YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O karara Cihaner yorumu
Ergenekon sanığı İlhan Cihaner, Osman Şanal'a özel yetkilerinin geri verilmesi ile ilgili konuştu. "Herhangi bir haber gibi haberi okudum" diyen Şanal, HSYK'dan Sarıkaya'yı görevden alma ve iade etme gerekçelerini açıklamasını istedi.
O karara Cihaner yorumu
15 Nisan 2011 / 16:01 Güncelleme: 15 Nisan 2011 / 16:13

Milletvekilliği adaylığı için istifa eden eski Adana Cumhuriyet Savcısı İlhan Cihaner, hakkında soruşturma yürüten Erzurum Özel Yetkili Savcısı Osman Şanal’a HSYK tarafından özel yetkisinin geri verilmesini, “Türkiye’de her şeye alışkınız. Tepki vermedim. Herhangi bir haber gibi okudum.” şeklinde değerlendirdi. Cihaner, Ferhat Sarıkaya'nın mesleğe iade edilmesiyle ilgili de, HSYK'dan Sarıkaya'yı görevden alma ve iade etme gerekçelerini açıklamasını istedi.

Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı iken tutuklanan ve ardından serbest bırakıldıktan sonra Adana’ya savcı olarak atanan İlhan Cihaner, HSYK’nın Savcı Osman Şanal’a özel yetkilerini iade etmesi kararını değerlendirdi. Bilgi Üniversitesi’nde düzenlenen  konferansa Ümit Zileli ve Turgut Kazan ile birlikte katılan İlhan Cihaner, “Size yönelik operasyonu yöneten savcıya HSYK özel yetkilerini devretti. İlk tepkiniz ne oldu ne düşündünüz?” sorusunu, “Türkiye’de her şeye alışkınız. Tepki vermedim. Herhangi bir haber gibi okudum.” şeklinde cevapladı.

“O eski günler, arama görüntüleri aklınıza geldi mi?” sorusu karşısında Cihaner, “Hayır hayır. Bu ülkede artık hiçbir şey şaşırtmıyor. Sizleri de şaşırtmıyor sanırım.” dedi.

Ferhat Sarıkaya’nın mesleğe iade edilmesi kararıyla ilgili soruya ise Cihaner şöyle cevap verdi: “Ferhat Sarıkaya’nın bir kere olayının değerlendirilebilmesi için her şeyden önce bunların gizli kapaklı yapılmaması lazım. Niçin görevden alındı? Niçin göreve iade edildi? Bunun kamuoyuna açıklanması gerekir. Yani bizlerde ilk görevden alma kararını geniş kesimler gibi orantısız bir ceza olarak değerlendirmiştik. Ancak daha sonra bu görevden alma kararının başka gerekçelerle verildiğini iddianameden dolayı değil de başka gerekçelerle verildiğini eski kurul başkanlarından açıklayanlar oldu. Onun için bu karar yerinde midir değimlidir, artı aynı oturumda HSYK’nın reddettiği kişilerin talepleri niye reddedildi bunların bir kere açıklığa kavuşturulması gerekir. Bunlar açıklığa kavuşturulmadan yapılacak her türlü yorum spekülasyon olacaktır. Bu soruların muhatabı HSYK’dır." (CİHAN)

kurtulduk
 // Garip Yargı
bu tür kişilerden yargı camiasının kurtulması gerekiyordu. bundan kurtulduk darısı bunun gibilerin başına....
15 Nisan 2011 23:34
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler