YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O bezi dikemediler
Mehmetçik Yeşiltaş'a PKK flamasını diktirmedi
O bezi dikemediler
26 Haziran 2012 / 08:06 Güncelleme: 26 Haziran 2012 / 08:08

Hakkâri'de 8 askerin şehit olduğu Yeşiltepe Karakolu'na saldıran PKK'nın hedefi, üs bölgesini ele geçirip, sözde PKK flamasını dikerek askerleri rehin almaktı. Ancak Mehmetçiğin direnişi karşısında çareyi kaçmakta buldular

SABAH, 19 Haziran günü gerçekleşen 8 askerin şehit olduğu Yeşiltaş Karakolu üs bölgesine düzenlenen baskına dair müthiş bir ayrıntıya ulaştı. 200 kişilik bir grupla saldıran teröristlerin amacı önce üs bölgesini ele geçirmek ardından örgütün sözde bayrağını buraya dikmekti. Dikilmesi planlanan sözde örgüt bayrağı, öldürülen bir kadın teröristin beline sarılı halde bulundu. İstihbarat raporlarına yansıyan ayrıntılara göre, Kuzey Irak'taki çeşitli bölgelerden gelen 200 PKK'lı terörist, Yeşiltaş ana üs bölgesinin hemen güneyinde, Dağlıca ana ikmal yolunun ve piyade taburunun yakın emniyetini sağlayan, 52 personel ve bir tankın görev yaptığı güçlendirilmiş geçici üs bölgesinin etrafını sardı. Doçka uçaksavar taşıyan terörist timler, hâkim tepelerde mevzilendi. Bu sırada aralarında kadınların da olduğu bir grup terörist ilk sızma girişimini başlattı. Fakat bu sızma girişimi karakoldaki Mehmetçik tarafından fark edilince karşı ateş başladı. Karşı ateş üzerine PKK'lı teröristler siper alan askerlere el bombası yağdırdı. 8 askerin çoğunluğu el bombalarıyla şehit oldu.

GERİ ÇEKİLİP KAÇTILAR

Siperler arasında teröristlerle Mehmetçik arasında çatışma başladı. İlk çatışmada 15 PKK'lı öldürüldü. PKK'lılar aldıkları talimat gereği üs bölgesini ele geçirmek istiyordu. Ancak Mehmetçik'in cansiperane direnişiyle karşılaşınca geri çekilmek zorunda kaldı. İkinci bir saldırıyı göze alamayan grup bölgeden kaçmaya başladı. Olayı duyar duymaz bölgeye gelen Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel "Peşlerine düşün" talimatı verdi. Bölgeye helikopterlerle Jandarma Özel Harekat (JÖH) timleri indirildi. Sayıları 40 civarındaki JÖH timleri kaçmak isteyen teröristlerden 16'sını daha vurdu. Silah sesleri kesilince üs bölgesinin siperlerindeki PKK'lıların cesetleri toplandı. Bir kadın teröristin beline sözde örgüt bayrağını sardığı görüldü. Saldırının ardından kaçarken teslim olan teröriste bu bayrak da soruldu. Terörist verdiği ifadesinde şunları anlattı: "Saldırının amacı üs bölgesini tamamen ele geçirmekti. Sızma grubunun görevi buydu. Burası ele geçirilecek, askerler öldürülecek, bir kısmı ise esir alınarak örgüt kamplarına götürülecekti. Geride kalan üs bölgesindeki binaya PKK bayrağı dikilecekti."

UÇAKSAVAR

Ancak Mehmetçik, teröristleri üs bölgesine sokmadı. Kadın terörist, beline sardığı sözde örgüt bayrağını dikemeden öldü. Teröristlerden Doçka uçaksavar, 81 milimetrelik havan, el bombaları ve termal kameralara yakalanmamak için içini folyoyla kapladıkları şemsiyeler ele geçirildi. Bir teröristin üzerinden çıkan fotoğraf makinesinden ise teröristlerin saldırı bölgesine gelirken çektikleri fotoğraflar da çıktı. (Sabah)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler