YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O baroya suç duyurusu
Balyoz'da taraf olan baroya mahkemeden suç duyurusu
O baroya suç duyurusu
07 Nisan 2012 / 09:38 Güncelleme: 07 Nisan 2012 / 09:39
İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Balyoz davasının 90'ıncı duruşmasında, İstanbul Barosu'nun tavrı tartışmalara yol açtı.

Olay, sanık avukatlarının, duruşmaya katılmamaları üzerine başladı. Onların yerine dün İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal'la birlikte 11 avukat salona girdi. Mahkeme Başkanı, "Sanık avukatı değilsiniz. Müdafiniz yok. Lütfen cübbelerinizi çıkarın." diye uyarırken, savcı da 11 avukatın tavrını 'adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs' olarak değerlendirdi. Savcının suç duyurusunda bulunulması talebini kabul eden mahkeme, disiplin işlemi için de Barolar Birliği'ne yazı yazılmasına hükmetti.

Deliller değerlendirilmeden savcının esas hakkındaki görüşünü açıklaması ve tanık dinleme taleplerinin kabul edilmemesini protesto eden sanık avukatları da duruşmaya katılmadı. Duruşmada, sanıkların Ahmet Coşkun Sönmez'in bilirkişi olarak dinlenmesi talebi kabul edildi. Sönmez'in tanık olarak dinlenilmeye başlandığı sırada İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal'ın da aralarında bulunduğu baro yönetiminden 11 avukat duruşma salonuna girerek, avukatların bulunduğu bölüme oturdu. Mahkeme Heyeti Başkanı Ömer Diken'in hangi amaçla duruşmaya katıldıklarını sorması üzerine Kocasakal, Avukatlık Kanunu'nun ilgili maddelerini açıkladı. Mahkeme Başkanı Ömer Diken, Kocasakal'a hitaben, "Arzu edilirdi ki sizin taleplerinizi avukatlar duruşmaya girerek dile getirsinler. Burada yargılama devam etmektedir. Delillerin tartışılmasında gereken sürenin verileceğini açıklamıştık. Sanık avukatı değilsiniz. Müdafiniz yok. Duruşmayı izleyebilirsiniz. Müdafilik bağınız yoksa lütfen cübbelerinizi çıkarın." dedi.

Ümit Kocasakal ise, "Görevimiz şimdilik sona erdi." diyerek, beraberindekilerle birlikte duruşma salonundan ayrıldı. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı, "Bizim hiçbir kuruluşun denetimine ihtiyacımız yok. Yargının denetimi kendi mekanizması içindedir." dedi. Özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Savaş Kırbaş da Kocasakal'ın açıklamalarının davanın esasına yönelik olduğunu belirterek, "Baro taraf olduğunu açıkça ortaya koymuştur." diye konuştu.

savcı: İSTANBUL BAROSU ŞOV YAPIYOR

Mahkeme Heyeti Başkanı Ömer Diken, avukat Nevzat Güleşen'in mahkemeye dilekçe vererek davanın 3 ay sonraya ertelenmesini istediğini belirtti. Diken, "3 ay süre ne işe yarayacak? Amaç nedir? Sanıklar dosyaya hakim. Sadece 900 sayfalık mütalaayı okuyacaklar. Bu da 3 günde okunur." diye konuştu. Duruşmada daha sonra Savcı Savaş Kırbaş, taleplere ilişkin görüşünü açıkladı. Kırbaş, CMK'ya göre sanık avukatlarının mazeretsiz bir şekilde duruşmaya katılmamalarının mümkün olamayacağını belirtti. Mazeretsiz katılmayan sanık avukatları hakkında da suç duyurusunda bulunulmasını talep etti. İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal'ın da aralarında bulunduğu baro yönetimindeki 11 kişinin duruşmaya izinsiz bir şekilde girdiklerini hatırlattı. Kırbaş, "Mahkemeden izin almadan, adeta bir şov amacıyla açıklama yapmıştır. Adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs olacağından haklarında savcılığa suç duyurusunda bulunulmasını istiyoruz." dedi. Talebi değerlendiren mahkeme, Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi. Mahkeme heyeti, bu kişiler hakkında disiplin işlemi bakımından işlem yapılması için de Türkiye Barolar Birliği'ne yazı yazılmasına hükmetti. (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler