YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O görüşmeye açıklık getirdi
Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Şevket Kazan'la CHP Genel Sekreteri Önder Sav'ın yaptığı görüşme çok konuşulmuş çok tartışılmıştı. Bir çok iddia gündeme gelmişti. İşte o konuşmayı bugün Şevket Kazan açıkladı...
O görüşmeye açıklık getirdi
09 Ekim 2010 / 15:47 Güncelleme: 09 Ekim 2010 / 15:47

Saadet Partisi (SP) Genel Başkan Yardımcısı ve eski Adalet Bakanlarından Şevket Kazan, Erzurum'da düzenlenen toplantıda Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Sekreteri Önder Sav ile yapılan görüşmeyi açıklarken yaptığı konuşma sırasında sesi burkularak gözleri doldu. Kazan, gözyaşlarına boğulmamak için yutkundu.

SP Erzurum İl Divan toplantısı bugün parti binasında SP Genel Başkan Yardımcısı ve eski Adalet Bakanlarından Şevket Kazan'ın katılımıyla gerçekleşti. Toplantıda konuşan Kazan, partiden ayrılmalara ve Numan Kurtulmuş'un izlediği yola değindi. Necmettin Erbakan'ın direktifleri doğrultusunda 'Milli Görüş' ruhunun yeniden canlanacağını ve birlikteliğin sağlanılacağını ifade eden Kazan, daha sonra CHP Genel Sekreteri Önder Sav ile yaptığı görüşmeye açıklık getirdi.

Kazan, Önder Sav ile yaptığı görüşmenin Numan Kurtulmuş'u devirmek için bir taktik olmadığının altını çizerek, "Önder Sav, benim CHP-MSP hükümetinden kabine arkadaşım. Daha sonra TBMM yaşantımda Grup Başkan Yardımcıları ve Parti Yetkilileri olmamız nedeniyle, bazı konularda karşı karşıya, bazı konularda birlikte görüş sergilediğimiz bir arkadaşım. Daha genel olarak Ankara Barosundan bir avukat meslektaşım. Kendisiyle baş başa konuştuğumuz konuya gelince, bir tüzük değişikliği sorunu. Şöyle ki; Saadet Partimizin bu son kongresinde gündeme bağlı olarak bir tüzük değişikliği yapıldı. Yapılan değişiklikle, delegeler için olağanüstü kongre davetlerinin, Siyasi Partiler Kanunu'na göre üye tam sayısının en az 1/5, buna paralel olarak Saadet Partisi tüzüğünde de üye tam sayısının en az 1/5'i olan olağanüstü kongre davet yetki, tüzük komisyonu tarafından bir rivayete göre 1/3'e, diğer bir rivayete göre ise 2/3'e çıkarılmıştır. Bu düzenleme, bir hukukçu olarak bana göre 'bir azınlık hakkının ihlali' idi ve Siyasi Partiler Kanunu'na aykırıydı. Oysa tüzüklerin Anayasa'ya göre kanun hükümlerine uygun olması mecburiyeti vardır. Bu görüşümü değerli parti üyemiz Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. Mustafa Kamalak, hocamız da teyit etti. Buna rağmen partimiz dışından bir bilene de danışmak istedim. Partimiz dışından bu hususları en iyi bilen, kamuoyunda kongre partisi olarak tanınan CHP'nin Genel Sekreteri Önder Sav idi. Randevu istedim kendisiyle görüştük. Kendisi de bana 1/5 olarak düzenlenen bir hakkın, 1/3 veya 2/3'e çıkarılamayacağını açıkça ifade etti. Görüşmenin konusu bu! 40. yılını kutladığımız bu mukaddes davanın hizmet alanında nasip ettiği her görevi her halükarda gücümün yettiğince sadakatle yapmaya çalıştım. Çalışmalarda en zevk aldığım anlar ise karşılığını ancak Allah'tan bekleyerek yaptıklarımdır. Yüce Mevla'dan son nefesime kadar öyle olmasını dilerim. Seven ve yeren herkese hakkım helal olsun"

ŞEVKET KAZAN'IN DUYGUSAL ANLARI

Önder Sav ile yapılan görüşme sonrasında haksız eleştiriler aldığını ve vefasızlık yapıldığını belirten Kazan, konuşması sırasında sesi burkularak gözleri doldu.
Bu görüşmenin sadece teknik bir görüşme olduğunu ifade eden Kazan, gözleri dolarak şöyle konuştu: "Kur'an-ı Kerim'e el basarak Allah'ın laneti, Meleklerin laneti, bütün insanların laneti üzerimde olsun diye yemin ettim. Ben Şefket kazan'ım. Benim dürüstlüğümü kimse tartışamaz. Ama maalesef onlar ağabeylerinin dürüstlüğünü tartıştılar. Benim 1990 yılında Trabzon'da il başkanı olarak Ankara'ya gelmesini sağladığım kardeşim televizyon ekranlarına çıkıp hep bunları konuştu. Ne yaptım ben ? Ben Numan Kurtulmuş'u devirmek için Önder Sav'dan taktik almadım. Ne yapmışım ben ? Allah'a, peygambere küfür eden Önder Sav'ın ayağına gitmişim. Benim Önder Sav'ın bu hakaretinden haberim yok. Ola ona göre hareket ederim. Onun için bunların hepsi bu konuşmalarıyla vebal altındadırlar. Bu dava yolunda kim beni kırmış, incitmişse hepsine hakkım helal olsun" (İHA)

Haklısın Şevket Kazan Agabey
 // Korkmaz
Arkadaşım sen neyin peşindesin adam Olay olduktan 1 gün sorasından ihtibaren bangır bangır bağırdı bu olayı anlattı ancak senin gibi arkadaşlar dinlemediler neden zamanında dinlemediniz de şimdi dinliyorsunuz diye bende size sorsam ne dersiniz..Adam diyor ki önder sav benim kabile arkadaşım avukat arkadaşım buraya dikkaat et neden bülent arınç a gitsin ki bülent arınç davaya ihanet etmiş bir insan...Bu dava makam mevki davası değil Hak ile Batılı ayırma davası...
10 Ekim 2010 18:17
PARTİ BİTİNCE Mİ ?
 // BATUHAN
Madem açıklama yapacaktınız iş tersine dönüp parti bitincemi aklınıza geldi ?. Kırk yıllık siyasetçi ve hukukçu olarak daha bir parti tüzüğünü öğrenememişmiydiniz ki malum kişiye sordunuzda kayyuma devrettirdiniz onudamı onlar biliyordu ? Sn.Bülent ARINÇ'ta hukukçuydu niçin ona sormadınız o bilemezmiydi ? Yok canım siz haklı ve doğru olanı yapmışsınızdır, tüm partiden ayrılanlar haksız ve yanlış yapmışlardır öyle değilmi ? Banada hakkını helal ...
09 Ekim 2010 17:59
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler