YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O haber asılsız çıktı
El-Nusra'nın Suriyeli 3 Kürt'ü yaktığına dair haberleri paylaşılan videonun gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı. Söz konusu videonun 2011 yılında Irak'ta çekildiği öğrenildi.
O haber asılsız çıktı
08 Ağustos 2013 / 08:55 Güncelleme: 08 Ağustos 2013 / 08:59

Birçok haber sitelerinde çıkan 'El-Nusra Suriyeli 3 Kürt'ü diri diri yaktı' haberinin gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı. Servis edilen videonun 2011 Nisan ayında Irak'ta çekilen görüntülerin ve oradaki bazı grupların homoseksüellikle suçladıkları 3 kişiyi yakarak cezalandırdıkları görülüyor.

Başta Irak Devlet Televizyonu Press TV ve bazı basın yayın organlarında çıkan haber şöyle: "Suriye'de El Kaide bağlantılı El Nusra Cephesi militanlarının gözlerini bağladıkları üç YPG üyesini üzerlerine yanıcı bir madde döktükten sonra ateşe vererek diri diri yaktığı iddia edildi. İslamcı militanlar dehşet anını saniye saniye kaydederek görüntüleri internet üzerinden yayınladı."

2011 Nisan ayında Irak'ta çekilen görüntülerin, bazı grupların homoseksüellik ile suçladıkları 3 kişiyi yakarak uyguladıkları cezalandırma işlemi olduğu iddia ediliyor. Irak'ta şeriat kanunları uyguladıklarını iddia eden bu gruplar gay olduklarını iddia ettikleri 3 kişiyi şeriat adına cezalandırıyor ve üzerilerine yanıcı bir madde dökerek diri diri yakıyorlar.

CİHAN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler