YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O filme suç duyurusu
O filme suç duyurusu
18 Eylül 2012 11:22
Hz. Muhammed'e hakaret içeren filme suç duyurusu

Ankara Barosu'na kayıtlı avukatlar Özlem Gezeker ve Özgür Meriç Turan, Hz. Muhammed'e hakaret içeren filmin yapımcı ve yönetmeniyle ilgili suç duyurusunda bulundu.

Avukatlar, suç duyurusu dilekçelerini Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na verdi. Başsavcılık, suç duyurusunu işleme koydu.

Suç duyurusu dilekçesinde, Türkiye'nin, nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan, insan haklarına saygılı, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olduğuna dikkat çekildi.

''İnternet ortamında açıkça gösterimde olan filmin yapımcısı ve yönetmeni kişi veya kişiler, sanata ve sanatçıya yakışmadığını düşündüğümüz bir tarzda, kastı maksadını aşan bir eylem birliği içinde en kutsal saydığımız manevi değerimizle ilgili tüm dünya gözü önünde maalesef oynamaktadırlar'' ifadesi kullanılan dilekçede, ''şüphelilerin, Türk vatandaşlarının huzurunu bozduğu, halkı kin ve düşmanlığa açıkça tahrik ettiği'' belirtildi.

Filmin yapımcı ve yönetmeninin ''Halkı kin ve düşmanlığa tahrik'' ve ''Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama'' suçlarını işledikleri kaydedilen dilekçede, TCK'nın ''Yabancı tarafından işlenen suç'' başlıklı 12. maddesi uyarınca, ''şüphelilerin Türkiye dışında bulunmalarının, haklarında yargılama yapmaya engel olmadığı'' iddia edildi.

Dilekçede, bu nedenle şüphelilerin, TCK 12. madde hükümlerine göre Türkiye'de yargılanmaları ve ''Türkiye'de bulunmaları durumunda en ağır şekilde cezalandırılmaları'' talep edildi.

TCK'nın 12. maddesinde, ''bir yabancının, Türk kanunlarına göre aşağı sınırı en az bir yıl hapis cezasını gerektiren bir suçu yabancı ülkede Türkiye'nin zararına işlediği ve kendisi Türkiye'de bulunduğu takdirde, Türk kanunlarına göre cezalandırılacağı'' düzenleniyor. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler