YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O haber Can Dündar'a servis edildi
O haber Can Dündar'a servis edildi
28 Kasım 2015 20:26
AK Parti Mardin Milletvekili, Star Gazetesi Yazarı Orhan Miroğlu. sosyal medyadan kendisine yönelik yürütülen linç kampanyasına, “Can Dündar bu haberi çaba göstererek elde etmiş değil, servistir.

Bu durum linç kampanyasını düzenleyenlerin tahayyüllerindeki iktidar modelini çok iyi ortaya koyuyor” dedi. Miroğlu, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’ın tutuklanması üzerine attığı tweet nedeniyle sosyal medyada linç edildi.

Dündar’ın tutuklanması üzerine “Can Dündar gazetecilik yapmadı, hükümeti meşru olmayan yollarla devirmek için mücadele etti. Dünyanın her yerinde bedeli ödenir bunun” tweeti attı. Bu düşünceleri nedeniyle kendisine sosyal medyadan saldıranlara cevap veren Miroğlu, “Dündar’ın yayınladığı haberi gazetecilik faaliyeti olarak görmüyorum. Dündar bu haberi çaba göstererek elde etmiş değil, servistir. Bu durum linç kampanyasını düzenleyenlerin tahayyüllerindeki iktidar modelini çok iyi ortaya koyuyor. Tutuklama gerekçesi devlet sırlarını ifşa etmek. Ben, Dündar ya da hiçbir gazeteci için tutuklanma çağrısı yapmadım, tersine koşulları tutukluluğa elverişli değilse, kaçmayacaksa tahliye edilsin dedim” açıklamasında bulundu.

ETİĞE AYKIRI HABERLER

Bazı gazetecilerin katliam haberi verir gibi haber yaptığına dikkat çeken Miroğlu, “Meşru zeminde iktidar mücadelesi vermediler. Türkiye’de sadece Dündar’ın değil belirli gazetecilerin meslek etiğini bir yana bırakıp kendilerini iktidar mücadelesi militanı gibi konumlandırdığını görüyoruz. Batılı ülkelerde hiçbir gazeteci Londra’da, Paris’te herhangi bir kuruma gidip “DAEŞ’in yerinde olsam silah bırakmam” diyemez. Ama bu ülkede Lordlar Kamarası’na gidip PKK’nın yanında olan yorumlar yapan gazeteciler var. Dündar gibilerinin siyasi fikirlerinin arkasında durmaları lazım. Özgürken akıllarına hukuk gelmiyor, meşru olmayan zeminde mücadele geliyorlar. Siyasi tercihi, dürüstlükle savcıların karşısında da sürdürmek lazım. Hukukla karşı karşıya kaldıklarında siyasi düşüncelerinin bedelini ödemelidirler” dedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler