YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O 'Fikret Ağabey' benim
"İşte o tapelerdeki talimat verdiği iddia edilen 'Fikret Ağabey' benim''
O 'Fikret Ağabey' benim
12 Mart 2012 / 18:03 Güncelleme: 12 Mart 2012 / 18:02

''Ergenekon'' soruşturması kapsamında Odatv'de yapılan aramalara ilişkin açılan davanın tutuklu sanıklarından gazeteci Ahmet Şık'ın avukatı Fikret İlkiz, ''(Ahmet Şık) Bana kitabıyla ilgili haberler çıktığında 'ne yapayım ' diye sordu. Ben de 'bir an önce yayınla da üzerindeki şaibe kalksın' dedim. İşte o tapelerdeki talimat verdiği iddia edilen 'Fikret Ağabey' benim'' dedi.

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada ek savunma yapan tutuklu sanık Ahmet Şık'ın avukatı Fikret İlkiz, basın tarihinden örnekler vererek basın özgürlüğünün önemine değindi. İlkiz, bu davanın iddianamesi yazılırken hukuk ve insan hakları kurallarına uyulmadığının görüldüğünü savunarak, iddianamede özel yaşamın gizliliğinin de ihlal edildiğini öne sürdü.

''Savcılık iddia makamıdır, sanığın karşıtı değildir'' diyen avukat İlkiz, davada savcıların davranış biçimleriyle, yargı etiğini ihlal ettiğini savundu.

Gazetecilerin topluma düşman olarak gösterilmesini suç olduğunu belirten İlkiz, ''İddianameyi yazanlar gazetecilikten zırnık kadar anlamıyor. İddianamenin hukuka aykırı olduğu bizim için kesindir'' dedi. kullandı.

İlkiz, iddianamede yer alan telefon tapelerinde müvekkili ile yaptığı görüşmelerin de bulunduğunu ifade ederek, ''(Ahmet Şık) Bana kitabıyla ilgili haberler çıktığında 'Ne yapayım ' diye sordu. Ben de 'bir an önce yayınla da üzerindeki şaibe kalksın' dedim. İşte o tapelerdeki talimat verdiği iddia edilen 'Fikret Ağabey' benim'' şeklinde konuştu.

İlkiz, gazetecilerin haber kaynaklarının gizli olduğunu ve korunması gerektiğini anlatarak, söz konusu davada haber kaynaklarına el konulduğunu iddia etti.


-Sanıklar Ahmet Şık ve Nedim Şener sorulara cevap verdi


Avukat Fikret İlkiz savunmasını tamamlamasının ardından Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, sanık Ahmet Şık'ı kürsüye çağırarak, üye hakimin bazı sorularını cevaplamasını istedi.

Bunun üzerine kürsüye gelen Ahmet Şık, söylenecek çok şey olduğunu ancak susmayı tercih ettiğini belirterek, suskunluğunun masumiyetinden ve haklılığından geldiğini söyledi.

Üye hakimin, gazeteci Alper Görmüş'ün Nokta Dergisinde yayınlanan ''darbe günlükleri'' başlıklı haberine ilişkin soru sorması üzerine Şık, ses tonunu yükselterek, ''Bana doğru dürüst soru sorun. Bunun davayla ne ilgisi var'' dedi.

Bunun üzerine araya giren Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, Şık'ı uyararak sorulara cevap vermesini aksi takdirde yerine oturmasını istedi. Ahmet Şık'ın aynı ses tonuyla konuşmasına devam etmesi üzerine bazı jandarma görevlilerinin ayağa kalktığı görüldü. Başkan Ekinci de jandarma görevlilerini uyararak yerlerine oturmalarını söyledi.

Üye hakimin sorusuna cevap veren Ahmet Şık, Alper Görmüş'ün yaptığı haberin altında kendi adının bulunmadığını ancak bir gazeteci olarak söz konusu habere imza atmak isteyeceğini kaydetti.

Üye hakimin iddianamede yer alan tapeler ilişkin sorularına yanıt veren Şık, şunları söyledi:

''Tapelerin tamamının okunması lazım. Savcı işine gelen yerleri almış, gelmeyen yerleri almamış. Yazdığım kitapta kimsenin katkısı yoktur ve kimseden kitabımla ilgili talimat almadım. Nedim Şener'in bu kitapla hiçbir ilgisi yok. Olsaydı söylerdim. Ben kimsenin emeğini yemem. Telefon ''Fikret Ağabey'' dediğim kişi avukatımdır. Avukatım bile davanın gizli sanığı haline gelmiştir.''

Ahmet Şık'tan sonra kürsüye çağrılan ve üye hakimlerin sorularını yanıtlayan diğer tutuklu sanık Nedim Şener de yapmadığı bir şeyi ve dava konusu kitapları yazmadığını anlatmanın çok zor olduğunu söyledi.

Gözaltına alınmadan önce bir kitap çalışmasının bulunmadığını ancak tahliyesi durumunda Devlet Denetleme Kurulu raporları doğrultusunda Hrant Dink cinayetiyle ilgili yeni bir kitap yazacağını ifade eden Şener ''Ahmet'le mahkemede ayrıldık. Ben 'ilahi adalet' diyorum, o 'diyalektik adalet' diyor'' ifadesini kullandı.

Şener, mahkemeden tahliyesini talep etti.

Duruşma, tutuklu sanıkların tahliyelerine ilişkin taleplerin alınmasıyla devam ediyor.

Bu arada, CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner ve gazeteci Uğur Dündar da duruşmanın öğleden sonraki bölümüne izleyici olarak katıldı. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler