YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O iddianame tamam!
O iddianame tamam!
01 Mart 2011 15:25
Diyarbakır'da terör örgütü PKK'dan temin ettiği patlayıcıyı Ankara'ya gönderdiği iddiasıyla tutuklanan H.A. hakkındaki iddianame tamamlandı...

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

İddianamede, 25 Haziran 2010'da İstanbul'a giden Kurtalan-Haydarpaşa seferini yapan trende yapılan aramada çantasında 7 kilo 750 gram A tipi plastik patlayıcıyla yakalanan M.A'nın, ifadesinde, patlayıcıyı kendisine Diyarbakır'da H.A'nın verdiğini söylediği belirtildi.

M.A'nın ayrıca sanık H.A'nın Lice kırsalında terör örgütü PKK'nın ''Soro'' ve ''Doktor'' kod adlı mensuplarına yiyecek ve giyecek götürdüğünü ve patlayıcıyı onlardan temin ettiğini söylediği kaydedildi.

H.A'nın bin lira karşılığında patlayıcıyı Ankara'ya götürmesini istediğini belirten M.A'nın ''H.A. tren garına gitmeden bir gün önce çay bahçesinde bir şahısla buluştu. Bana 'Sana vereceğim malzemeyi Ankara'da bu şahsa vereceksin' dedi. H.A, o şahsa 'Malzemeyi alınca ben seni kız sesi taklidi yaparak arayıp Ayşe geldiyse babamgile getir, babamgil nasıldır diye sorarım' dedi. H.A, içerisinde patlayıcı olan çantayı bana verdi'' dediği belirtildi.

SAHTE KİMLİKLE YAKALANDI
         
İddianamede, sanık H.A'nın Lice ilçesine bağlı Yamaçlı köyünde gizlendiği sırada yakalandığı, üzerinde sahte nüfus cüzdanı ve ticari taşıt kullanma belgesi bulunduğu bildirildi.

İddianamede şu ifadelere yer verildi:

''A tipi plastik patlayıcıyla yakalanan M.A'nın beyan ve teşhisleri ile gizli tanık 'Kalem'in beyanı doğrultusunda H.A'nın 'RDX ve Parafin (Waks) içeren bu bileşim ile kompoze A tipi plastik patlayıcı maddeyi örgütün kırsal alanından temin edip Ankara'ya M.A. aracılığıyla gönderdiği belirlenmiştir. M.A'nın yakalandığını duyunca da Diyarbakır'da işlettiği kahvehaneyi kardeşine bırakarak doğum yeri olan köyde gizlendiği sırada yakalanmıştır. H.A'nın evinde yapılan aramada, yakalanmamak amacıyla hazırlandığı kanaatine varılan sahte nüfus cüzdanı ve ticari taşıt kullanma belgesi elde edilmiştir.''
        
''BANKADAN KREDİ ALMAK İÇİN SAHTE KİMLİK HAZIRLADIM''
         
Sanık H.A'nın, savcılıkta verdiği ifadede, söz konusu patlayıcı maddeyle ilgisi bulunmadığını, sahte nüfus cüzdanını kredi talebinde kullanmak üzere hazırladığını, terör örgütü adına yürüttüğü faaliyetlerden dolayı yakalanmamak amacıyla sahte olarak üzerinde taşımadığını ileri sürerek suçlamaları reddettiği belirtildi.

İddianamede, sanık H.A. hakkında TCK'nın ilgili maddeleri gereğince ''terör örgütüne silah sağlama'' ve ''örgüt faaliyeti kapsamında resmi belgede sahtecilik'suçlamalarıyla 20 yıla kadar hapsi istendi.

BOMBALI SALDIRILAR

Diyarbakır Valiliği, Lice ilçesine bağlı Yamaçlı köyünde H.A'nın yakalanmasının ardından şu açıklamayı yapmıştı:

''İstanbul Halkalı'da İl Jandarma Komutanlığı servis aracına yapılan eylem, Gaziantep'te polis otosuna yönelik eylem, Antalya Alanya'da 'Zerdeşt' kod adlı Abuzer Doymaz tarafından yapılan bombalı eylem, aynı kişinin İstanbul'da bombalı eylem hazırlığındayken yakalanması, Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde 'Dr. Orhan' kod adlı Hüseyin Barsak'ın araca yerleştirilmiş el yapımı uzaktan komutalı düzenekli patlayıcı maddeyle yakalanması, Diyarbakır Silvan yolunda kamyon kasasında uyuşturucu maddeyle birlikte Antalya'ya sevk edilen el yapımı patlayıcı madde ele geçirilmesi, İstanbul Taksim'de çevik kuvvet polislerine yönelik intihar eylemi, Malatya Battalgazi Tren İstasyonu'nda 7 kilo 750 gram el yapımı patlayıcı madde ele geçirilmesi olaylarındaki el yapımı patlayıcı madde düzeneklerini hazırlayan, sevk ettiren, eylem talimatlarını veren terör örgütü ile bağlantılı şekilde, kırsal alan ile büyük şehirler arasındaki bombalama faaliyetlerini koordine eden ve teröristlerden aldığı patlayıcı maddeleri metropol illere aktardığı tespit edilen H.A, Yamaçlı köyünde 21 Aralıkta yapılan operasyonda yakalanmıştır.'' (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler