YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O gemiden patlayıcı çıktı
Suriye'ye silah götürdüğü iddia edilen ''Atlantic Cruiser'' adlı gemiden patlayıcı madde çıktı.
O gemiden patlayıcı çıktı
19 Nisan 2012 / 13:57 Güncelleme: 19 Nisan 2012 / 14:22

Suriye'ye silah götürdüğü iddia edilen ve İskenderun Limanı'na çekilen ''Atlantic Cruiser'' adlı gemide, kaptanının verdiği manifestoya göre, sivil amaçlı patlayıcı madde ile termik santral projesine yönelik bazı ekipmanlar bulunuyor.

Elde edinilen bilgiye göre, Antigua-Barbuda bandıralı geminin Ukraynalı kaptanı, İskenderun Gümrük Müdürlüğü'ne gemisindeki yüke ilişkin liste (manifesto) sundu.

Bu listeye göre gemide, Türkiye'deki altı ithalatçı firmaya getirilen sivil amaçlı kullanılmak üzere 313 ton patlayıcı madde ile fitil ve kapsül bulunuyor.

Listede, Türkiye üzerinden Rusya'ya götürülecek 68 tonluk rafineri malzemesi, Hırvatistan'a taşınan 31 ton sivil amaçlı patlayıcı madde yükü bulunan gemide, Suriye'nin Tartus Limanı'na teslim edilmek üzere 962 parçadan oluşan toplam 945 tonluk termik santral aksamı ve jeneratör taşındığı belirtiliyor.


-Geminin özellikleri-


Altısı Filipinli, yedisi Ukraynalı olmak üzere toplam 13 mürettebatı bulunan 2001 yapımı gemi, ortalama 9.4 knots hız yapıyor.

6 bin 204 grostonluk kapasitesi bulunan, 108 metre boyunda ve 19 metre genişliğindeki gemi, kargo tipi olarak geçiyor. AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler