YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"O evler nasıl ucuz oluyor"
Deprem Dede olarak bilinen Ahmet Mete Işıkara çok önemli bir konuya dikkat çekiyor: Ucuza satılan apartman daireleri
"O evler nasıl ucuz oluyor"
07 Haziran 2010 / 21:01 Güncelleme: 07 Haziran 2010 / 21:01

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırmaları Enstitüsü Eski Müdürü Prof.Dr. Ahmet Mete Işıkara son günlerde gazetelere verilen sayfalarca apartman satışları ile ilgili ilanların kendisini tedirgin ettiğini belirterek; "Bu ilanlara açın bakın. Birinde deprem güvenliği ibaresi var mı?  Bu benim çok rahatsız ediyor. Ben rakam konuşmak istemiyorum. Niye bu kadar ucuza mal ediyorlar. Bunu hepimizin düşünmesi lazım" dedi. 

"Toplum Liderlerini Teşkilatlandırma Projesi" hakkında Vali Abdülkadir Atalık'a bilgi vermek amacıyla Çanakkale'ye gelen Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırmaları Enstitüsü Eski Müdürü Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, toplantı sonunda basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

Türkiye'nin depremler konusunda hassas bir ülke olduğunu belirten Işıkara, yapılan binaların depreme dayanıklı olarak yapılmasının şart olduğunu belirterek, "Buradan benim topluma mesajım şu. Oradan ev alacaklarsa alsınlar. Ancak, oradan belge istesinler. Bu binalar depreme güvenli midir? Bunu sorsunlar. Bu önemli. Çünkü bakın, Rahmetli Turgut Özal'ın güzel bir projesi vardı. Toplu konut projesi. Fakat biz o projeyi kendimize uydurduk. Ucuz konut projesi haline getirdik. Yalova, Gölcük'te zamanında bir sürü siteler oluştu. 17 Ağustos depreminde bunların hepsi aşağıya indi. Yalnız orada 9 bin kişiyi kaybettik. 17 Ağustos'tan sonraki gazete ilanlarına bakın. Hepsinde deprem güvenliği ibaresi var. Ancak o ibareler yavaş yavaş ortadan kalktı. Bu da benim topluma olan vicdani borcumdur.  Söylüyorum. Oradan ev alabilirsiniz. Ama evi alırken lütfen depreme dayanıklılık belgesini isteyin. Bende bu kuşku oluşturuyor. Beni tedirgin ediyor. Unutmayalım 1999 depremini. Ders alalım bunlardan " dedi. 
 

Konuşmasında Başbakanlık Afet Acil Durum Yönetimi Başkanlığının Sakarya'nın Akyazı ilçesinde 17 Ağustos 1999 Marmara depremi'nin ardından fay hattı üzerindeki 150 metrelik bir alana bina yapılmamasına yönelik imar yasağının 20 metreye düşürülmesine de değinen Işıkara, "İnşaat mühendisi her türlü yere deprem güvenlik bina yapabilir. Ben bu konu ile yakından ilgilendim. Sordum. Bana söylenen o heyecanlı dönemde belediyenin bilimsel dayanağa oturtmadan böyle bir karar verdiği söylendi. Daha sonra da burada böyle bir ihtiyaç ortala çıkmış. Bu çerçevede jeofizik etütlere bakılarak 20 metreye kadar bu bölgede inşaat yapılabilir denmiş. Bunu Başbakanlık Afet Acil Durum Yönetimi Başkanlığı da uygun görmüş. Bu olabilir. Valimize de bunu söyledim. Bir yazıda çıkarıyorlar şimdi. Kesinlikle deprem yapı şartnamesine uygun olarak bu koşulları taşıyan binaların yapılacağı belirtilecek. Ben de bu kurumun içindeyim. Bu yazı çıkarıldıktan sonra vebal onlara ait" dedi. İHA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler