YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O haberin arkasındaki gerçek
AK Parti sözcüsü Hüseyin Çelik, WSJ'nin "Uludere'de ilk görüntü ABD'den" haberini şüphe uyandırıcı buldu. Çelik, "Amaç, silahlı Predatör almamızı engellemek olabilir" dedi
O haberin arkasındaki gerçek
19 Mayıs 2012 / 10:26 Güncelleme: 19 Mayıs 2012 / 10:24

ABD’den gelen “ Uludere ’de ilk görüntüler bizden” açıklaması siyaseti karıştırdı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Wall Street Journal (WSJ) haberinin ortalığı bulandırdığını söylerken, işin perde arkasında Türkiye’nin ABD’den silahlı Predatör alımını önleme gayreti olabileceğine dikkat çekti. Uludere olayının ise ‘anormal’ olduğunu vurgulayan Çelik, “Olayın niye sonuçlanmadığını söyleyenler kendince haklı. Konunun üstü asla örtülmeyecek, sumenaltı olmayacak” dedi.

‘Ortalık bulandırılıyor’
Çelik, WSJ’nin yazdığı, Pentagon’un doğruladığı haberin maksatlı olabileceğine işaret etti. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in ABD ziyareti sırasında “silahlı Predatör” alımı gündeme gelmişti. Çelik, “ ABD ile Predatör alımı söz konusu. Bu satışı önlemeye yönelik manevra olabilir. Ben işin komplo boyutuyla ilgilenmiyorum ama görünen o ki, ortalık bulandırılmış, muhalefet de ona mal bulmuş Mağribi gibi sarılmıştır” diye konuştu.
Çelik, Uludere’de ilk görüntüleri Heronlar’ın verdiğini, Mülkiye müfettişlerinin incelemeyi bu görüntüler üzerinden yaptığını hatırlattı. TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’nda izlenen görüntülerin mahkemeye iletildiğini ifade eden Çelik, muhalefetin eleştirilerine, “Sayın Kılıçdaroğlu ‘Katil AKP’ diyor. Bu maalesef ahlaktan, dürüstlükten yoksun üsluba ne diyeceğiz? Bir ABD gazetesinin yazdığı yazı niçin bu kadar inandırıcı geliyor?” sorusuyla karşılık verdi.

Uludere olayını sumenaltı etmeyiz
Çelik, Uludere olayının Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca araştırıldığını, yargı kararı çıkmadan yargısız infaz yapmanın doğru olmayacağını söyledi. Çelik, şöyle devam etti: ”Aradan 4.5 ay geçtiği halde ‘niye sonuçlanmadı?’ diyenler de kendince haklı ama olay çok hassas. Mahkeme kararını bekliyoruz. Yanlışı olanı mahkeme tescil edecek. Asla örtbas olmayacak, sumenaltı edilmeyecek. Sayın Başbakanımızın dediği gibi karanlıkta boğulmasına müsaade etmeyeceğiz.”

O haber uydurma
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Uludere olayında ilk istihbaratın ABD’den sağlandığına dair Amerikan gazetesi Wall Street Journal’da yayımlanan haberin uydurma olduğunu söyleyerek, “Genelkurmay Başkanımız özellikle kendi alanı ile ilgili cevaplamasını yapmıştır. Türkiye’yi anamuhalefet partisi CHP’nin yönetmediğini, idare etmediğini çok iyi biliyorum. Ama kurumlarımızın da, kendi ilgi alanları ile ilgili konuları cevaplamalarının doğru olduğuna inanıyorum” diye konuştu.

Genelkurmay’a güvenelim
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dün ABD ’ye hareketinden önce konuyla ilgili sorular üzerine şunları söyledi: “Biz kendi milli kaynaklarımıza, kendi kaynaklarımıza önce güvenmemiz gerekir. Eğer bununla ilgili gerek hükümetimiz, ilgili kurumlarımız, Genelkurmay Başkanlığımız kendini bağlayacak şekilde yazılı açıklama yaptıysa önce hepimizin buna güvenmesi gerekir. Bu bir dedikodu şeklinde olduysa o ayrı bir konu ama açık bir yazıyla, bildiriyle, metinle bu söylendiyse o zaman buna önce inanmak gerekir.”

Kim talimat verdi, ortaya çıktı
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Uludere olayıyla ilgili hükümete yüklenirken, “Bir ülke kendi istihbaratını başka bir ülkeye endekslemişse, o ülke bağımsız değildir” dedi. Dün Muğla’yı ziyaret eden CHP lideri, şunları söyledi: “Bakın şimdi aylardır söylüyorum ’ Uludere ’de kimden talimat aldınız?’ diyorum. Konuşmuyorlardı, ABD açıkladı; ’Ben verdim ama siz beceremediniz, gidip vatandaşları bombaladınız’ dedi. Eğer bir ülke kendi istihbaratını başka bir ülkeye endekslemişse o ülke bağımsız değildir” dedi.

Hiç tatmin olmadık
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ise Genelkurmay’ın yaptığı açıklamanın tatmin etmediğini belirterek, “Zaten Genelkurmay Başkanlığı’nın açıklamasında da görüntülerin Predatör’den alınmadığına ilişkin herhangi bir ifade de yok. Ya istihbarat paylaşımı yanlış ya da bu bilgiler yanlış. Biz gerçekleri öğrenmek istiyoruz. Bu gerçeklerin açıklanması lazım. Predatör’lerden istihbarat geldi mi gelmedi mi? Açık ve net bir şekilde Başbakan’dan bu konuda açıklama bekliyoruz” diye konuştu.

WSJ: Türkiye büyük tepkiyi söndürmeye çabalıyor
Haberi yapan gazete Wall Street Journal (WSJ) Genelkurmay’ın açıklamasını değerlendirdiği haberinde Türkiye’nin, “ABD’li insansız hava aracının oynadığı rolü anlatan bir Wall Street Journal haberinin tetiklediği büyük tepkiyi söndürmeyi amaçladığını” öne sürdü. Yayımladığı Pentagon raporunda Predatör’ün oynadığı rolün anlatıldığına dikkat çeken gazete, “Türkiye’nin konvoyu izlemiş olup olamayacağı konusunu ise ele almıyor” diye yazdı. Pentagon sözcüsü George Little’ın de Uludere olayını ele almak istemediğini, Türkiye ’yi önemli bir müttefik olarak nitelediğini ve Türkiye ile birlikte çalışmayı sürdüreceklerini söylediğini anlatan gazete, Türk jetlerinin operasyonu başlattığı sırada Predatörlerin olay yerinde olmadığını anımsattı. Pentagon sözcüsü George Little, WSJ haberini değerlendirirken, “Bu haberin nereden geldiğini bilmiyorum. İstihbarat konusunda yorum yapmayacağım. Sızdırmalar olur mu? Ne yazık ki olur. Terör örgütü PKK ile mücadele kritik önem taşıyor. Hem PKK ile mücadele çabalarında hem de diğer zorluklarda Türkiye ile çalışmaya devam edeceğiz” demişti. Ankara’daki ABD’li yetkililer de ABD ordusunun elinde o güne ait görüntü ve telsiz konuşmaları olduğunu bildirdiler. (Radikal)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler