YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O isimden Çözüm Süreci övgüsü: Hakan Fidan olağanüstü bir iş yaptı
Tony Blair'in İngiltere'nin İrlanda sorununda 10 yıl danışmanlığını yapan İngiliz Diplomat Jonathan Powell, çözüm sürecini değerlendirdi. Powell, "Hakan Fidan olağanüstü bir iş başardı" dedi.
O isimden Çözüm Süreci övgüsü: Hakan Fidan olağanüstü bir iş yaptı
03 Nisan 2015 / 07:34 Güncelleme: 03 Nisan 2015 / 07:49

İngiltere'nin Hakan Fidan'ı olarak tanımlanan Tony Blair'in İrlanda başdanışmanlığını yapan İngiliz diplomat Powell, Türkiye'deki çözüm sürecini değerlendirdi.

MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ı başarılı bulan ve Çözüm Süreci'nde hakkının teslim edilmesi gerektiğini söyleyen Powell, bu konuda kilit isimlerin önemli olduğunu kaydetti.

"Hakan Fidan olağanüstü bir iş başardı"

("Hakan Fidan’ı en son ne zaman gördünüz?" sorusuna cevaben) Epey bir zaman oldu. Kendisine çok saygı duyuyorum. Olağanüstü bir iş başardığını düşünüyorum. Bence başardığı şey için fazlasıyla krediyi hak ediyor.

"Fidan'ın barış süreci için yaptıkları çok cesur" 

Ben Hakan Fidan’ın barış süreci için yaptıklarının çok cesur olduğunu düşünüyorum. Bunun sonucunda da pek çok gerçek sorunla uğraşmak zorunda kaldı. Bakın ben kitabımda bir barış sürecinin başarısı için açık ve net bir stratejinin öneminden bahsettim. Hakan Fidan’ın böyle bir strateji kurmuş olması beni çok etkiledi. Müzakerelere çok başarılı bir taktikle yaklaştı. Düşünsenize, ne kadar zamandır bunun üzerine çalışıyor. Kim bilir kaç kere İmralı’ya gitti geldi, saatler boyunca dinledi, döndü yeniden üzerine çalıştı. Bunu yapabilmek gerçekten de fevkalade bir şey.

"Hakan Fidan benim yaptığım işi yaptı"

O da benim Kuzey İrlanda barışı için yaptığım işi yaptı. Ben efendim Tony Blair’in iradesine hizmet ediyordum. Ama sonuçta o iradeyi nasıl uygulayacağınıza dair stratejiyi siz belirlemek durumundasınız. Hakan Fidan da işte o tür bir stratejiye sahipti. Tarih yazılırken bunun için önemli kredi alacak.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler