YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O isimden PKK'lı gençlere sert tepki
KCK Yürütme Konseyi Üyesi Duran Kalkan, yol kesen, araç yakan, şantiye basan PKK'lı gençlere tepki gösterdi.
O isimden PKK'lı gençlere sert tepki
26 Ağustos 2014 / 11:05 Güncelleme: 26 Ağustos 2014 / 11:06

KCK Yürütme Konseyi Üyesi olan Duran Kalkan, örgütün gençlik yapılanmasına ve son dönem yoğunlaşan yol kesme, otobüs yakma, kepenk kapattırma, heykel dikme gibi eylemlere sert eleştiriler yöneltti.

Radikal yazarı Oral Çalışlar, KCK Yürütme Konseyi Üyesi olan Duran Kalkan'ın Selahattin Erdem mahlasıyla kaleme aldığı yazıyı köşesine taşıdı.

PKK'nın sertlik yanlısı kanadı temsil ettiği söylenen Kalkan, çözüm sürecinde bu kez farklı konuştu. Kalkan'ın hedefinde bu kez devlet değil PKK'nın gençlik yapılanması YDG-H vardı.

Yazar Çalışlar, Kalkan'ın heykel krizi ve ortamı geren eylemlere ilişkin açıklamalarını böyle aktardı:

"Lice'deki heykel krizine gönderme yapan Duran Kalkan, “Sanki her işi başardık da sadece o kaldı gibi ortalığa büstler dikiliyor” diyerek sert bir tepki gösterdiği yazısında; PKK'nın gençlik yapılanması YDG-H'nin öncülük ettiği eylemleri topa tutuyor. "Dönemin amacından kopuk olan eylem biçimleri de başarı getirmediği gibi, çoğunlukla ciddi zararlar da vermektedir" diyor.

"Otobüsü yakmayın"

Çözüm süreci ile yeni bir döneme girilmesine karşın, yeni dönemin ruhuna uygun eylem biçimlerinin geliştirilmediğini ifade eden Kalkan, şunları söylüyor:

"Örneğin zaman zaman İstanbul'da belediye otobüsleri yakılıyor. Şehir merkezlerinde esnafın camları indiriliyor. İkide bir kepenkler kapattırılıyor. Benzeri birçok girişim yaşanıyor. Peki İstanbul'da halkın otobüsünü yakmanın, Kürt şehirlerinde dükkanların camlarını indirmenin, kepenkleri kapattırmanın devrime ve devrimci harekete ne faydası var? Bunların inşa ve direniş döneminin eylem çizgisi olması mümkün mü? Bunlar Hareketin kitle ilişkilerine zarar vermiyor mu? Yine Özgürlük Hareketinin istememesine rağmen, gereksiz yere ikide bir yollar kesiliyor. Sanki her işi başardık da sadece o kaldı gibi ortalığa büstler dikiliyor. Tahkim edilmiş hedefler vuruluyor. Bunların da dönem hedeflerini başarmak bir yana, inşa potansiyelini heder etmeye götürdüğü açıktır." 

"Yeniyi anlayın"

"Her ne kadar söylemde yenilik olsa da, plan ve proje eskidir. Plan ve proje eski olunca, uygulanan eylem ve örgüt biçimleri de eski olmaktadır. Dönemin amacından kopuk olan eylem biçimleri de başarı getirmediği gibi, çoğunlukla ciddi zararlar da vermektedir. Neredeyse provokasyon gibi bir durum söz konusu oluyor." 

"Belli ki böyle eylem çizgisi olmaz, bu doğru değildir. Doğru olmadığı, dönem amaçlarını başarma ile ilgisinin olmamasından bellidir. Dahası çok ciddi zararlar verdiği de ortadadır. (...)Bu da yeniyi anlamamaktan, eski alışkanlıkları aşamamaktan ve ciddi yaklaşmamaktan kaynaklanmaktadır.”

11:46
 // PARALEL PKK
Anlaşılan bizdeki paralelciler, pkk'ya da sızmış. Bu paralelcilerden her şey beklenir. Çünkü kendilerine her şeyi mübah sayıyorlar. Güvenilir bir kaynaktan işittim; bazı cemaat yurtlarında kaçak elektrik ve su kullanıyorlar. Suyun sayacını ters çevirip, boşa akıtıyorlar. Sırf harcadıkları su sıfırlansın diye. Ayrıca bir cemaat mensubu arkadaşım; yurtta bazı kişilerin pkk propagandası yaptığını, sırf bu yüzden o cemaat evinden ayrılmak istediğini söyledi. Hepsi böyledir demiyorum ama gerçek olanı söyledim....
26 Ağustos 2014 11:46
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler