YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'O çuval benim için geçirildi'
Demokratik açılımla ilgili gelişmeleri yakından izleyen Abdullah Öcalan'ın kardeşi Osman Öcalan, Türkiye'de siyaset yapmak istediğini belirtirken Süleymaniye'de Türk askerinin başına geçirilen çuval olayına da değindi.
'O çuval benim için geçirildi'
03 Kasım 2009 / 21:30 Güncelleme: 03 Kasım 2009 / 21:43

Demokratik açılım, sınırlarımızın ötesinde de dikkatle izleniyor. gelişmelerin en dikkatli takipçilerinden biri de, Abdullah Öcalan'ın kardeşi Osman Öcalan. Çünkü o da Türkiye'ye dönmek istiyor.  Öcalan, Türkiye'de siyasi parti kurmak istiyor.

Öcalan'ın kurmayı düşündüğü parti, siyasi yelpazenin merkezinde yer alacak. Hatta Öcalan’a göre bu parti ‘dini boyutu hariç AKP benzeri bir parti’ olacak. Çünkü eski terörist, yeni siyasetçi Öcalan'a göre DTP de PKK da başarısız. Çözüm planları yok.

Ona göre DTP Kürt açılımının önünde engel. Bu yüzden, kuracağı partinin hedefinde önce DTP var. Üstelik Osman Öcalan siyasete oldukça iddialı giriyor ve "2 yıl içinde DTP'yi bitiririm" diyor.

Öcalan uzun yıllar terör örgütü yöneticiliği yaptı. Kanlı eylemlerin karar vericilerinden biriydi. Yani dönmesi kolay değil. Türkiye'ye girdiği anda tutuklanacak. Ama o herşeye rağmen umutlu. ‘Biz devletten bir girişim bekliyoruz. Dönüp barışa hizmet etmek isteriz’ diyor.

'ÇUVAL OLAYI BİZİM İÇİN YAPILDI'

Osman Öcalan "demokratım" diyor. Abisi Abdullah Öcalan'ı ve PKK yöneticilerini sert bir şekilde eleştiriyor. Hatta aradan çekilin mesajı veriyor. Peki sonra ne olacak? Osman Öcalan ilginç bir öneride bulundu. Sivil yöneticiler ön plana çıksın dedi.

Osman Öcalan'ın yeni lider adayları Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve DTP il başkanı Fırat Anlı. Tabi kendisi de sırada. Türkiye'den bir işaret bekliyor. Ama bu arada kalaşnikofunu da yanından ayırmıyor.

En çok da Türkiye'nin bir operasyonundan korkuyor. Ve ilginç bir iddiada bulunuyor. Öcalan'a göre, Türkiye'de travma yaratan "çuval olayı"nın odağında o vardı. Süleymaniye'deki Türk özel Kuvvetleri Ona karşı operasyon hazırlarken, Operasyona karşı çıkan Amerikalılar, Türk askerlerini gözaltına almıştı. Aradan 6 yıl geçti. Şimdi Türkiye'den operasyon değil, haber bekliyor. Hizmete hazırım diyor.

KanalDHaber
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler