YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O isimden Dumanlı'ya kınama
O isimden Dumanlı'ya kınama
18 Kasım 2014 10:31
Eser, "Basın tarihine ulu orta gazeteci döven Genel Yayın Yönetmeni olarak geçen Ekrem Dumanlı'yı kınıyor, bir an önce meslektaşından ve basın camiasından özür dilemeye davet ediyoruz" dedi.

Medya İşçileri Sendikası Genel Başkanı Gürsel Eser, "Basın tarihine ulu orta gazeteci döven Genel Yayın Yönetmeni olarak geçen Ekrem Dumanlı'yı kınıyor, bir an önce meslektaşından ve basın camiasından özür dilemeye davet ediyoruz" ifadesini kullandı.

Eser, yaptığı yazılı açıklamada, Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı'nın Yeni Akit gazetesi muhabirine yönelik fiziki saldırısını kınadı.

TÜYAP Kitap Fuarı'nda kendisine soru soran Yeni Akit gazetesi muhabiri Mehmet Özmen'e fiziki müdahalede bulunan, korumalarının tartaklamasına müsaade eden Dumanlı'nın basın tarihine kara bir leke olarak geçecek eyleme imza attığını belirten Eser, kamera önünde kendisine soru soran bir basın emekçisine tokat atma cüreti gösterenin yine onun gibi bir gazeteci olmasının, meslektaşlar arasında ayrıca üzüntü yarattığını ifade etti.

Eser, şunları kaydetti:

"Bir Genel Yayın Yönetmeni, kendi emrinde çalışan yüzlerce personelin onuruna ve kişilik haklarına gösterdiği hassasiyeti, diğer tüm meslektaşlarına da göstermek zorundadır. Ekrem Dumanlı'ya soruyoruz: Sırf size yöneltilen bir soruyu beğenmediğiniz için meslektaşınızı tokatlayabilirken basın özgürlüğünü hangi yüzle savunacaksınız  Dumanlı'nın olayın bir provokasyon olduğunu savunması, eylemini hiçbir şekilde haklı kılmaz.

Basın tarihine ulu orta gazeteci döven Genel Yayın Yönetmeni olarak geçen Ekrem Dumanlı'yı kınıyor, bir an önce meslektaşından ve basın camiasından özür dilemeye davet ediyoruz. Meslektaşımız Özmen'e tüm Medya-İş üyeleri adına geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz."

"Özel güvenlik personelinin saldırılarını da kınıyoruz"

Türkiye-Kazakistan milli maçı sonrasında, görevleri kamuoyunu bilgilendirmek olan basın emekçilerini hedef alan özel güvenlik personelinin saldırılarını da kınayan Eser, "Toplumun her kesiminin sesini duyurmaya çalışan biz medya çalışanları, hak etmediğimiz bu eylemlere her geçen gün daha fazla maruz kalıyoruz. Basının özgürce ve sağlıklı biçimde görevini yapmasından sorumlu olan kamu yetkililerini ve kulüp yetkililerini çok daha duyarlı olmaya ve gereken tedbirleri almaya davet ediyoruz" ifadelerine yer verdi.

Basın mensuplarına saldırmanın hiçbir açıklaması olamayacağını vurgulayan Eser, yetkililerin gerekli tedbirleri almamakta ısrar etmesinin, onları bu tür çağ dışı eylemlerin ortağı yapacağını belirtti.

Eser, herkesi basın emekçilerinin hak ve hukukuna riayet etmeye davet etti.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler