YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O kafeye ceza gecikmedi
Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün bir kafeye kapalı alanda sigara içilmesine kızması üzerine, mekana en üst limit olan 6 bin lira para cezası kesildi.
O kafeye ceza gecikmedi
04 Kasım 2014 / 04:12 Güncelleme: 04 Kasım 2014 / 04:18

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün, sigara içildiği için tepki gösterdiği kafeye 6 bin TL ceza kesildi.

Kafenin sahibi Deniz Ayvaz, daha öncede bir cezaları olduğu için kesilen cezanın yüksek olduğunu ifade etti. Esenler Kaymakamlığı birimleri mekana kesilen cezada 'takdir hakları'nı kullanarak üst limit olan 6 bin TL'den ceza kesti. Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal, üst sınırdan kesilen ceza için "Takdir hakkımı kullandım" dedi.

Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal, söz konusu işyerine bu yılın başında da bir ceza kesildiğini ifade ederek "Dün de ikinci kez yaşandı. Konu kamuoyuna mal oldu.

Cumhurbaşkanı gördü. Televizyonlar çekti. Ceza kesme yetkimiz bin 200 lira ile 6 bin TL arasında. Burada takdir hakkımızı kullandık. Bu hakkı da ben, üst sınırdan ceza kestirerek kullandım. Eğer bir yıl içinde üçüncü kez sigara içilmiş olsaydı kapatma cezası verirdik. Burda da süre 10 gün ile 30 gün arasında değişiyor. Böyle bir durumda kapatma cezasını da üst sınır olan 30 günden verirdim" dedi.

Olay dün yaşandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Esenler’de katıldığı tören sonrası kısa bir süre ilçede beraberindekiler ile yürüdü. Erdoğan ve beraberindeki kalabalık, Davutpaşa Caddesi’ne geldiklerinde kısa bir duraklama yaşandı. Bu sırada Erdoğan, ‘Esenler Samsi Cafe’ isimli mekânın ikinci katında bulunan kişilere yönelik “Cezai müeyyidesi var” dedi ardından, hemen yanında bulunan Esenler Belediye Başkanı Teyfik Göksu’ya, “Zabıtalarınızı hemen gönderin” diyerek ceza kesilmesini istedi.CEZAYA İTİRAZ HAKKI VAR

Ceza işlemi için Esenler Kaymakamlığı devreye girdi. Samsi Cafe'ye gidilerek kesilen ceza tutarı tebliğ edildi. Tutanakta şirkete kesilen ceza 6 bin lira olarak belirlendi. Kafenin sahiplerinden Deniz Ayvaz'ın da imzaladığı tutanağa itiraz hakkı bulunuyor. Bunun için 15 gün içinde Sulh Ceza Hakimliği'ne başvurulması gerekiyor.

Zabıtalar dün akşam gitti

Dikkatlerin çevrildiği Samsi Cafe’nin ortaklarından Deniz Ayvaz, hurriyet.com.tr’nin soruları üzerine, dün yaşananlar ve sorasına ilişkin şunları söylemişti: “Cumhurbaşkanı’nın geçişi sırasında kafede bir yoğunluk oluştu. Zaten tören sırasında da, polisler, zabıtalar bizim kafedelerdi. Tam geçiş sırasında kafenin alt katında bulunan veya çevreden kişiler de bizim kafeye geldi; Cumhurbaşkanı’nı görmek için. O sırada biri sigara içmiş. Bizim müşterimiz de değil. Dün akşam zabıta geldi. Sigara içen kişi tespit edilemedi. Bu da tutanak altına alındı. Biz de imzaladık tutanağı. Zabıta bize herhangi bir ceza kesmedi. Zaten cezayı zabıta değil İlçe Sağlık birimleri kesiyor. Bugün ceza kesilir mi bilemiyorum.”

Galip Öztürk'ün şirketine bağlı

Bu arada söz konusu mekânın Galip Öztürk’ün başında bulunduğu Metro Holding’e bağlı bir şirketin franchise olduğu anlaşıldı. Metro Grup Samsi Gıda Üretim San. Ve Tic. A.Ş.’nin benzer şekilde 6 şubesi bulunuyor. Simit satışı yapılan mekânların ilki Bayrampaşa’da açılmıştı. Bu şubenin açılışına Metro Holding CEO'su Abdulkerim Emek'in yanı sıra, holdingin yöneticileri ve Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner katılmıştı. Deniz Ayvaz’ın iki ortağı ile geçtiğimiz 12 Ağustos’ta kurduğu şirket (Liya Gıda Maddeleri) de bu franchise şubelerden biri.

Mekana ilk ceza bin 233 lira

Sigara içilmesine göz yuman işletme sahibine 4207 sayılı yasa gereği bin 233 ile 6 bin TL arasında para cezası kesileceği öngörüyor. Tütün tüketimine izin veren işletmeler bir yıl içinde aynı ihlali iki kez tekrarladıkları tespit edilip, üçüncü tekrarda ‘kapatma’ cezası alıyor. 2013'teki yasa değişikliğiyle “Bu maddedeki cezaları gerektiren fiillerin bir yıllık dönemde tekerrürü halinde idari para cezası bir kat; ikinci tekerrürü halinde iki kat artırılarak verilir. Aynı dönemdeki üçüncü tekerrürde de iş yeri on günden bir aya kadar kapatılır” hükmü getirilmişti.

Gelecek yıl artacak

Ancak bu ceza tutarı 1 Ocak 2015 ile birlikte artım olacak. İşletmesinde sigara yasağına uyulmayan patrona kesilen ceza tutarı da 1254 ila 6176 lira iken, yeni yıldan itibaren 1381 lira ila 6800 lira olacak.

 

1-377.jpg

 

HÜRRİYET

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler