25 Haziran 2018 Pazartesi
 • Altın189,011
 • BIST95.852
 • Dolar4,6622
 • Euro5,4311
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,1387
 • İstanbul21 °C
 • Ankara19 °C
 • İzmir24 °C
 • Konya20 °C
 • Adana24 °C
 • Antalya24 °C
 • Diyarbakır25 °C
 • Bursa18 °C
 • Kayseri18 °C
 • Kocaeli15 °C
 • Şanlıurfa25 °C
 • Gaziantep22 °C
 • İçel26 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O devirler çoktan geçti
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, 'Artık kas devrimi bitmiştir, kasa devrimi bitmiştir, kafadevrimi başlamıştır'' dedi.
O devirler çoktan geçti
31 Ekim 2011 / 17:26 Güncelleme: 31 Ekim 2011 / 17:30

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, ''Artık 'ne kadar doların var, ne kadar petrolün var' denildiği bir dünya düzeninden, 'ne kadar yetişmiş insan gücün var, ne kadar beyin gücün var, ne kadar kaliteli ve bunu kullanabilen bir yapısal dönüşümün var' diyen bir dünya düzenine gidiyoruz'' dedi.

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) 2011-2012 akademik yılı açılışı dolayısıyla Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen törende konuşan Bakan Şahin, toplumsal huzur ve barışın, toplumsal kalkınmayla eşit hale geldiğini söyledi.

Toplumsal kalkınmada sürdürülebilir büyümenin başarılması halinde toplumsal topyekun kalkınmanın başarılabileceğini ifade eden Şahin, şöyle konuştu:

''Artık ekonomik kalkınma ne kadar önemliyse, doğa, çevre nesiller arası dayanışma, aile, kadın hakları o kadar önemlidir. Bunu başarabilmemiz için küreselleşmeyi ve yerelleşmeyi, ikisinin arasındaki dengeyi çok iyi yönetmemiz gereken bir dünya düzenindeyiz. Küreselleşmeyi yönetmek zorundayız çünkü ekonomik kalkınmayı başarmak zorundayız. Kişi başına düşen milli geliri arttırmak zorundayız, borç stokumuzu düşürmek zorundayız. İthalat ihracat dengemizi dengelerken işsizlik oranımızı aşağı çekmek durumundayız. Bunları yapabilmenin en önemli şartlarından bir tanesi de sosyal sermaye dediğimiz ve hakça paylaşım dediğimiz şeyi, beşeri sermayeyi maksimum ölçüde kullanabilmek zorundayız. Ne kadar hukuk devleti olabildik, ne kadar kalkınmayı başarabildik, demokratik zenginliğimizi ne kadar arttırabildik  Bu ülkemizin hem uluslararası toplum hem de uluslararası hukuk noktasında ne kadar eşit noktaya gelebildiğinin en önemli göstergesidir. Küreselleşmeyi beraber yönetmek devlet millet el ele istediğimiz standartları yakalamak durumdayız.''

Bakan Şahin, belediyesini yönetemeyen, sosyal sermayesini kullanamayan, toplum gücünü kullanamayan ve bunların da ana motoru olan üniversitelerini hayatla birleştiremeyen, bilimi ve teknolojiyi kullanamayanların bölgesel güç olmasının, bölgesel güç olmayan bir ülkenin de küresel aktör olmasının mümkün olmadığını vurguladı.


-''Kas devrimi bitti''-


Gaziantep'in herhangi bir şehir, Türkiye'nin de herhangi bir ülke olmadığını, Türkiye'nin artık küresel bir aktör, birinci ligde oynayan gündem belirleyen bir ülke olduğunu dile getiren Bakan Şahin, şöyle devam etti:

''Bu şehrin en önemli iç dinamikleri sizlersiniz. Biz odalarımızla, sivil toplumumuzla üniversitemizle belediyelerimizle ve topyekun 1 milyon 700 bin nüfusumuzla tek başımıza değil birlikte başarıyoruz. Üniversitelerimizin en önemli şeyi bilgiyi ve teknolojiyi kullanması, bilginin kümeleşmesini sağlaması gerekiyor. Üniversitelerimiz geleceğin endüstrisi olarak karşımıza çıkıyor. Öyle bir dünya düzenindeyiz ki artık 'ne kadar doların var, ne kadar petrolün var' denildiği bir dünya düzeninden, 'ne kadar yetişmiş insan gücün var ne kadar beyin gücün var, ne kadar kaliteli ve bunu kullanabilen bir yapısal dönüşümün var' diyen bir dünya düzenine gidiyoruz. Artık kas devrimi bitmiştir, kasa devrimi bitmiştir, kafa devrimi başlamıştır. Kafa devriminde de en önemli gücümüz sizlersiniz. Bilim dünyasıdır, üniversitelerdir, saygıdeğer öğretmenlerimizdir ve öğrencilerimizdir.''

''İki çocuk annesi bir kardeşiniz olarak, bu sıralara oturabilmek için ne kadar çok alın teri döktüğünüzü, ne kadar çok mücadele ettiğinizin ve daha ne kadar çok mücadele etmeniz gerektiğinin birebir yaşamış, hem bu sıralarda yaşamış, hem bu sıralarda evlat yetiştirmiş bir birey olarak bir kardeşiniz olarak sizi bütün kalbimle anlıyorum'' diyen Şahin, hayatın hem çok acımasız hem çok zor hem de rekabet üzerine kurulu olduğunu belirtti.

Şahin, Gaziantep Üniversitesinin artık Türkiye'deki üniversitelerle değil yurt dışındaki üniversitelerle yarışan bir dünya düzeninde olduğunu ifade etti.

Bilgili, dirençli ve donanımlı olmanın zorunlu olduğunu vurgulayan Şahin, ''Mühendis olacaksak en iyi mühendis biz olmalıyız, mimar olacaksak en iyi mimar biz olmalıyız, doktor olacaksak en iyi doktor biz olmalıyız, en azından bu azim ve kararlılıkta olmalıyız. Çünkü bize bırakılan miras, bizim medeniyetimizin mirası bize bu sorumluluğu veriyor'' diyen Şahin, konuşmasını şöyle tamamladı:

''Öyle bir kurtuluş mücadelesi verdik ki dünya verdiğimiz istiklal mücadelesinde yaptığımız çalışmalarda Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu cumhuriyette 88 yıl sonra demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olma, hem de yüzde 99 Müslüman bir ülke olma gibi bize önemli bir rol model olmayı ve önemli bir misyon yüklüyor. Dün Mısır'daydım. Mısır'daki gençler ülkemdeki gençleri rol model olarak görüyor. İki hafta önce Azerbaycan'daydım. Oradaki gençler de sizleri takip ediyor. O zaman bize düşen bu görev ve sorumluluk, bu mirasın hakkını vermekten başka çaremiz yok. Bunun için çok çalışmaktan başka da yapacak bir şeyimiz yok. Biz biliyoruz ki işin hilesi dürüstlüktür. Dürüst olacağız, çalışacağız, çabalayacağız, gayret edeceğiz, inanacağız ve azmedeceğiz. Bunların hepsi bir araya geldiği zaman genetik mirasımızla da birleştiği zaman bölgesel gücü de arkamıza aldığımız zaman yapamayacağımız, ulaşamayacağımız hiçbir hedefin olmadığına bütün yüreğimle inanıyorum. Çünkü Cumhuriyet'in evlatlarıyız ve bunu başarmak durumundayız.

Birbirimize inandığımız zaman, birbirimizi ötekileştirmediğimiz zaman, birbirimizi hoş gördüğümüz zaman birbirimizi Allah için sevdiğimiz zaman, birbirimizin farklılığını zenginlik olarak gördüğümüz zaman çözemeyeceğimiz hiçbir problem, yakalayamayacağımız hiçbir hedef olmadığına inanıyorum.''


-''Buruk ve hüzünlü akademik yıl''-


Gaziantep Valisi Erdal Ata ise üniversite gençliğinin çeşitli sorunları olduğunu bildiklerini, Gaziantep Valisi olarak en büyük arzusunun gençlerin daha iyi şartlarda eğitim alarak ülkesine ve milletine faydalı birer fert olarak yetişmesi olduğunu söyledi.

Ata, imkanları ölçüsünde ilk ve orta öğretimle birlikte üniversite eğitimine de destek olmaya çalıştıklarını vurguladı.

Rektör Prof. Dr. Yavuz Coşkun ise hain terör saldırısında şehit düşen asker ve polisler ile Van ve Erciş'te depremden dolayı hayatını kaybeden vatandaşlara Allah'tan rahmet diledi.

Akademik yıla terörist saldırılar ve depremin acısıyla buruk ve hüzünle girdiklerini ifade eden Coşkun, şöyle konuştu:

''Milletimizin, alicenaplığı ve toplumsal dayanışmanın had safhaya çıktığı, kardeşliğin pekiştiği, adeta Çanakkale'de aynı siperi paylaşıp arkadaşına sıkılan kurşuna kendisini göğüs gererek vatanı müdafaa eden memleket evlatları gibi Van ve Erciş'in acısını tıpkı  o günlerin duygu ve dayanışmasıyla ruhunda hissetmiş olduğunu görmek, bizleri gelecek adına daha da umutlandırmış, heyecanlandırmış, ülkemiz için daha iyi işler yapmak adına bize adeta toplumsal bir enerji vermiştir.

Törene AK Parti Gaziantep milletvekilleri Mehmet Sarı, Mehmet Erdoğan, Halil Mazıcıoğlu, Derya Bakbak, Emniyet Müdürü Süleyman Oğuz, çeşitli kurumların yetkilileri, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler