YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O akademisyenler hakkında gözaltı kararı!
Terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonları protesto etmek amacıyla yayınladıkları ihanet bildirisine imza atan 733 sözde akademisyen hakkında devam eden soruşturma kapsamında, akademisyenlerden 3'ü gözaltına alındığı, 1'inin yurtdışına kaçtığı belirtildi.
O akademisyenler hakkında gözaltı kararı!
14 Mart 2016 / 21:58 Güncelleme: 14 Mart 2016 / 22:00

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu, PKK lehine bildiri yayınlayan 4 akademisyen hakkında gözaltı kararı aldı. Akademisyenlerin 3’ü gözaltına alınırken birisinin yurtdışına çıktığı belirlendi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Büro'su, "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi" adlı ihanet bildirisini imzalayan 733 sözde akademisyen hakkında yürüttüğü soruşturma çerçevesinde 4 kişi hakkında gözaltı kararı aldı.

KCK YÖNETİCİSİ FİTİLİ ATEŞLEDİ İDDİASI

PKK'nın güdümünde yayın yaptığı iddia edilen ANF News adlı internet sitesinde geçen 22 Aralık'ta "Demokrasi güçleri ayaklanarak öz yönetimlere sahip çıkmalı" başlıklı sözde bir haber yayınlandı. Haberde KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Bese Hozat'ın "Hozat aydın ve demokratik çevrelere ve Kürtlere özyönetim ilanlarına sahip çıkma çağrısında bulundu.

AK Parti'ye ait binalara ve yerlere saldırının meşru olduğunu belirten Hozat, 'Bu kadar şiddetli katliam ve soykırım karşısında yapılan olan şey, her yerde mücadeleyi ve direnişi yükseltmek ve her yere yaymaktır' dedi" şeklinde ifadeler kullanıldı. 

Hozat'ın bu sözleri ardından 1128 akademisyen 11 Ocak günü "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi" adlı ihanet bildirisini kaleme aldı. Hozat'ın akademisyenlere talimat verdiği iddiası gündeme geldi. Savcılığın tespitlerine göre bu yazı PKK/KCK terör örgütünü meşrulaştırmaya yönelik yazıldı, Türkiye Cumhuriyeti Devletini uluslararası arenada zora sokmak amaçlandı.

4 GÖZALTI KARARI

733 akademisyen hakkında yürütülen soruşturma çerçevesinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili İrfan Fidan tarafından bugün 4 akademisyen hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

"Terör örgütü propagandası yapmak" suçu kapsamında haklarında yakalama kararı çıkarılan Boğaziçi Üniversitesi'inden Esra Mungan, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nden Kıvanç Ersoy ve Nişantaşı Üniversitesi'ndeki görevine son verilen Muzaffer Kaya gözaltına alınırken gözaltı listesinde bulunan bildiri ardından Yeni Yüzyıl Üniversitesi'ndeki işine son verine Meral Camcı'nın yurtdışında olduğu belirlendi.

Gözaltına alınan akademisyenler İstanbul Güvenlik Şube Müdürlüğü'ne getirilirken şüphelilerin geçtiğimiz hafta 11 Ocak günlü bildirinin arkasında olduklarına ilişkin farklı bir bildiri daha okudukları öğrenildi. Bildiride 11 Ocak'ta yayınlanan 1128 akademisyen imzalı bildiriye sahip çıkıldığı belirtildi.

BUNLARIN İÇİNDE TAHARETLENMEYİ BİLEN YOKTUR
 // KASTAMONULU
NE AYDINI BULAR BİZİM 200 SENE ÖNCE SU İLE TANIŞTIRDIGIMIZ AVRUPALILARIN MÜSTEMLEKELERİ!...
15 Mart 2016 Salı 10:44
az bile
 // halil ibrahim
sozde aydin musvetteleri. hepsini hapse tikacan....
15 Mart 2016 00:08
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler