YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O 590 klasörde ne yazıyor?
Daha birincisini merak ederken bir de ikincisi çıktı. Ama ikinci muhbirin tam 590 klasör belgesi var. İşte o belgelerin içeriği;
O 590 klasörde ne yazıyor?
17 Kasım 2009 / 10:22 Güncelleme: 17 Kasım 2009 / 10:22

Türkiye 1. ihbarcının mektubunu daha sindirememişken, dün ikincisi geldi. İhbarcı mektubu Ergenekon savcısı Zekeriya Öz, Cumhurbaşkanı, Başbakan, Adalet Bakanı ve muhalefet liderlerine gönderdiğini iddia ediyordu.

Üstelik de tam 590 klasör belge, o belgelerin içinde de akla hayale gelmedik planlar... İhbarcının iddiasına göre tüm bunlar "TSK'nın planları"...

Planların içinde neler yok ki!..

FİŞLENENLER

CD’deki ’Kişilere ait istihbari bilgiler’adlı dosyada fişlenenler arasında, “Ahmet Davutoğlu, Egemen Bağış, Cünayd Zapsu, Nabi Avcı, Ömer Çelik ve Yalçın Akdoğan” isimli klasörler bulunduğu bildiriliyor.

Klasörde adı geçen kişilerin doğum tarihleri, eğitim durumlarıyla birlikte “Kürt, şeriatçı, Yahudi lobilerinin adamı” gibi nitelemeler de yer alıyor. Bilgi isimli ek CD’de Cumhuriyet yazarı Ümit Zileli’nin adı geçiyor ve Binbaşı Osman Uçar’la irtibatlı olduğu belirtiliyor. Meçhul subayın, ’imhadan kurtardım’dediği CD’de yer alan çok sayıda belgenin arasında TSK’nın “Kamuoyu yaratmak” için neler yapılması gerekenler de yer alıyor.

 

 

 SEÇİLMİŞ GAZETELERE İSMARLAMA HABER

Bilgiler, İstihbarat ve İGHD Başkanlıklarınca toplanacak ve Bilgi Destek Daire Başkanlığı'nca 'kamuoyunda tartışma başlatacak şekle' büründürülecek
Hazırlanan 'ürünler', Genel Sekreterin kanalıyla veya örtülü olarak seçilmiş yayın organına iletilerek kamuoyuna yansıtılması sağlanacaktır.

İSTE ISMARLANAN HABERLER

*İrticai sermaye halk. dolandırıyor
*Tarikatçı baba kızını eve hapsetti !
*İrticai aile kızını yaşlı biriyle evlendirdi
*Cemaatten toplanan paralar şeyhe gidiyor, şeyh lüks tatil yapıyor.
*Türban takmaya zorlanan bir genç kız Güzin Abla'ya mektup yazıyor

MEDYAYA HABER SERVİSİ

Buna göre, önce “Genelkurmay en güvenilir kurum” sonuçlu anketler yaptırılması, medyaya “Şeyh müridlerinin parasıyla zengin oldu ve şeyh kadınla basıldı” haberleri servis edilmesi isteniyor. Ayrıca seminer ve çalıştaylara “Kamuoyu yaratma gücü olan” devlet adamları, akademisyenler ve araştırmacılar çağrılması, böylece verilecek mesajların kamuoyuna daha etkili sunulmasının sağlanacağı bildiriliyor.

SEMİNERLERE ÇAĞRILACAK İSİMLER

Seminer ve çalıştaylara çağırılacak isimlere örnek olarak da, Süleyman Demirel, Ahmet Necdet Sezer, Prof. Dr. Emre Kongar, Dr. Ercan Çitlioğlu, Prof. Dr. Ümit Özdağ, Doç. Dr. Emin Gürses, Gündüz Aktan ve gazeteci yazar M.Ali Kışlalı’nın ismi veriliyor.

SEMİNERLERE PARA DESTEĞİ

Gönderilen belgelerde “uygun nitelikli vakıf, dernek veya üniversitelere” çeşitli konularda sempozyumlar düzenletilmesi ve 50 ila 80 bin TL destek verilmesi de gündeme getiriliyor. Ayrıca “Ilımlı İslam”, “TSK’nın Türk Toplumundaki Yeri”, “Anayasa ve Askerî Yargı” gibi konulardaki seminer ve sempozyum gibi etkinliklere destek verileceği bildiriliyor.

TERÖR VE İRTİCAİ FİLM PROJESİ

Belgelerdeki ’pahalı projeler’ bölümünde ise dini ve terörle ilgili iki filme 550 bin TL destek verilmesi yer alıyor.

TSK’nın din karşıtı olmadığı, dinin ticaret, siyaset ve kişisel çıkarlar için kullanılmasına karşı olduğu temalarını da yansıtan filmlere aktarılacak paranın TSK’nın adı gizlenerek örtülü ödenek, kantin gelirleri ya da OYAK şirketlerinin tanıtım bütçelerinden karşılanması isteniyor.

Terör ve irtica konulu iki filmin de kamuoyu yaratma gücü olan bir şirkete ve ünlü bir yönetmene yaptırılması isteniyor. Mustafa Altıoklar, Ali Özgentürk, Yılmaz Erdoğan, Fatih Akın, Yavuz Tuğrul, Çağan Irmak veya Sinan Çetin’in adı örnek veriliyor.

TSK KARŞITI ÖRGÜTLERE SUÇLAMA

Eklerde, ”TESEV ve İHD“ gibi sivil örgütler, Türkiye Cumhuriyeti ve Türk Silahlı Kuvvetleri karşıtı faaliyetler içinde olmakla suçlanıp, Sivil Toplum Örgütleriyle ilgili kamuoyunu bilgilendirecek faaliyetler yapılması da isteniyor.

DESTEKLENEN STK’LAR

TSK’nın bilgi destek faaliyetlerinde kullanılması emredilen kuruluşlar arasında AKUT, TEMA Vakfı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği sayılıyor. Atatürkçü Düşünce Derneği, ASAM, Uğur Mumcu Derneği gibi derneklere de ‘örtülü maddi yardım’ yapılması öngörülüyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler