında iktidardan gitti tam 62 yıl oldu bir daha da iktidara gelemiyor. Bu bir tesadüf olabilir mi '' dedi.


-Darbeyi aklından geçiren iddianameyi okusun-


''Darbeler insanların özgürlüklerini elinden aldı; hukuksuzlukları ayyuka çıkardı'' diyen Arınç, ''12 Eylül 2010'da yani 12 Eylül 1980 askeri darbesinden tam 30 sene sonra bir referandum yapıldı. Referandumda kabul edilen maddelerden biri de darbecileri koruyan hükümlerin kaldırılmasıydı. Şimdi darbeciler hakkında iddianame tanzim edildi. Arkadaşlar bundan sonra darbeciliği aklından geçiren varsa bu iddianameyi alıp okusunlar. Bunlar milletimizin sayesinde oldu. Referandumda evet oyu kullanan tüm milletime teşekkür ediyorum'' şeklinde konuştu.

Konuşmasında 28 Şubat sürecinde yaşanan hukuksuzluklardan da örnekler veren Bülent Arınç, ''O dönemde Genelkurmay İkinci Başkanı Çevik Bir, oturdu iki satırlık bir mektup yazdı. YÖK Başkanı önce hık mık etti, 'yasa lazım' dedi ama Çevik Bir, 'yasaya zaman yok' deyince imamhatiplerin önünü kesmek için adımlar atıldı. 1999'dan bu yana imamhatipler ve tüm meslek liseleri gözden çıkarıldı. Pek çok teknik okulumuzun önü kesildi. Sanayide ara eleman bulunamaz hale geldi. Neydi bu imamhatip düşmanlığı. Biraz dini eğitim veriliyor. Lisedeki tüm derslerin yanı sıra biraz Arapça biraz Kur'an bilgisi veriliyor. Aslında cenaze yıkamak için açıldığı söylenen bu okullardan mezun olanlar arasından kaymakam da çıkmaya başlayınca bir tehlike olarak görüldü'' değerlendirmesinde bulundu.


-O karikatür 10 kitaba bedel-


AK Parti'nin başarısıyla ilgili 10 kitap yazılsa bile yeterli olamayacağını ifade eden Arınç, tabloyu çok iyi özetleyen bir karikatür olduğunu anlatarak ''Karikatürde başbakanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın karşısında iki tane boynu bükük adam var. (Söyleyin bakalım bana seçimlerde hanginiz oy verdiniz) diyor başbakanımız. O iki kişiden biri Kılıçdaroğlu, diğeri Bahçeli. O verirler mi vermezler. Her ikisi de parti genel başkanı ama istatistik doğru. AK Parti her iki kişiden birinin oyunu aldı. Şimdi bu daha da artacak'' dedi. AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler