YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O kamplar yerlebir...
PKK’nın, Hakkari’deki Kavaklı ve Şırnak Kato Dağı’ndaki kampları 8 gün süren operasyonla yerle bir edildi...
O kamplar yerlebir...
12 Ekim 2011 / 09:31 Güncelleme: 12 Ekim 2011 / 09:30

Polis Özel Harekât Birlikleri, Bolu Dağ Komando ve Jandarma Özel Harekât Birlikleri ile ilk kez kırsala çıktı. Hazırlıkları 14 ay süren operasyonda mağaralar basınçlı bombalarla kullanılamaz hale getirildi.

Törer örgütü PKK’nın kış hazırlıklarını boşa çıkarmak amacıyla jandarma ve polisin özel harekat timleri Hakkari sınırına 30 kilometre mesafedeki Kavaklı kampına girdi. Örgüt üyelerinin başta Hakkari olmak üzere bölgeye girmek için kullandığı kampa ilk kez operasyon yapan güvenlik güçleri, örgüt yuvalarını dağıttı. Ayrıca, Şırnak’ın Kato Dağı’ndaki yer altı sığınakları, erzak depolarına yönelik de geniş çaplı operasyon yapıldı. Operasyonlarda teröristlerin taş delme cihazlarıyla yaptığı silah ve mühimmatlarını yığdığı, barınma amaçlı kullandığı 11 mağara, özel basınçlı bombalarla kullanılmaz hale getirildi. PKK’lıların uçaksavar bataryaları da bombalandı.

UYDUDAN NOKTA TESPİTİ

Operasyonda PKK’nın Kato, Kavaklı, Yoncalı, Armutlu, Çeltik ve Beytüşşebap bölgelerinde bulunan sığınak ve mağaralarına girildi. Hakkari Piyade Tugay Komutanlığı tarafından, 8 gece boyunca PKK’ın sığınak ve mağaraları bombalandı. Operasyonu Bolu Dağ Komando ve Jandarma Özel Harekat Birlikleri ve ilk kez kırsala çıkan Polis Özel Harekat Birlikleri gerçekleştirdi. Uydu ve Heron görüntülerinin yardımıyla önceden belirlenen hedefler bombalandı. Polis Özel Harekat Birlikleri ile Jandarma Özel Harekat Birlikleri’nin de arka taraftan gelebilecek tehlikelere karşı gerideki Davultepe mevkiinde konuşlandığı ve operasyon timinin güvenliğini sağladığı öğrenildi.

MAĞARADA BAŞSIZ 2 PKK’lı

Operasyonlarda 4 PKK’lının sağ olarak ele geçirildiği belirlendi. Gözaltına alınan vemahkemeye çıkarılan 4 terör örgütü mensubundan 3’ünün tutuklanarak cezaevine konulduğu birinin ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığı öğrenildi. Ayrıca mağaralarda infaz edildiği düşünülen 2 teröriste ait başsız ceset bulundu. Örgütte psikolojik çöküntümeydana getirmesi beklenen operasyonlar sonrasında, PKK’lıların telsizden ‘onlarca kaybın olduğu’ şeklinde konuştuğu tespit edildi. Operasyonda, PKK’lılara ait çok sayıda Kaleşnikof ve şarjör ile dürbün, tabanca, telsiz, bomba yapımında kullanılan mühimmat ile kablonun yanı sıra, örgüt üyelerinin kıyafetleri ve kullandıkları Mekap ayakkabılar mağaralarda bulundu. Telefon, radyo, laptop ve internete bağlanmak için cihazların yanı sıra çok sayıda yağ tenekesi, un, şeker çuvalları ve tüpler de ele geçirildi.

ALTERNATiFLi PLAN

Terör ör gütü PKK için stratejik bir öneme sahip olan Kavaklı kampına yönelik ilk kez bu çapta bir operasyonun düzenlendiği belirlendi. Teröristler, sınıra 30 kilometre mesafede ve kolaylıkla kent merkezine sızabildikleri Kavaklı üzerinden Hakkâri halkına baskı yapıyor du. Örgütün halk arasındaki anlaşmazlıkları çözmek için kur duğu sözde mahkemeler ile yargılama, infaz ve sorgu işlerini yürüttüğü yer olan Kavaklı üzerinden kente giren PKK’lılar, esnaftan da ‘vergi’ adı altında haraç topluyordu. Güvenlik güçlerinin tüm bu olumsuzluklar nedeniyle kampa operasyon için uzun zamandır bir çalışma yürüttüğü öğrenildi.14 aydır süren çalışma sonucunda oluşturulan birkaç ayrı plan ile kampa baskın yapıldığı belirtildi. Olası aksaklık veya gelişmelere göre oluşturulan farklı stratejik planlarla, operasyonun başarıyla tamamlandığı öğrenildi.

MAYINA KARŞI KiRPi’YLE SEVK

Sınıra yakın kamplar ile helikopterlerin inmesi muhtemel düzlük alanları, kara birliklerine karşı mayınladığı öğrenilen PKK’lılara karşı özel bir harekât tarzı izlendi. Birlikler, operasyon alanına mayına karşı dayanıklı Kirpi araçlarıyla sevk edilerek mayın taramasıyapıldı ve olası bircan kaybı ve yaralanmanın da önüne geçildi. Kayıp vermeden başarıyla tamamlanan operasyonda, PKK’lılarla çatışmaya giren Bolu Dağ Komando Birliği’nde görevli 3 uzman çavuşun hafif şekilde yaralandığı öğrenildi. Tugay Komutanı’nın da birliğinin başında operasyonu yönettiği belirtildi. Güvenlik güçlerinin yaklaşık 1500 kişilik bir güçle operasyonu gerçekleştirdiği öğrenildi. (Bugün)

ALLAH güç kuvet versin
 // osman tahmaz
tüm güvenlik güçlerimize ALLAH güç kuvvet versin operasyona katılan tüm bireylerimize teşekkür ediyorum kayıp olmadıgına sevindim terör gurupları daha beter olsun...
12 Ekim 2011 09:53
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler