YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O görüntüyü çekenden Allah razı olsun
5 polis, asteğmeni sokak ortasında öldüresiye dövdü
O görüntüyü çekenden Allah razı olsun
21 Haziran 2012 / 07:37 Güncelleme: 21 Haziran 2012 / 07:46

Fatih’te, hamile akrabasını hastaneye yetiştirme telaşıyla polisten yol isteyen Asteğmen Ahmet Koca, 5 polis tarafından aracından indirilerek tekme tokat dövüldü. Hamile kadının çığlıklarına aldırış etmeden kemerleriyle asteğmeni dövmeye devam eden polisler açığa alındı...

İstanbul Fatih’te önceki gün saat 02.30 sıralarında meydana gelen olayda sokakta seyreden polis otosu, karşıdan gelen araca yol vermiş gibi yapıp aracın önünü kesti. Otomobilde hamile bir akrabası bulunan ve Asteğmen Ahmet Koca ile polisler arasında yol verme tartışması yaşandı. Bu andan itibaren yaşananlar ise bir vatandaş tarafından cep telefonuyla saniye saniye görüntülendi. Kamuoyunda büyük tepki çeken o görüntülerde polisler tartıştıkları Ahmet Koca’ya önce vurmaya başlıyor. Bu sırada olay yerine çok sayıda resmi polis geliyor.

Kemerleriyle dövdüler

Polisler, sürücünün hamile olduğunu söyleyen akrabasının çırpınışlarına aldırmadan Samsun’da askerliğini asteğmen olarak yapan Koca’yı yere yatırıp dövmeye başlıyor. Hızını alamayan bazı polisler kemeriyle yerde yatan Koca’ya vurmaya devam ediyor. Polisler tarafından ayağa kaldırılan sürücü Ahmet Koca önce tenha bir yerde, ardından da polis aracında dayak yemeye devam ediyor.

İstanbul’un göbeğinde bir grup polis tarafından gerçekleştirilen olay, kamuoyunda tepkiyle karşılandı. Görüntülerin ortaya çıkmasının ardından İçişleri Bakanlığı, olayın soruşturulması için müfettiş görevlendirdi. Olaya karışan 5 polis memuru ise açığa alındı. İstanbul Valiliği’nin yaptığı duyuruda “Fatih ilçesinde bir vatandaş ile emniyet görevlileri (ekip) arasında çıkan tartışma sonucunda meydana gelen olayla ilgili olarak, 5 emniyet görevlisi açığa alınmış olup, haklarında soruşturma başlatılmıştır” denildi.

“Ne olduğunu anlamadım”

Samsun’da vatani görevini yaptığını ve bir akrabasının düğünü için İstanbul’a geldiğini anlatan Ahmet Koca, polis dayağını ve olay gecesi yaşadıklarını anlattı: “Eve giderken arabada bulunan ve hamile olan akrabam sancısı olduğunu ve hastaneye gitmemiz gerektiğini söyledi. Yolda devam ederken polis otosu ters yönde önümüze geldi. Arabada hamile bir kadın olduğunu söylememe rağmen geri geri gitmemi söylediler. Bununla da kalamayıp beni arabadan indirdiler. Durumu izah etmeye çalıştım ama dinlemediler. Polisler beni karakola götüreceğini söyleyince ağabeyimi aradım ve durumu aktardım. Ağabeyilme Kürtçe konuştum. Telefonu kapattıktan sonra polisler bana ‘Sen buraya adam çağırıp bizi mi dövdüreceksin, terörist misin?’ dedi. Zaten bu konuşmalardan sonra 4-5 polis arabası daha geldi. Ne olduğunu anlamadan beni dövmeye başladılar. Ellerimi kelepçelediler ama dövmeye devam ettiler.”

Gözaltına alındıktan sonra Yenikapı’da bir ara sokağa götürüp orada da dövdüler. Cep telefonu ile olayı görüntüleyen vatandaşa teşekkür ederim. Görüntüler ortaya çıkmasaydı ben yediğim dayak ve gördüğüm işkence ile kalacaktım.”

Kadın ‘Hamileyim’ diye bağırıyordu

Polisin uyguladığı şiddeti görüntüleyen vatandaş da o anları anlattı. Görgü tanığı, dayak yiyen kişinin yanındaki kadının ‘hamileyim’ diye bağırmasının bile polisleri durdurmadığını söyledi. İsminin açıklanmasını istemeyen vatandaş, saat 03.00 sıralarıyla bağrışma sesleri üzerine balkona çıktıklarını ve yaşananlara şahit olduklarını ifade etti. O anların tanığı, olayın “Sen yol ver ben geçeyim” diyalogu ile başladığını belirterek şöyle anlattı: “Artan bağrışmaların ardından memurlarla otomobildeki kişi arasında kavga başladı. Polisler sürücünün üzerine yüklenip altlarına aldılar. Aynı yerde polislerin daha önce de bir vatandaşı dövdüğüne şahit olmuştum. Bu kez olayı cep telefonu ile görüntüledim. Kaçmaya çalışan şahsı yakalayıp tekrar tekrar dövdüler. Yanındaki kadının ‘hamileyim’ diye bağırmasına bile aldırış etmeyen polisler olaya müdahale eden vatandaşları da darp ederek uzaklaştırdılar. Dayak yiyen kişinin “Ben askerim!” diye bağırmasına rağmen polisler dayak atmaya devam ettiler” iddialarında bulundu.

‘Polis müşfik olmalı’

İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, “Polis hizmet ederken müşfik olmalı, halka müşfik davranmak zorunda. Onların hizmetinde olduğunu asla unutmamak zorunda. Bunun dışında bir olayla karşılaştık üzüldük, çok üzüldük. Ondan dolayı 5 polis memurunu işten el çektirdik. Tahkikatlar da sürüyor” dedi.

‘Taviz yok’

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da 5 polisin açığa alındığını belirterek şunları söyledi: “Bugün hepimizin takip ettiği gibi, hepimizin üzüldüğü gibi bir olay yaşandı. Aldığım bilgiye göre, ilk etapta bir kimlik kontrolü yapma amacıyla oluşan daha sonra da tartışmayla büyüyen ve bir vatandaşımızı kontrol etmek için uyguladıkları aşırı gücün sonucunda hepimizi üzen birtakım görüntüler yansıdı. Tabii emniyet teşkilatımız İstanbul’da 40 bin personeliyle, canıyla kanıyla İstanbul’a hizmet etmek ve bu hizmeti yaparken de hukuk içerisinde güvenlik hizmetlerini verebilmek için gayret sarf ediyor. Öncelikle emniyet teşkilatımızın bu noktadaki duruşunu paylaşmak, bu gayretten de dolayı onlara teşekkür etmek istiyorum. Ama maalesef, bu olayda olduğu gibi, haddi aşan aşırı şiddete vatandaşımızı maruz bırakan ve elindeki yetkiyi güç kullanma yetkisini bu şekilde, aşırı bir şekilde uygulamış olan memurlarla ilgili de hiçbir zaman tavizsiz bir duruşumuz var. Derhal bunla ilgili disiplin soruşturması başlattık ve ilk belirlemiş olduğumuz olaya karışan ve bu olayda, ilgili vatandaşımızı darp eden ve yetkilerini aşırı kullanan şiddet tatbik eden personellerle ilgili de 5 açığa alma işlemini yaptık.Üzücü bir olay. Çok ender de olsa, bir kez de olsa kabul etmemiz mümkün değil.” (Vatan)

it oğlu itler
 // ferhat narin
Değerli yorumcumuz, her görüşe eşit mesafede durmakla birlikte; hakaret, küfür, aşağılama vb. içeren, toplumsal hassasiyetleri zedeleyici nitelikteki yorumları yayınlayamıyoruz. Kriterlerimize uygun olarak yeniden yorum yazmanızı diler, ilginize teşekkür ederiz......
21 Haziran 2012 09:41
ALLAH ALLAH
 // osman tahmaz
Ya bu nasıl asayiş adam haksız da olsa ceza vermek polisemi düşer tutuklarsın gerekli yerler gerekeni yapar...
21 Haziran 2012 09:21
hicmi bi tane akıllı yok 10 da manyak piskopatmı
 // dursun bulut
emniyetin hali icler acısı demekki önüne geleni polis yabmışlar...
21 Haziran 2012 08:08
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler