YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O belge ilk kez yayınlandı: Mustafa Kemal'i Samsun'a Vahdettin gönderdi
Gazeteci - Yazar Murat Bardakçı, Atatürk'ün Sultan Vahdettin tarafından Samsun'a gönderilmesiyle ilgili belgeyi ilk kez yayınladı.
O belge ilk kez yayınlandı: Mustafa Kemal'i Samsun'a  Vahdettin gönderdi
19 Mayıs 2015 / 10:03 Güncelleme: 19 Mayıs 2015 / 10:11

Geçmişten beri 19 Mayıs 1919'da Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a çıkması konusunda Sultan Vahdettin'in büyük bir rol oynadığı, devlet adına bir asker olarak Mustafa Kemal'i Samsun'a gönderen ve para desteğinde bulunan kişi olduğu belirtilir.

Tarihçi Yazar Murat Bardakçı, bu iddiayı kanıtlayan belgeleri Habertürk gazetesindeki köşesinde, paylaştı.

İşte Bardakçı'nın yazısı ve o belge...

Önceden ders kitaplarımızda yanlış bilgiler vardı

Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun yolculuğu ile ilgili olarak ders kitaplarımızda birkaç sene öncesine kadar, çoğu gerçekle alâkası olmayan yanlış bilgiler yer alırdı.

Hatalı bilgilerden bazıları yolculuğun “gizli” ve “tehlikelerle dolu” olduğu, Paşa ile arkadaşlarını Samsun’a götüren “Bandırma” adındaki köhne vapurun pusulasının bile bulunmadığı, Karadeniz’de cirit atan İngiliz savaş gemilerine görünmemek için geceleri geminin ışıklarını yakmadıkları ve teknenin kıyıya yakın seyrettiği şeklindeydi.

Padişah her şeyi biliyordu

Halbuki, yolculuk öyle olmamıştı... Gizli falan değildi, bir “devlet operasyonu” şeklinde hazırlanmış, zamanın padişahı Sultan Vahideddin ile sadrazamı Damad Ferid Paşa her aşamada her şeyden haberdar edilmişlerdi. Resmi yazışmalar gizli değil açık yapılmış ve devletin elindeki en rahat gemilerden olan Bandırma da bu yolculuğa tahsis edilmişti. Hatta, Mustafa Kemal’in Samsun yolculuğunun resmi maksadı olan 9. Ordu Müfettişliği’ne tayini hakkında Sultan Vahideddin ile Sadrazam Damad Ferid ve Harbiye Nâzırı yani Savaş Bakanı Şakir Paşalar’ın imzalarını taşıyan emir de 5 Mayıs 1919’da o devrin resmi gazetesi olan Takvim-i Vekayî’de yayınlanmıştı.

1998'den sonra ders kitaplarında düzeltildi 

Bütün bunlar, Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun dosyasındaki belgelerde ayrıntıları ile yazılı idi ve Samsun evrakı, yani Paşa’nın Samsun yolculuğu ile alâkalı bütün belgeler 1919’da İstiklâl Savaşı’nın kahramanlarından Kâzım Karabekir Paşa’ya intikal etmiş, daha sonra Paşa’nın ailesi tarafından muhafaza edilmişti. Daha önceleri sadece birkaçı yayınlanmış olan belgelerin tamamının kopyalarını Paşa’nın damadı rahmetli Prof. Faruk Özerengin’den 1990’ların başında almış ve hepsine 1998 Kasım’ında çıkarttığım “Şahbaba”da yer vermiştim. Samsun yolculuğu hakkındaki yanlış bilgiler bu yayından sonra doğru hâle gelmiş ve ders kitaplarında da değişiklikler yapılmıştı.

Bugün, Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a çıkışının 96. yıl dönümü münasebeti ile, daha önce yayınlamadığım bir belgeye yer veriyorum: Paşa’nın 9. Ordu Müfettişliği’ne tayini hakkında Sultan Vahideddin’in yukarıda sözünü ettiğim emrinin yayınlandığı o zamanın resmi gazetesine...

Resmi Gazete'de yer aldı

Mustafa Kemal Paşa’nın tayin emri Hicrî 4 Şaban 1337 ve Rumî 5 Mayıs 1335, yani Milâdi 5 Mayıs 1919 tarihli ve 3540 sayılı “Takvim-i Vekayî”nin ilk sayfasında ilk karar olarak yer alıyor ve emirde şöyle deniyor:

“Mülga (lâğvedilmiş, kaldırılmış olan) Yıldırım Grubu Kumandanı Mustafa Kemal Paşa, Dokuzuncu Ordu Kıtâatı (kıt’aları) Müfettişliği’ne tâyin edilmiştir. İşbu irâde-i seniyyenin (padişah emrinin) icrâsına Harbiye Nâzırı (Savaş Bakanı) memurdur. 29 Receb 1337, 30 Nisan 1335 (30 Nisan 1919). Mehmed Vahideddin (üstte). Harbiye Nâzırı Şakir, Sadrazam Damad Ferid”.

rs1-281.jpg

HABERTÜRK

 // Rasim DUMAN
Mustafa Kemal ve İsmet İnonu'nun gercek mahiyet ve misyonlarini ogrenmek isteyenler, Kadir MİSİROGLU'nun LOZAN ZAFER Mİ HEZİMET Mİ isimli 3 ciltlik kitabini okusunlar. Bati dunyasi ve siyonistler bu ikiliye neden bu kadar sahip cikiyorlar dersiniz...?...
19 Mayıs 2015 21:38
Yalan tarih
 // Rıza
Mustafa Kemal kahraman değil İslam ve Osmanlı hainidir, asıl kahraman kurtuluş savaşını planlayan Osmanlı hükümeti ve sultan vahidettin'dir......
19 Mayıs 2015 11:05
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler